změření náboje z grafu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

změření náboje z grafu

#1 Příspěvek od vavy »

Do čeho mám nahrát data abych nemusel přenášet graf na milimetrový papír a počítat pak čtverečky....
Potřebuji spočítat obsah toho pulzu abych mohl říct jaký je v něm náboj.
Přílohy
obsah.jpg
(29.38 KiB) Staženo 165 x
F0007TEK.jpg
(29.25 KiB) Staženo 196 x
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Klidně třeba i Excel, pokud tedy tvůj tek umí generovat csv soubor. Vykopíruješ si jen oblast peaku, na ose x máš časy jednotlivých vzorků, na ose Y amplitudu. Numericky to zintegruješ tak, že sečteš plochy obdélníků dané amplitudou a časem mezi vzorky.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#3 Příspěvek od mluno »

Zaky píše:pokud tedy tvůj tek umí generovat csv soubor
Vzhledem k tomu, že tectronixe v práci používáme, tak vím, že to umí (možná je potřeba přepnout mezi binárním a textovým formátem, ten binární nemá smysl luštit, je lepší si to rovnou uložit jako csv). Pro český Excel je trochu exotikou použití desetinných teček a oddělovacích čárek, ale nechá si to při importu vysvětlit. Spíš je otázkou, jestli se to z něj dostane, ale když dostal bitmapu (pokud to není sken výtisku), proč by nedostal csv. Nejlepší je zvolit save all, trvá to nejdýl (u našeho čtyřkanálu přes minutu), ale dostanete bitmapu, csv pro každý kanál a nastavení. Já osobně to dělám tak, že přenáším data a ostatní soubory rovnou do počítače po sériovém portu (stačí redukce USB/RS232, nemusí to být fyzický port), na což mám svůj vlastní program (v manuálu od tektronixu je vše potřebné k jeho sestavení).

Pokud by bylo potřeba spočítat ten náboj (plochu) z toho obrázku (tj. data neexistují), dal by se použít např. Image Tool (od vysoké školy jsem o tom programu neslyšel, ale určitě bude podobných utilit existovat přehršel), ale opravdu jenom pokud už nejde získat data (protože z rozlišení 1/4VGA moc nespočítá).

Mimochodem nechci moc rýpat, ale osu Y máte cejchovanou ve voltech, náboj se počítá z ampérů. Předpokládám, že to je jenom otázka zobrazení.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Ano, můj DPO4104 csv umí, taky to občas na něco použiji, jen nevím, jak nižší modely, pak už jsem měl jen TDS210 a TDS220 a ty ukládání neumožňují. Jak je to u Teků mezi tím, nemám přehled.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#5 Příspěvek od frpr666 »

Já jsem to jednou dělal takto:
1/ z TEK TDS220 jsem po sériové lince stáhnul data křivky do .csv souboru
2/ tuším jednoduchým skriptem v awk jsem přeformátoval text
3/ v LTSpiceIV jsem udělal vložil Voltage source (PWL file=samples.txt)
4/ v LTSpiceIV jsem použil funkci integrování na tohle Voltage source

http://www.linear.com/solutions/1815

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#6 Příspěvek od Olchor »

Jestli je to jednorázovka, tak než bych se babral s převody a novými programy, hodil bych to do Photoshopu, mřížku na to a spočítat čtverečky...
( holt milimetrový papír v elektronické podobě) :oops:

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Habesan »

Kdyby to nebylo v JPEG, taky by stačilo v grafickém editoru (např IrfanView) snížit počet barev na 16 a v histogramu si přečíst kolik je tam červených pixelů (takové jakoby čtverečky).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

Graf nakreslit na tlustší papír ve rozumném měřítku (výkres), vystřihnout žádaný průběh nůžkami a zvážit a porovnat se zváženou známou plochou- blbý nápad???

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#9 Příspěvek od frpr666 »

Ještě mě napadlo nahradit křivku, tzv. po částech lineární funkcí.
1/ kurzorem na osciloskopu vždy odečteš bod: čas t1=5ms, napětí: v1=-2V
Odečteš např. 10 dvojic.
2/ v LTSpiceIV vložíš symbol Voltage a dáš PWL a napíšeš ty body
3/ v LTSpiceIV vložíš symbol Arbitrary Voltage a dáš funkci integrování.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od FHonza »

Asi nejrychlejší je to ve Photoshopu (a Gimp to bude umět určitě taky). Po otevření obrázku vyber oblast která tě zajímá a u histogramu je pak vypsán počet vybraných pixelů.
Přílohy
calc_area.jpg
(32.02 KiB) Staženo 167 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

Problém je trošku s tím překmitem, někde ti náboj utíka...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“