Zdroj monitor LG Flatron- Kurvítko??

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

Zdroj monitor LG Flatron- Kurvítko??

#1 Příspěvek od alj »

Ve zdroji monitoru LG Flatron je jeden elekrolitycký kondenzátor 33 µF přitmelen k chadiči polovodiče - viz foto. Má to nějaký význam z důvodu teplotní závislosti nebo je to jenom kurvítko?
Přílohy
det.jpg
(48.35 KiB) Staženo 132 x
zdroj.JPG
(134.73 KiB) Staženo 195 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ani jedno. Teplotna vodivost tej hmoty bude mizerna. Je to mechanicke upevnenie, aby sa ten kondenzator pri prevoze neurval (kedze je na dlhych nohach nad plosakom).

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Nabízí se otázka, jak moc by se s tím monitorem muselo praštit, aby se urval. I když zase to dnešní bezolovo... :lol:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Bezolovo by vydrzalo, ale vibracie by mohli urvat cesty z plosaku. Pri takejto malej suciastke malo pravdepodobne, byva to hlavne na velkom elyte na primarnej strane zdroja.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Ten elyt se k tomu nachomýtl nechtěně, když číňan fixoval tím tmelem šroubek, elyt byl zrovna nahnutý k tomu chladiči.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#6 Příspěvek od Mysteri »

Ten tmel tam môže byť z viacerých dôvodov. Prvá možnosť je to, čo už uviedol ,,jezevec", druhá možnosť je, aby nevyskočil z dosky počas prechodu cínovou vlnou. Totiž, aj u nás, THT súčiastky sa niektoré osádzajú strojovo (to sú napr. tie diody a odpor, optočlen a prepojka na obr., kde nehrozí tento jav), kde mašina na nich zahne vývody, ale napr.niektoré elyty, cievky, vatážne odpory, výkonové tranzistory a pod. sa osádzajú ručne, tam sa niektoré pozície silikónom upevnia. Nie všetky, ale tie, kde bola náchylnosť k vyskočeniu z DPS. Tretí, a najčastejší dôvod už spomenul ,,rnbw". Sú to otrasy. Tmel a silikón je hovno oproti tomu, s čím musím zápasiť v práci pri opravách ja. Je to dvojzložkový biely tmel (lepidlo), ktorý po zaschnutí (cca 30 minút) pripomína porcelán. Používa sa v našich zdrojoch určených pre automotiv, rýchlovlaky a pod., kde musia súčiastky (tlmivky, trafá, elyty) splniť požiadavku výdrže preťaženia 10G. A teraz si predstavte, že to natečie aj na blízke SMT súčiastky... Mám však na odstránenie toho ,,porcelánu" ,,svoj patent": keď to opatrne nahrejete hrotom mikropájky, tak ten ,,porcelán" postupne odstránite bez toho, aby to strhlo so sebou aj tie SMT prvky. Ak sa s tým bielym tvrdým sráčom pri opravách niekde stretnete, tak už viete, ako na to. :wink:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Vliv na životnost záleží na tepelném zatížení. Při větším zatížení to na životnosti určitě nepřidá, tmel zhoršuje odvod tepla. Malý chladič bude mít celkově vyšší teplotu, což neprospívá tranzistoru ani přitmelenému kondenzátoru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

V praxi omnoho skor odidu elyty na sekundarnej strane, pretoze su podstatne viac zatazovane a nebyvaju prave kvalitne.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#9 Příspěvek od dred »

rnbw píše:V praxi omnoho skor odidu elyty na sekundarnej strane....
pravidlu uniká akurát kondenzátorík v napájaní riadiaceho obvodu :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Monitorov som opravil stovky a ten som tusim nemenil nikdy. Vacsinou byva umiestneny tak, ze nie je velmi tepelne namahany a zdroj sa chladi prudenim vzduchu. Na rozdiel od vselijakych uzavretych zdrojov, kde je teplo v celom objeme.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#11 Příspěvek od dred »

Mal som namysli skôr všeliajé jednodyché spínané zdroje a nabíjadlá.... Zabudol som napísať.
Priamo v monitoroch som ho nemusel meniť.... a toľko som ich ešte neopravoval :lol:
Neživím sa tým...

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#12 Příspěvek od mluno »

rnbw píše:Je to mechanicke upevnenie, aby sa ten kondenzator pri prevoze neurval
Že zrovna ke chladiči. Ale možná je "štastnější" než bez té hmoty (mělo ji tam být víc).
Kurvítko je už samo o sobě umístění kondenzátoru tak blízko chladiče. A při spolehlivosti elektrolytů i sama přítomnost elektrolytu v zapojení.

Elektrolytů jsem už vymněňoval spoustu. Naposledy v jedné televizi na výstupu zdroje. Ne že by se mi chtělo opravovat spínaný zdroj 12V, původně jsem ho chtěl zahodit a koupit nový (stál by to tak 200 a je běžně dostupný). Ale když jsem se v tom vrtal, změřil jsem že ty válečky jsou všechno jen ne kapacita (i když pár pikofaradů se taky našlo). Vůbec nebyly nafouklé ani prasklé, na pohled jako nové. Po jejich výměně za jeden, co jsem měl po ruce zdroj šel, tak jsem koupil kondíky a dal je tam. Ještě jsem jim odlehčil připájením SMD keramických blokovacích kondenzátorů, na které bylo na tišťáku připravené místo, ale nebyly osazené (přecejenom se mi zdálo, že ty nové o kterých prodejce tvrdil, že jsou "low ESR" měly podle LCR můstku to ESR na můj vkus dost velké, čísla si už nepamatuju, ale moje očekávání bylo o řád nižší, než jsem naměřil). A televize, kterou vezl kolega už do elektrošrotu mu teď zase slouží.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#13 Příspěvek od Heno »

Mysteri píše:Ten tmel tam môže byť z viacerých dôvodov. Prvá možnosť je to, čo už uviedol ,,jezevec", druhá možnosť je, aby nevyskočil z dosky počas prechodu cínovou vlnou. Totiž, aj u nás, THT súčiastky sa niektoré osádzajú strojovo (to sú napr. tie diody a odpor, optočlen a prepojka na obr., kde nehrozí tento jav), kde mašina na nich zahne vývody, ale napr.niektoré elyty, cievky, vatážne odpory, výkonové tranzistory a pod. sa osádzajú ručne, tam sa niektoré pozície silikónom upevnia. Nie všetky, ale tie, kde bola náchylnosť k vyskočeniu z DPS. Tretí, a najčastejší dôvod už spomenul ,,rnbw". Sú to otrasy. Tmel a silikón je hovno oproti tomu, s čím musím zápasiť v práci pri opravách ja. Je to dvojzložkový biely tmel (lepidlo), ktorý po zaschnutí (cca 30 minút) pripomína porcelán. Používa sa v našich zdrojoch určených pre automotiv, rýchlovlaky a pod., kde musia súčiastky (tlmivky, trafá, elyty) splniť požiadavku výdrže preťaženia 10G. A teraz si predstavte, že to natečie aj na blízke SMT súčiastky... Mám však na odstránenie toho ,,porcelánu" ,,svoj patent": keď to opatrne nahrejete hrotom mikropájky, tak ten ,,porcelán" postupne odstránite bez toho, aby to strhlo so sebou aj tie SMT prvky. Ak sa s tým bielym tvrdým sráčom pri opravách niekde stretnete, tak už viete, ako na to. :wink:
Stretol som sa s tým na jednych CRT chassis Pentranic.
Nevieš náhodu ako sa ten tmel volá a kde sa prípadne dá kúpiť?

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#14 Příspěvek od Heno »

rnbw píše:Monitorov som opravil stovky a ten som tusim nemenil nikdy. Vacsinou byva umiestneny tak, ze nie je velmi tepelne namahany a zdroj sa chladi prudenim vzduchu. Na rozdiel od vselijakych uzavretych zdrojov, kde je teplo v celom objeme.
Ja áno, záleží nie len od teploty v okolí elytu a od typu toho kondíku a samozrejme od toho koľko z vetvy odoberá riadiaci IO, ale aj od toho aká je hodnota odporu za usm. diodou pom. vinutia transformátora (pravda ak tam nie je prepojka).
Ide o kompromis, keď príliš vysoká hodnota odporu spôsobuje nedostatočnú prúdovú rezervu napájania IO a príliš nízka (nulová) hodnota spôsobuje rýchlejší koniec spomenutého elytu pre jeho nadmerné vnútorné zahrievanie sa.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#15 Příspěvek od Heno »

Ohladne pôvodnej temy vlákna si skôr myslím, že dôvod prilepenia elytu bola možnosť, že by sa v určitom uhle mohol neizolovanou časťou puzdra opreť o chladič, resp by svojou dĺžkou vo vodorovnej polohe mohol zasahovať do sekundárnej strany zdroja.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“