Ozubené kolečko do objektivu CASIO

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Ozubené kolečko do objektivu CASIO

#1 Příspěvek od kulikus »

Lze a kde sehnat náhradní ozubené kolečko do objektivu Casio Es-Z33? Původní má odrbané zuby bo došlo k zablokování při vysouvání.

Díky
Naposledy upravil(a) kulikus dne 16 říj 2017, 10:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Pokud ho seženeš, bude to zázrak. Daleko větší zázrak bude to složit aby to fungovalo. Měl jsem pár objektivů demontovaných a když jsem viděl ten orloj a nutnost synchronizace všech ozubů, vzdadl jsem to. A pár oslovených mi potvrdilo, že se to mění jako celek.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Taky se obávám, že asi jen takto: http://www.ebay.com/itm/Lens-Zoom-Unit- ... OSwKrhVaAE~
A toho orloje se zase tolik neboj, ano, chce to docela velkou zručnost, ale dá se to, objektivů už jsem opravil celou řadu. Chce to krabičky na šroubky v průběhu demontáže do řady za sebou podle celků, fotit, kreslit, dělat si poznámky, značit si polohu dílů před rozložením třeba lihovkou atd. a hlavně dost času a trpělivosti. Tenhle objektiv moc složitý nebude, není to žádný ultrazoom.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Objektiv jsem zas tak neotvíral, jen ty převodovky kolem. To odrbané kolečko mám venku a foťák je zase vcelku, bez toho kolečka. Funguje, jen pozná že objektiv není v cajku.
Koumal jsem, že bych to kolečko zadal hodináři. Tak ten link je dobrý!

Jinak vevnitř jsou mimo optiku opravdu jemné clonkové lístky irysky, v masce nasouvaná fólie filtru nevím na co (IR?) a k tomu asi řada pružinek. Pružinky jsou největší past. Pokud vyskáčou, je to na hodiny dát to dohromady pokud jeden vymyslí, odkud to bylo. A hlavně pokud nevystřelej někam, do prostoru.

Tak do této části jsem nesahal.

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#5 Příspěvek od PC-maniak »

ja bych to za tu cenu hele neresil =) vem to z eaby a mas vystarano a ten co mas nech na dily ;)
Tomáš

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Objektiv z Ebay nemá CCD, takže bych z něj vytáhl jen kolečko a neriskoval nějaké případné problémy s nesprávným usazením CCD, jehož šroubky bývají narozdíl od ostatních šroubků důkladně zalepené, takže se poloha CCD při výrobě pravděpodobně justuje. Zasouvaný filtr u kompaktů je obvykle "jasový atenuátor" kvůli rozšíření rozsahu clony, čip je malý a udělat clonu, co dokáže dostatečně definovaně zavřít na malou dírku je zřejmě nereálné.

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#7 Příspěvek od PC-maniak »

ahaaa ! vidis ja myslel ze to je kus za kus :lol:
Tomáš

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#8 Příspěvek od dobrman »

kulikus píše:...... v masce nasouvaná fólie filtru nevím na co (IR?).....
Je to ND (neutral density) filtr k redukci světla, většinou ND2 (-1EV), nebo ND4 (-2EV)
a umožňuje použití delších časů ( v některých režimech a nebo při plným manuálu)
třeba při potřebě malý hloubky ostrosti (nízký clonový číslo) při jasným světle

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

V tomto je CCD na snadno odnímatelném zadním čele mechaniky objektivu. Držej ho 4 šroubky.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

CCD takhle bývá na snadno demontovatelném zadním víku a bývá justován právě v tom víku. Nevím, zda je to provedeno jen vůči víku, nebo přímo v tom kterém objektivu. Nikdy jsem CCD neměnil, ale co měnili kdysi kolegovi snímač v nějakém Canonu, byla na to tehdy i po záruce uznatelná reklamace z důvodu výrobní vady, tak mu snímač vyměnili, vše fungovalo, ale hrubě neseděla stupnice vzdálenosti manuálního ostření a v servisu to neuměli vyřešit. Takže osobně bych nechal objektiv, jak je a vyměnil jen to kolečko, ale třeba se přehození snímače podaří bez problémů, nemám s tím žádnou zkušenost, tak ji můžeš získat a zde zveřejnit ty :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Co s tím kolečkem zkusit oslovit Jova1.cz? Přes zubatý kolečka umí dost neuvěřitelný věci.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Pri cene toho objektivu na eBay sa neoplati ho s tym otravovat.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“