GPS ztratila GPS čas a nestáhne si ho...

O přijímačích satelitních i pozemních navigačních služeb

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

GPS ztratila GPS čas a nestáhne si ho...

#1 Příspěvek od vasedl »

Ahoj, asi sem dám celý příběh, bude to jednodušší:

- Már renault laguna 1998 s originální cd navigací carminat která perfektně funguje.
- Pořídil jsem si z ebay FM transmitter a naladil na 100MHz a rok jezdil - vše ok...
- Pak jsem začal jezdi jinou trasu kde se mi 100MHZ frekvence rušila s nějakým jiným radiem, tak jsem naladil na transmiteru frekvenci 98.6 MHz

- po nějaké době (do 2 měsíců) mi přestala navigace chytat signál GPS a ztratila čas - po nějakých pokus v autě jsem zjistil, že když na transmiteru znova dám jinou frekvenci (třeba 99.9) tak signál zase nádherně na gps běží, ale GPS time stále nikde a musím každé ráno nastavit čas ručně - po vypnutí proudu (vytažení klíčku) ztratí GPS čas a z GPS si ho nestáhne.

Otázka - jak navigaci donutit aby si stáhla GPS time? Někde jsem četl že to může být starou zoxidovanou anténou GPS, ale signál mám dobrý a stabilní.

Díky za radu.

P.S.: Myslíte že mi ten transmitter mohl odpálit něco v GPS? A je docela zajímavé, že jakmile naladím na transmitteru vysílací frekvenci 98.6 tak padne GPS signál, přitom GPS má jiné frekvence...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Stránka http://www.gpsnavigace.cz/Prispevky/co_je_gps.htm říká (mimo jiný) že:
...Družice vysílají signály na dvou nových vlnách L1 a L2 o frekvenci L1 (1575,42 MHz) a L2 (1227,60 MHz)...
Když si vezmeš kalkulačku a ty frekvence vydělíš kmitočetm svýho transmitéru, kolik dostaneš jako výsledek? Není to náhodou CELÝ číslo?
Zkusme to:
1) 1575,42 : 98,6 = vychází 15,97789 neboli SKORO 16x = frekvence L1 je skoro přesně 16. harmonickou tvýho transmitího signálu (přesná 16. harmonická je 1577,6MHz)
pokus číslo 2): 1227,6 : 98,6 = 12,4503 - tady o celistvej násobek nejde.
Ale vono bohatě stačí, že ten transmitér vytvoří cosi jako "blízký pole" a v něm bude ta 16. harmonická určitě dostatečně vysokou úroveň, aby totálně "vygumovala" z antény navigace jí vyhledávanej signál L1, lišící se jen o nějaký 2,2MHz ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od vasedl »

jj, v tomhle se moc nevyznám, ale je jasný že to dělal ten transmitter, problém ale je, že i když jsem ho vypnul (zkoušel jsem i na několik dní), tak už mi to čas nestahuje z GPS i když to ukazuje signál ok a v diagnostice je napsáno 3D position a ukazuje to aktuální souřadnice a nadmořskou výšku......

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Podporuje to vobec automaticke nastavovanie casu podla GPS?

Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

#5 Příspěvek od vasedl »

rnbw píše:Podporuje to vobec automaticke nastavovanie casu podla GPS?
ano... vždy to tak fungovalo.. dokonce v menu kde se dá nastavit čas je ještě část kde to ukazovalo aktuální GPS time a pod tím se dala nastavit odchylka od GPS time...

Teď je GPS time --:--:-- a odchylka nejde nastavit...

Ještě zkusím navigaci kompletně odpojit od proudu aby se resetovala, jen musím zjisti nejlepší způsob - nechce se mi odpojovat baterie v autě...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

napadlo mě jestli navigace nemá v sobě nějakou baterku která živí hodiny.

Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

#7 Příspěvek od vasedl »

bu2520 píše:napadlo mě jestli navigace nemá v sobě nějakou baterku která živí hodiny.
j, to zkusím zjisti, protože když nastavím hodiny ručně tak by měly držet......

i když po vytažení klíčku jde do navigace proud - chvíli po zamknutí ještě svítí displej...

Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

#8 Příspěvek od vasedl »

ahoj, tak po roce začaly gps hodiny sami fungovat - z ničeho nic na parkovišti před měsícem... :-)

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pocitujlasku »

asi ma synchronizaciu casu raz za rok :D
No vidis, a tak si sa bal

Odpovědět

Zpět na „Navigace“