Pračka se sušičkou Gorenje WD95140 - CHYBA E6

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

Pračka se sušičkou Gorenje WD95140 - CHYBA E6

#1 Příspěvek od Harry.pa »

Zdravím všechny,
prosím o radu: na pračce Gorenje WD95140 se po určité době objeví chyba E6. Podle různých pramenů je to buď problém s topným tělesem nebo motorem - dost velký rozptyl možností. Pračka se projevuje následovně:
Po zapnutí (studené praní bez ohřevu vody) normálně napustí vodu a začne prát. Cyklus dojde až do vyždímání, na displeji je čas např. 46, potom místo napuštění vody se čas posune zpátky např. na 49 a pračka znovu ždímá a vypouští. Toto se zopakuje několikrát po sobě a potom pračka zobrazí chybu E6. Měl jsem podezření na měření hladiny, ale zdá se, že je v pořádku. zvláštní je, že jindy pračka vypere bez závad a je jedno, jestli se voda ohřívá, nebo se pere ve studené. Na řídící desce se nedá bez destrukce nic moc změřit, vše je zalité cca 5mm silikonem. Během "výzkumu" jsem narazil na vyhřátý konektor u pojistky, velmi volný konektor kabelu k motoru, vše napravil, ale bez výsledku.
Setkal jste se někdo s podobným problémem? Díky za každou radu.

Uživatelský avatar
sefi
Příspěvky: 271
Registrován: 15 dub 2008, 02:00

#2 Příspěvek od sefi »

tak skus premerať čí vymerať špyrálu čidlo teploty a skontrolovať motor. može to robiť aj program či kable..

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#3 Příspěvek od Harry.pa »

Těleso je normàlně funkční, svod na kostru jsem nenaměřil. Jaký odpor má mít ten termistor na čidle?
Motor bych nepodezíral, je tam DD, snad jedině problém v řízení motoru, ale on se točí správně, normálně to pere a ždímá, pak se to teprve zacyklí.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

A jak máš udělaný odpad vody? Do vany nebo přes hadici rovnou do odpadu? Možná by to chtělo tu odpadní hadici sundat a pročistit.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#5 Příspěvek od Harry.pa »

To má kromě hladiňáku ještě nějaký další čidlo na vodu? Zítra prověřím ten odpad.

Uživatelský avatar
Nepo
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2008, 01:00

#6 Příspěvek od Nepo »

Tenhle model je zakuklený Samsung s Direct drive řízením motoru. To je ta chyba E6. A ten odchází do věčných lovišť. Stojí cca 3800 Kč.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#7 Příspěvek od Harry.pa »

To jsi mě moc nepotěšil. Narazil jsem při hledání podle té desky na stejný problém, tam jeden člověk sundal chladič z driveru motoru, a bylo tam málo teplovodivé pasty. Nevím, jak ten chladič sundal, protože na šroubky není kvůli zálivce silikonem přístup. Tvrdí také, že problém je způsobený přehříváním toho driveru. Dává to asi smysl, uvnitř obvodu je termistor pro měření teploty, takže i když je chladič na omak studený, může se driver přehřívat a je to vyhodnoceno jako chyba.
http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.php?t=31493

Jinak mám dojem, že stejnou pračku jsem viděl pod značkami Daewoo, Elektrolux a Samsung.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Habesan »

Takže by bylo dobré nechat ten střídač opravit, než odejde natrvalo.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#9 Příspěvek od Harry.pa »

Ono to s tou opravou nebude jen tak, celá deska je zacvaklá v plastové vaničce a zalitá vrstvou silikonu. Nevím, jak je to zespodu, ale zvrchu ze strany konektorů je asi 5mm vrstva.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

A ten silikon je tvrdej? Nebo se dá odškrábnout? Zalít po opravě bys to přece snad uměl.
Nechci do toho kecat, ale opravit se to vyplatí nebo aspoň zjistit závadu a potom koupit desku, jestli se dá a vyplatí.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#11 Příspěvek od Harry.pa »

Já mám spíš obavu, jak tu desku z té plastové vaničky dostanu bez poničení ven, abych se dostal na šroubky chladiče a na spoje zespodu. To oškrábnutí a zalití je to poslední.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#12 Příspěvek od dj_rizek »

pokud je vidět na chladiči kde jsou šroubky,odměř jenich pozici na plastový vaničce a v těch pozicích vaničku odvrtej, pak vydoluj silikon až na šroubky a odšroubuj chladč, tak bych to řešil já.Vyndat to někdy fakt jde blbě, hlavně neohybat desku v lepším případě prasknou nějaký smdčka v horším případě součástky zůstanou v silikonu a urveš je i s cestama.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#13 Příspěvek od Harry.pa »

To je dobrej nápad, zkusím ten chladič sundat a přimáznout. Snad se ho povede sundat bez újmy. Chladič by snad mohl jít uvolnit mírným pootáčením, podobně to dělám, když odlepuju chladič z CPU v PC.

Uživatelský avatar
Moah
Příspěvky: 1
Registrován: 30 lis 2017, 01:00

#14 Příspěvek od Moah »

Zdravím, mám stejný problém a chci se pustit do opravy, než se do toho ale pustím, existuje i jiná možnost než chlazení? Konkrétně u mě má dojít na ždímání a v tu chvíli se buben neroztočí a naskakuje chyba. Jde mi o to, jestli by se buben vůbec od začátku otáčel, kdyby byla celá deska nefunkční.

Dotaz 2, neexistuje možnost zahřát na rozumnou teplotu celou desku, aby silikon odtekl a očistil se např. alkoholem, rozpouštědlem silikonu (nebo něčím, co nezničí obvody) a dalo se proměřovat?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“