Trochu složitější zapojení - bazén

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jova1 »

Podle mě řídit to čerpadlo "soumrakovým čidlem" je nesmysl. Běžně se požívají dvě termočidla, jedno na teplotu vody v bazénu a druhé na teplotu vody na výstupu soláru (v jeho horní části). V okamžiku kdy je solár "teplejší"o pár stupňů než bazén, spustí se čerpadlo, když se teplota vyrovná nebo je nižší, tak se vypne. Na to ti stačí i jednoduchý komparátor s operačním zesilovačem.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#17 Příspěvek od _luky_ »

Asi jsem to nenapsal dost jasně a jova1 ti to zopakoval - potřebuješ měřit dvě teploty a spínat 3 relé. Není třeba znovu vynalézat kolo. Solárka se prostě řídí tak, že se měří teploty a když je v kolektoru tepleji než v zásobníku, tak se zapne čerpadlo. Pokud použiješ něco z onlinetechnology nebo něco na bázi Arduina, tak se jedná o dva senzory DS18B20 v ceně 2x50Kč. V případě LOGA to bude nějaký odporový sensor.
Osobně jsem měl v ruce několik "relay shieldů" k Arduinu z číny a žádný se mi nelíbil z pohledu izolačních vzdáleností.
Dost pochybuji, že se s Arduinem vejdeš do 1000Kč. Ale to ti nebrání si to vyzkoušet na vlastní kůži.
Sám jsem před časem potřeboval regulaci kotelny. Nic běžně dostupného mi nevyhovovalo. Po nějakých pokusech to navrhnout pomocí Arduina jsem usoudil, že tudy cesta nevede a teď mi tam visí na stěně PLC s 88I/O, které si můžu programoval funkčními bloky nebo strukturovaných textem dle libosti...
Ale abych to Arduino jen nehanil, sám jsem na jaře rozchodil dálkově řízenou sekačku, kde běží Arduino.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#18 Příspěvek od Rellik »

Jo hoši, když teď nad tím tak přemýšlím, tak ten fotoodpor bude asi blbost. Ono by to sice fungovalo taky, ale solár by to zaplo i brzo ráno kdy je ještě studený. Ty dvě termočidla budou lepší.
Tyhle asi budou stačit ne?
https://www.ebay.com/itm/Waterproof-DS1 ... SwRqBZn-XD

Co se pak týká relátek, tak jen jedno jedné bude spínat elektromotor 230V/250W zbylé budou spínat "jen" 12V. A to jedno není problém předělat na lepší vzdálenosti... :)
Nicméně myslím, že například toto není zas tak "natěsno" a navíc má vzduchovou mezeru u středního kontaktu https://www.ebay.com/itm/5V-4-Channel-R ... SwnipWV4IV

Jinak s kotlem sem taky minulou zimu zápasil, když odešla řídící elektronika hlídání teploty vody. Mám tam programovatelný termostat s použitím PIC16F628A Ale to už jsme jinde... ;)

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od FHonza »

Jenom u toho teplotního čidla bacha, měl jsem dvě v ruce a teda moc "waterproof" nebyly. Musel sem je přetěsnit.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#20 Příspěvek od Rellik »

Ani jedno ve vodě určitě nebude... ;)

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#21 Příspěvek od Rellik »

Tak první destička arduina je doma... Teď můžu laborovat... :)
Jako pokus jsem udělal "blikající diodu" a funguje to. Byl trošku problém v komunikaci kvůli právům (používám linux), ale už to jede... :)

Jinak objednával jsem to přes ebay ze španělska 26.11.2017. Celkem rychlá dodávka... :) A cena i s poštou cca 200,-
Přílohy
IMG_20171201_150404.jpg
(111.38 KiB) Staženo 23 x
IMG_20171201_150352.jpg
(122.93 KiB) Staženo 33 x
IMG_20171201_153320.jpg
(113.22 KiB) Staženo 31 x

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#22 Příspěvek od Rellik »

No, takže po zběžném seznámení jsem udělal provizorní zapojení s jedním obyčejným termočidlem, které vyhodnocuje na dvoubarevné LED jestli je teplota pod nebo nad danou hranicí. Zatím to pro mé použití vypadá velmi slibně a v celku i jednoduše. Zítra si zajdu koupit další termočidlo abych měl ty dvě hodnoty (solár a bazén) a zkusím vytvořit program, který bude vyhodnocovat obě čidla najednou. Tím by byl vyřešený ohřev nezávisle na času.
Pak budu dodělávat tu filtraci a chlor a na to už bude třeba potřeba ta časová základna.
Nakonec pořeším ruční filtraci a případně ruční dávku chloru... Uvidím jak mi to půjde a jestli budu potřebovat pomoct... Zatím to vypadá celkem jednoduše na to že je to mé první seznámení s tímto systémem... :)
Přílohy
IMG_20171201_202641.jpg
(138.7 KiB) Staženo 26 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“