Mazanie klznych lozisk magnetofonov Tesla

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sihifi
Příspěvky: 15
Registrován: 23 kvě 2015, 02:00

Mazanie klznych lozisk magnetofonov Tesla

#1 Příspěvek od sihifi »

Pani, cim mazete klzne loziska svojich magnetofonov? Mam problem s loziskom praveho unasaca na B115. Na zaciatku je moment unasaca v poriadku, ale ako pribuda hmotnost navinutej pasky na kotuci, lozisko zvysi trenie az sa unasac zastavi..../zvisla poloha prevadzky/. Skusal som rozne vazeliny, najlepsie to bolo s A00, ale aj ta nakoniec zastala.
Este otazka - aky je spravny moment praveho unasaca pri snimani? Moment unasaca som nastavil podla TI16/79 pre B 73 (100p na stredovke fi 5cm). Podla manualu k B 115 je moment praveho unasaca 400mNm, co je asi chybny udaj.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

K mazání používám motorový olej. Není to ložisko nějak poškozené? Unášeč musí jít zlehka zasunout a vysunout. Při odbrzdění se musí lehce otáčet a při prudším roztočení nějakou chvilku dobíhat. Nezastaví se unášeč spíš kvůli málo utažené spojce nebo příliš velkému nebo malému přítlaku spojky k unášeči? Řemínek je v pořádku? Spojka zlobívá, ale se zadírajícím se unášečem jsem se ještě nesetkal.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, dokud šel koupit "Olej na šicí stroje a jízdní kola" za 2Kčs decková flaštička, používal jsem ten - jenže už asi 20 let se koupit nedá, tudíž jsem přešel na něco u mne dostupnějšího - a rozhodně ne míň kvalitního. Na mazání kluznejch ložisek čehokoliv používám zbytky motorovýho oleje Shel Helix HX7 nebo HX8, kterej normálně kupuju do motoru svýho auta - po výměně mi stejně vždycky nějaká ta decka ve 4l kanystru zbyde a vylít ji kamkoliv by byla škoda ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sihifi
Příspěvky: 15
Registrován: 23 kvě 2015, 02:00

#4 Příspěvek od sihifi »

Remienok aj spojka je v poriadku. Aby to utiahlo unasac, musel by som utiahnut spojku. Zvysil som skusobne moment spojky, ale nahravka ziskala take tremolo, ako spojka cukala s paskou. Viditelne klesa tah pasky s narastajucou hmotnostou kotuca a nieje to rastucim priemerom navijania. Dostane sa to do stavu, ked kotuc zastane, pomaly sa znova rozbehne a znova zastane atd, az zastane uplne.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Tak spojku více neutahuj, tam problém nebude. Když je kotouč plný, jde s unášečem zlehka otáčet? Co se stane, když při plném kotouči zvýšíš nebo ubereš přítlak spojky k vnitřnímu povrchu unášeče? Ještě mě napadla jedna věc- je unášeč při přehrávání spolehlivě odbrzděn?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#6 Příspěvek od Neniu »

EKKAR píše:jenže už asi 20 let se koupit nedá,
Ale dá, dokonce ta lahvička vypadá stejně, jen má trošičku jiný název a také jinou cenu :)

Zkus si do vyhledávače zadat ten původní název nebo "Olej na jízdní kola a univerzální použití".
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Hm, při ceně 26 až 32 babek za 60ml flaštičku mi to dává "litrovou cenu" na nějakejch 430 až 530Kč - vskutku lidová cena, za to mám z í-šopy "jaknaauto.cz" celý 4 litrový balení toho Helixu 5W-40 bez dopravnýho ... A protože Drobek máslo nežere a od výměny k výměně ho nepotřebuju dolejvat, z těch 4 litrů mi každej rok zbyde cca 4 deci, který do motoru při nejlepší vůli nenacpu a můžu je použít k mazání nejrůznějších míst po domě a bytě. Můžu vřele doporučit, jednak to vyjde skoro zadarmo, druhak tyhle moderní motoráky jsou skutečně kvalitní másla a v tak malým množství, který je potřeba na namazání třeba PC větráčků nebo dveřních pantů u kuchyňský linky není ani cejtit nějakej jejich pachovej projev ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#8 Příspěvek od Harry.pa »

Zdravím všechny,
sihifi - mrkni se na gumové obložení té spojky, často se stává, že na začátku přehrávání je gumička jakoby vpořádku, ale v provozu se guma rozhněte a unášeč se zastaví a těžko se rozbíhá. Po odpočnutí gumy to zase chvíli jde.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Mažu olejem na šicí stroje , ale na 99 se protáčí kladka se špatnou gumou , ale ta se stala špatnou z důvodu špatné fukce její třecí spojky . Tohle již nebudu opravovat ani pro sebe , natož pro cizého . Nejsou nové díly a staré jsou staré i když nepoužité . On i ten povrch unašeče je v řiti .

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#10 Příspěvek od elektrosvit »

Stačí, aby obložení na povrchu ztvrdlo a už bude záběr nespolehlivý. Při menších otáčkách unášeče se spojka "utrhne" a začne prokluzovat. Taky se mi to stalo. Včetně onoho cukání unášeče před úplným zastavením. Jenže sihifi píše, že je spojka v pořádku, tak nevím. Dá se tam použít těsnicí kroužek, už jsem to tu někde psal.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od pepik9 »

Našel jsem plechovou pikslu s řídkým olejem, možná to je strojní (do soustruhu ?). Připadá mi, že v tý flaštičce na šicí stroje bylo něco hodně podobnýho. Jinak..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Než kupovat litr za takovou cenu, radši zůstanu u svejch zbytků škeblovky 5W-40 ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sihifi
Příspěvky: 15
Registrován: 23 kvě 2015, 02:00

#13 Příspěvek od sihifi »

Spojka nepreklzuje po unasaci, normalne sa pretaca na filci. Unasac sa toci lahko - prazdny. Ked ho zatazim kolmo na os, pri otacani rukou citim zvyseny odpor. Odbrzdeny pri prehravani je.... Uz som z toho jelen. Skusim este ten motorovy olej.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Motorovy olej sa mi osvedcil aj na klzne loziska ventilatorov. Funguje to lepsie ako (modrejny) olej na sijacie stroje a bicykle.

Uživatelský avatar
sihifi
Příspěvky: 15
Registrován: 23 kvě 2015, 02:00

#15 Příspěvek od sihifi »

Pani, dik za rady. Kvapka do loziska unasaca a zatial to funguje. Ale chcelo to ten motorovy, olej na sijacie stroje je asi riedky.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“