Samsung Syncmaster 2493HM-vadny zdroj BN44-00195A

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
miki_k2
Příspěvky: 3
Registrován: 13 lis 2016, 01:00

#16 Příspěvek od miki_k2 »

Jedná se o spínaný zdroj v monitoře k PC, vyměnil bych je jak na primární tak sekundární straně.
V gesu mají třeba NIPPON CHEMI-CON popřípadě HITANO, SAMXON, YAGEO.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#17 Příspěvek od Heno »

Spínaný zdroj je všeobecný pojem...
Písal som o tom, že vhodný kondík sa volí podľa obvodu do ktorého sa má použiť.

Uživatelský avatar
miki_k2
Příspěvky: 3
Registrován: 13 lis 2016, 01:00

#18 Příspěvek od miki_k2 »

Dobrý den, mohl by někdo napsat typy těchto součástek na desce spínaného zdroje (BN44-00195A) :
ZDTM801, ZDTM851, ZDTB851

Děkuji

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od sis2 »

Dnes jsem opravil zdroj BN44-00195A - a to odstraněním toho žluto-hnědého fixačního svinstva na správném místě. :D
U monitoru fungoval jen zdroj standby, svítila modrá LED a po zapnutí (pin On/Off spojit na 5V standby) jen na okamžik zabral zdroj 24V a hned vypnul. Závada byla způsobená pouze svodem uvedeného sajrajtu, kterým byl zapatlán kondenzátor CM809 (47 pF - viz obrázek), přes který se hlídá přetížení na primární straně měniče. Vlivem svodu se dostávalo na pin 10 řídícího obvodu větší napětí, které způsobovalo shození zdroje hned po startu. Stačilo kondenzátor vypájet a očistit, pak oškrábat místo na desce a zapájet zpět. Samozřejmě jsem taky kontroloval kapacitu CM812 - u jiného zdroje Samsung byla závada způsobená ztrátou kapacity vazebního kondenzátoru v primáru trafa - tady však byla skutečně uvedených 12 nF.
Jen na okraj: elektrolyty byly všechny OK. V poslední době jsem opravoval tři zdroje Samsung, 1x TVP a 2x monitor, a v elektrolytech nikdy problém. Takže občas hlásané pravidlo "vadný spínaný zdroj = rovnou vyměnit elyty" bych v tomto případě bral s rezervou...
Přílohy
BN44-00195A.jpg
(133.42 KiB) Staženo 226 x

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od PotPalo »

To ja som mal horší prípad s týmto zdrojom. Dostal sa ku mne monitor, ktorý vraj po oprave zdroja fungoval 4 hodiny. Zistil som že QM801 a QM802 boli nahradené za P10NK80ZFP, tak som tam dal aké tam majú byť aj keď neboli poškodené, tiež bol zrejme studený spoj na trafku TM802 na primári, ten som preletoval. Samozrejme som oškrabal to blbé lepidlo, ktoré už predo mnou niekto čistil. Následne zistený zlý ICM852 (24V -> 5V step-down, SI-8008HFE), bol trošku v skrate, zhadzoval zdroj. Ďalej zistená prepálená poistka na invertore, a dva mosfety v skrate. A aby toho nebolo málo, bol zlý ešte aj MAX8727 (AMV) na T-CONe. Všetko sa mi to podarilo opraviť, monitor funguje.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“