Oběhové čerpadlo 12V

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

Oběhové čerpadlo 12V

#1 Příspěvek od frantajetel11 »

Zdravím bastlířky a bastlíře

Hledal jsem, ale nikde jsem nenašel. Podobných témat tady pár je, ale v žádnym není výsledek.
Můj dotaz zní:
Vyrábí někdo oběhové čerpadlo 12V, s klasickým připojením 1 1/2" ?
Kdysi ho dělal Jablotron, ale už ho nevyrábí. Na skladě ho má jedinej Eshop a ten je dost pochybnej... https://www.bch-battery.cz/battery-char ... 80-12V-20W

Co jsem vygůglil, tak 12V čerpadla dělaj akorát pro soláry, ale ty maj max 1/2" připojení. Asi by nebyl problém z toho půlcoule udělat redukce na 1 1/2", ale nevim jestli by to pak fungovalo...

Chci ho použít jako čerpadlo ke krbový vložce s výměníkem. Dům má patro (výtlačná výška do 3,5 m).


Předem všem děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Nápad, možná blbej, ale nejsem ani instalatér ani topenář, jen blbej tenkoproudař - co kdybys zkusil dát dvě nebo tři ty 12V pumpy "vod solárů" PARALELNĚ ???? Jo, zabere to víc místa a asi to nebude moc vzhledný, ale selektivním vypínáním by se dal i hrubě řídit průtok média ... A pokud má jedno příkon jenom 20W = odběr s bídou 2A, uživí je v případě výpadku sitě ke zdroji paralelně připojená běžná autobaterka pořád ještě dostatečně dlouhou dobu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#3 Příspěvek od nokijec »

Hledej u Jablotronu.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#4 Příspěvek od dj_Paul »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Pro někoho je třeba čerpadlo přímo na 12V vhodnější - co když je dotyčnej zrovna "solárista" ?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#6 Příspěvek od Osmdesat »

V jablošopu ho mají, sice doprodej, ale mají, dokonce levnější:
https://www.jabloshop.cz/cp-201p-180-en ... e-cerpadlo
Je divné, že tam píšou, že to má 12V synchronní motor. Jestli je to pravda, musí si člověk těch 12 V rozstřídat. Nebo to dělá řídicí jednotka v čerpadle?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Je to v řídící elektronice - ta funguje v podstatě jako UPS, akučko se připojuje externě k té řídící elektronice. Má to i výstup pro další spotřebič 12V do 1A a pro signální sirénu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#8 Příspěvek od Osmdesat »

Aha. To se mi líbí. Sice 20 W nebude nic moc podle mě, ale pro menší ÚT soustavy a nižší výkon kotle to bude stačit.
Při tom nedělním bezproudí, kdy jsme nemohli topit, něco takového by se bylo hodilo. I když já to asi vyřeším vrakem UPSky, který by se mi tu měl někde válet. Naštěstí kamínka v dílně zahřála i ranní čaj uvařila, kamna jsou rozhodně dobrá věc, nezbavujte se jich!

Jinak tazateli by v pohodě stačilo i to 1/2" čerpadlo. Sice to bude muset zredukovat dvěma redukcemi (vyrábějí se standardně myslím jen redukce o 2 stupně, tzn. 1/2" -> 1" + 1" -> 1 1/2"), ale co se průtoku týče, neměl by být problém, pokud tedy ta krbová vložka nemá výkon 30 kW. No ale pokud má v jablošopu 1 1/2" verzi, pak není co řešit.

Edit: ještě mě napadlo: pokud by měl radiátory jen v horním patře, při té 1 1/2" dimenzi by to mohl provozovat samotížně a čerpadlo by vůbec nepotřeboval.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Ach jo . Víš proč má 6/4 připojení ?

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#10 Příspěvek od nokijec »

Na těch solárních čerpadlech je vnější závit 1/2 palce.Takže se připojuje na 3/8.Já jsem ho měl připojený na 3/8 kohout bez redukce.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Tak já to trochu upřesním:
Plynovej kotel (čerpadla kotle a krbu jsou v podstatě paralelně), krbová vložka 25kW, rozvody v mědi začíná to průměrem 30 (směrem k radiátorům se to sámosébně zužuje), momentálně tam mám ke krbu tohle čerpadlo (proto 6/4"připojení) http://www.akvagast.cz/wilo-star-rs-25-4-180.html
+ měnič + zálohovací baterku + regulace primárního vzduchu.
12V čerpadlo chci proto, aby odpadnul měnič a přibyl zdroj 12V s dobíjením baterky :wink:

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#12 Příspěvek od Osmdesat »

nokijec píše:Na těch solárních čerpadlech je vnější závit 1/2 palce.Takže se připojuje na 3/8.Já jsem ho měl připojený na 3/8 kohout bez redukce.
1/2" vnější závit lze přímo spojit jedině s 1/2" vnitřním závitem. Označení kohoutu nemusí odpovídat závitu. Teď mám např. v ruce kohout označený jako 3/8, který má na jedné straně vnější 3/4" závit a na druhé straně vnitřní 3/8" závit. V podstatě se zároveň chová jako redukce z 3/4 -> 3/8.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#13 Příspěvek od kutilmil »

Výtlačná výška u kúrenárskeho čerpadla nemá nič spoločné s výškou budovy. Tá výtlačná výška čerpadla je vlastne dyferenčný resp dynamický tlak v otopnej sústave. Výška budovy ( pri otvorenej expanzke ) určuje statický tlak. Bežne používaný diferenčný tlak je 10kPa to je jeden meter výtlačnej výšky čerpadla.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »

8O A teď mi to Kutilmile vysvětli nějak polopaticky, bo jsem to nějak nepochopil :oops:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Je to prosté - do prvního patra tu vodu nemusíš tlačit (dopravovat), když už tam voda je (uzavřený naplněný okruh). Celý výkon čerpadla je třeba pouze na "posouvání" vody v trubkách. A na to stačí mnohem menší tlak, než je udáván výtlačnou výškou. Když čerpadlo umístíš nahoře nebo dole, bude konat stejnou práci. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“