Zatížení výstupu dvojčinného měniče

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

Zatížení výstupu dvojčinného měniče

#1 Příspěvek od jova1 »

Zdravím. Pro napájení LED zářivky požívám dvojčinný měnič s jednocestným usměrněním na výstupu viz obrázek. Funguje to dobře, ale napadlo mě, zda by na výstupu nemělo být dvoucestné usměrnění, aby se rovnoměrně zatěžovaly tranzistory a vinutí. Nebo je to v daném případě jedno? Jak se vlastně to jednocestné usměrnění sekundárního vinutí projeví na té primární straně takového měniče?

Obrázek

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Určitě by tam mělo být dvoucestný usměrnění. Minimálně to má takto menší účinnost.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jova1 »

Právě že, když tam dám 4 diody do graetze, tak je účinnost naopak o úbytek na té jedné diodě nižší :(

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

To jako myslíš vážně?! 8O No tak tam bude o necelej volt nižší napětí, což je vzhledem k napětí výstupnímu sotva procento. Ale že je trafo zatěžovaný tuze asymetricky, Ti zjevně ale nevadí :roll:.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 01 lis 2017, 18:21, celkem upraveno 2 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

No je pravda, že jsem to nepočítal, ale propustný dvojčinný měniče se většinou dělají na sekundáru s vyvedeným středem. Pak stačí diody dvě.
Vlastně netuším, co se přesně v jádru děje, když sepne ten druhej tranzistor "na prázdno". Nějakej proud v primáru poteče určitě, ale na výstup se transformovat nemá jak. Počkej na danharda, nebo lesanu, ti nám to vysvětlí. :)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Zářivkám, pokud je to samotná trubice, se mimochodem stejnosměrný napětí taky moc nelíbí, diodu s kundíkem můžeš úplně vypustit, čímž vlastně vypustíš ten volt a půl na usměrňovači.

Jo aha, ona je LEDková.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 01 lis 2017, 18:47, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud výstup dvojčinného měniče usměrňuješ jednou diodou, je tam dvojčinná topologie zbytečně. Navíc jej zatěžuješ nesymetricky, transformátorem prochází stejnosměrný proud, který transformátor sytí a tranzistory jsou zatěžovaný nestejně. Při větším takovém odběru může nastat problém.
Dej tam diodový můstek (pokud nemáš na sekundáru vinutí ze středem - pak Ti stačí jen diody 2 )

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jova1 »

Z měření vstupních a výstupních hodnot jsem kromě toho úbytku napětí na diodě žádný rozdíl ve výkonu nezjistil. Teplotně se oba tranzistory při zátěži zdáli zahřáté stejně, teplotu vinutí posoudit nedokážu. Uvedené zapojení takto běhá už rok příležitostně bez sebemenších problémů, http://www.jova1.cz/ostatni/osvetleni_l ... i_led.html Dokonce jsem tam i ten graetz měl navržený , ale jak jsem psal, nezjistil jsem žádný rozdíl, tak jsem ho neosadil. Momentálně dělám další verzi a „trklo mě“, že by mohlo být něco špatně. Proto se tu na to ptám.
Mimochodem, píši LED zářivka, která je napájena stejnosměrným napětím, proto ten usměrňovač.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

Za grez. Daj zelezo prachovu tlmivku aby zvladla odoberany prud. A az za nu kondenzator. A znova to poriadne pomeraj

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jova1 »

Tak jsem to podle rady poměřil a nepatrný nárůst účinnosti tam bude. Odhaduji to tak na cca 4%. Ono se to takhle s tou zářivkou špatně měří. Je to divné, ale jestli můžu věřit měřákům, tak jsem při 40W někde na účinnosti 98-99% 8O

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#11 Příspěvek od Milan »

No já bych se ještě podíval na chybějící "tečky" u vinutí :) , tj. jak jsou skutečně zapojeny začátky a konce vinutí trafa v primáru i sekundáru .

Měřákům moc nevěř, je to nelineární a nesinusové . Neměříš správně, ani to moc běžnými měřáky tady nejde . Pro orientaci je lepší se kouknout na osciloskopu .

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jova1 »

Se začátky a konci vinutí problém nemám. Buď jsem to trafíčko vinul sám a ohlídal jsem si to, nebo je originál vinuté na dvě diody na výstupu, jen je zapojené obráceně. Tu účinnost sice přesně nezměřím, ale i tak je skvělá. Při těch 40W jsou tranzistory jenom vlažné i bez chladiče :D

Odpovědět

Zpět na „Teorie“