Identifikace součástky

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

Identifikace součástky

#1 Příspěvek od CharlesBass »

Ahoj, zdědil jsem hromádku elektronek atp. Při identifikaci a sepisování seznamu k prodeji jsem narazil na tuto součástku, se kterou si nevím rady. Podle žádného nápisu mi to nejde najít.

Děkuji za pomoc, ve válečné němčině nejsem tak zběhlý :)

P.S.: Touto součástkou neprojevuji žádné příslušenství k nacismu či fašismu. Jedná se o historický sbírkový materiál!
Přílohy
Sou3.jpg
(212.39 KiB) Staženo 107 x
Sou2.jpg
(265 KiB) Staženo 87 x
Sou1.jpg
(256.36 KiB) Staženo 93 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

někde psaly o "svítících krystalech". měly to být krystalový výbrusy, které měly při rezonanci díky plynové náplni ty baňky svítit. (Indikátor správného naladění oscilátoru na krystalovou rezonanci) Někde o tom psaly v amáru. Na krystalu se nakmitalo takové napětí, že to "doutnavkovalo" při zapojení v lampovým oscilátoru vysílače

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Krásná historie.
Artaban to asi trefil, i když by to mohly být i prosté krystaly, bez svícení.
A tipnul bych si, že by to na správném místě mohlo mít i slušnou cenu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

Michal22 píše:A tipnul bych si, že by to na správném místě mohlo mít i slušnou cenu.
zvláště, pokud je na tom ta slepice . . .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Každopádně bych to opatrně vyzkoušel jako krystal v oscilačním obvodu nastaveným pro naznačenej kmitočet - jestli to dobře čtu, tak těsně pod 5MHz±0,1 cosi. Jestli to po rozkmitání začne "doutnavkovat", může to bejt potvrzení naznačený možnosti/hypotézy - včetně potvrzení hodnoty/ceny. A ta slepice potvrzující vlastnictví jistou historickou institucí (přejímací značka) jen ještě víc zvyšuje sběratelskou hodnotu materiálu nehledě na jeho funkčnost.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

psali o tom v nějakým Amáru, že se to tu vyskytovalo jako inkurantní materiál z války. Mělo to nějaký německý název a skoro stejný tvar. Na jakým principu to svítilo jsem si tak nějak vyvodil.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#7 Příspěvek od CharlesBass »

Díky za typy, neodvažoval sem se psát o krystalu. Mezi stovkou elektronek to působilo tak exoticky, že jsem tady oprášil profil a zeptal se. Přeci jen, ani po velmi usilovném hledání jsem vůbec, ale vůbec nic nenašel. Kdejakou elektronku i s napůl smazaným označením atp - do 5min veškeré info. Dokonce i článek o přejímacích značkách Wehrmachtu atp. I to pomohlo .. ale tohle...


Asi to vážně vemu do práce a nechám to zkušenější odborniky vyzkoušet. Teď zrovna u nás běží audit, a gól by byl, kdyby je při tom dojče kolégen chytili :D

Jinak ty ceny... mám tam RL12T2, RL1P2, RV12P a UCL11 s "háknkrajcama", a zase takový dardy to nejsou ... 10-50€ za nepoužitý kousek v krabičce.... Vesměs je to všecko okolo 50tých let, snad nejmladší elektronka je z r.67.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

V poválečném katalogu jsou podobné typy pouze se čtyřkolíkovou paticí Oktal. Dva vývody buď nezapojeny, nebo na jednom stínění. Některé další ovšem nemají typ nebo nákres patice uveden.
Nevzpomínám si, že bych toto provedení viděl v nějakém známém inkurantu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Nějaká informace je zde.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“