Vybroušené IO

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#16 Příspěvek od Rellik »

Kubo: To je přesně ono, jen některé hodnoty jsou trochu jiné. Díky :)

Jo a co se týká oprav a prodeje drahých dokumentací, tak nevím proč by to někdo tak dělal, když celý ten modul vyjde na nějakých 260,-kč To je snad levnější si koupit nový ne? ;)

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#17 Příspěvek od KUBO »

O to práve ide. Aby si neopravoval, ale kúpil nový. Spotrebná doba.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Tam sa urcite skor vyseru elyty ako by odisiel ten IO.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

NORMÁLNÍ výrobci, kde pracujou normální běloši, tohle řeší zákaznickým značením. Ne broušením už hotového potisku.
Znamená to podle mě jen to, že "výrobce" je chudej a zároveň hajzl :D

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#20 Příspěvek od Rellik »

Už jsem to našel i na videu. Opět stejná konstrukce, jiná voltáž.
https://youtu.be/9UtWo1Jvadg?t=1m14s
Vedle optočlenu je R10 a ten se liší u různých voltáží. Jinak zbylé součástky jsou stejné. No max ještě hlavní trafo. Takže to bude univerzální deska.
Jinak zpracování to má pěkné. Až teda na ty tři kondenzátory v tom chladiči... To asi aby jim nebylo zima.. :)
Nejbližší kontakty mezi primárem a sekundárem jsou 5mm - strana desky - dole šipky proti sobě. Je to kondenzátor 1n.
No uvidíme jak dlouho ten zdroj vydrží... :)
Přílohy
GS01058-9.jpg
(89.45 KiB) Staženo 64 x

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od termit256 »

Podle mne jsou ty zdroje puvodne navrzeny do nejakeho zarizeni a vybrouseni si objednal zakaznik z duvodu toho servisu jak jste zminili. A ten bude urcite zahy potreba, kdyz vidim ty kondiky na chladici... Zlutakum je to uplne jedno, zvlast u takove prkotiny jako zdroj.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#22 Příspěvek od Atlan »

Zelezi od toho ako velmi sa nude ten chladic hriat...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Michal22 »

Vybroušený IO jsem potkal už asi před 20 lety v nějaké nabíječce NiCd/NiMH tužkovek.
Po zběžném kouknutí se z něj vyklubal klasický LM324.

Ale potom jsem potkal už nějakou lepší, tam to bylo na delší hledání (přeci jen bylo tehdy slovo internet spíš sprosté), nakonec to byl nějaký speciální obvod pro nabíjení (snad Uxxxx? Dnes už vůbec nevím).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Ty elyty v chladiči jsou čirý záměr, kurvidlo jak vyšité. Dávám jim rok, maximálně dva :D
Ani český bastlíř, ale ani evropský návrhář by takovou kokotinu neudělal, už z profesní či bastlířské cti. Tady to máme skoro jako zákon, že se elyty zásadně nedávají k topícím odporům, diodám či chladičům.
Rejžák to má holt jako obchodní nástroj. A klidně tam může dát i relativně kvalitní elyty na 105°C /ty zelené budou asi Samwha/.
Vzhledem na to, že ten větší chladič je pro ty dvě MBR20, tak bude při odběru 5A topit slušně.
Mrknul jsem se na parametry těch diod /údaje od ONS/ - na tom chladiči se bude ztrácet hrubým odhadem 6-7W při plném odběru. A protože k němu zespodu nemůže vzduch, tak to odhaduju na 70-80°C.
Tam ani stopětky elyty nevydrží moc dlouho /průměr u dobré značky je 2.000h, u průměrné cca polovina/, kór při skoro přímém tepelném kontaktu..

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Otkundes »

Instalovat ellyty těsně u chladiče polovodičů, jistě není správné. Jde však o to, v jakém zapojení a v jakém provozním režimu ty kondíky vlastně pracují. Při jaké míře jejich „vyschnutí“, se třeba začne projevovat nedostatečná filtrace a zvýšené zvlnění napětí na výstupu. Pokud jsou vůbec tyto vlastnosti výrobcem toho zdroje nějak specifikovány.
Zkuste se podívat třeba do běžné úsporky, vyřazené po několika letech provozu. Fóliové kondenzátory mívají místo zelené, tmavě hnědou barvu a nápisy mají již nečitelné. Karton DPS má na některých místech změněnou, tmavší barvu. Sežehnuté dlouhodobým tepelným namáháním. A uprostřed se tyčí jeho Výsost, Kondík Elektrolytický! Po jeho změření, má sice většinou ESR a kapacitu „na hraně“, ale je ještě funkční. A kupodivu, ty zhnědlé fóliové kondíky, jsou funkční též.
Proto si myslím, že je třeba montáž posuzovat nejen s ohledem na tepelné zatížení ellytů a ne vždy se musí automaticky jednat o výrobcem vytvořené kurvítko.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#26 Příspěvek od Rellik »

Podle schématu jsou to kondenzátory filtrující výstupní napětí.
Viz příspěvek na první straně:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 986#918986
V mém případě by teoreticky ani nevadilo pokud by tam ty elity nebyly vůbec...
Jinak dnes jsem to trochu zkoušel a při odběru cca 700mA se ten chladič u těch elitů po asi 2 hodinách zahřál na cca 40-50°C. No u vyššího odběru to bude asi o dost víc... No, já v celém přístroji budu mít ventilátor a nejspíš nikdy nepojedu s tím zdrojem naplno, tak to moc řešit nebudu... :)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#27 Příspěvek od Otkundes »

Ano, to schéma jsem si prohlédl, a proto jsem se v předchozím příspěvku zmínil o filtraci. Ale ty kondíky patrně nebudou filtrovat usměrněné napětí o kmitočtu 50, nebo 100 Hz. Tedy jde o posouzení, o kolik může jejich jmenovitá kapacita poklesnout, aniž by se výrazně změnil parametr zvlnění napětí na výstupu, při jmenovitém zatížení zdroje.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#28 Příspěvek od Rellik »

Jak říkám v mém případě tady to nebude hrát řekl bych žádnou roli. Za tím bude víceméně další měnič, tentokrát DC/DC a tak to zvlnění bude záležet spíš na něm...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#29 Příspěvek od fredis »

Ty šváby se brousily i u nás :wink: Namátkou zvuky pro TV. Brousil je i jeden místní :lol: :lol: .
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#30 Příspěvek od Rellik »

Řekl bych, že se brousily ty dovozní, které nebyly dostupné (nebo nebyly tak dobré) ve východním bloku. Byla to kamufláž toho, že tady něco není. Viděl jsem i přetřené bílou barvou. Po jejím oškrábání nicméně vylezl původní potisk.

Jinak tady jsou další "výbrusy"- tentokrát v PC zdroji: https://pctuning.tyden.cz/hardware/zakl ... 01?start=3

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“