Elektronkový baskytarový zesilovač

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#46 Příspěvek od mi-ro »

620 měly solo anodové trafo a spínalo se na primáru, tedy stačilo 230V. Ano měly opravdu 75W. Prošvihnutí patic mezi anodou a žhavením nastalo většinou při nezapojené zátěži a následném pulzním vybuzením. Výstupák zpětnou indukcí vygeneroval špici, pak to chytilo oblouk a už to jelo. Pravda, tomu by měl zamezit Boucherot a ZV, ale..Typ vypínače by nám mohli prozradit servisáci profi kytarových hlav, nebo jak je to tam vlastně řešené.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od Kaca »

No, asi to dopadne tak že se podívám kytaristovi do Marshalla a bude to. Dnes sice hrajeme ale není na to každej den čas, nálada a ani na to není takovej kvalt.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#48 Příspěvek od sinclair »

I velká spousta profi výrobců používá normální síťové kolíbky s doutnavkou a dva kontakty v sérii. Když se spíná přímo anodový sekundár - ne ss napětí, tak proč by to nemělo vyhovovat. Značkové kolíbky jsou stavěné na větší zapínací proudy, takže náraz při nabíjení anodových kondů nevadí.
Každý kontakt je na 250V, v sérii tedy 500V AC, to už musí stačit každému, nebo ne? Proč vypínat stejnosměr?
Stejně musíte vypnout současně anody s druhýma mřížkama, tak až na výjimky, kde jsou krmené g2 z úplně sólo zdroje, tohle řešení se spínáním AC strany anod jde použít.
V drtivé většině je ale napětí pro g2 odvozeno z anodového zdroje.

Např. zesilovač s Ua 450V DC má anodový sekundár nějakých 330V, to snad jde vypnout čímkoli s dvěma doteky v sérii a slušným izolačním pláštěm, ne???

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od Kaca »

Ano. Tak jak píše sinclair. Vůbec jsem o tom nepřemýšlel a udělal jsem to tak. Jinak včera jsem byl hrát a chtěl jsem se podívat tomu kytaristovi do origovky ale byla by to kravina otevírat před hrou. Vlastně nebyl důvod. Má tam nějakou kolébku s kontrolkou a asi také jak píše sinclair zapojený do serie. Takže Vám všem hodně zdaru!
Ještě jen pro ty kterým to vrčí - zkuste tohle co je na obrázku. Používala to TESLA a fungovalo to. Jak všichni víme tak u zesilovačů tesla jsou dráty tahyné všechny spolu a ani žhavení není motané a přesto jsou ty věci stabilní a nevrčí. Záhada ale funguje. Pokud by měl někdo k tomu nějaké vysvětlení, rád si počtu.
Toť vše. Zdravím! Kaca (Zbyněk)
Přílohy
op153.jpg
(115.9 KiB) Staženo 104 x
Naposledy upravil(a) Kaca dne 10 pro 2017, 11:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#50 Příspěvek od sinclair »

Princip je jednoduchý.
Do katody stupně, náchylného na indukci brumu 50Hz, se přivádí rušivé napětí téhož kmitočtu, ale s natočenou fází.
Jo, u AZK201-401 i Mono 50 tohle funguje skvěle a je to i stabilní, pokud jsou čisté a stabilní trimry a ty oddělovací/posouvací kondenzátory beze svodu. A to mnohdy nejsou. Ve starších aparátech byly 1k slídovky TC211 myslím, ale v "novějších", na kterých už zlepšovatelé uplatnili úspory, byly občas papírové svitky a s těmi to skoro nefungovalo. Mono 50 má na těchto místech styroflex TC281.
Tenhle princip nebyl ani tehdy nijak nový a ani jej nevymysleli v Tesle, stejně tak paralelní chod konců a automatické záskoky za vadné. Všecky tyhle skvělé výmysly vyšly z jednoho "hnízda". :D

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#51 Příspěvek od ferdislav »

Ahoj
Myslim ze problem s vypinacem anody je spis u symetrického vinuti kde je proti sobe treba 2x 360V , nebo s usmernovacem s elektronkou, kde se odpojuje uz usmernene napeti. Tam by to uz chtelo neco odolnejsiho...?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#52 Příspěvek od Sendyx »

Nechci rýpat, ale ve kterém sériově vyráběném kytarovém zesáku je vypínač anodového napětí s kontakty v séri? Sice se tato možnost naskýtá, ale nějak se to nechytlo...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od Kaca »

Prozraď to hnízdo :beer: Prosím! Zajímá mě to. Kdo je ta hlavička která vymyslela.........................

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od Kaca »

Kupuju ashton viper 100 tak se podívám co tam je a dám vědět tedy jestli obchod proběhne protože asi byl někdo rychlejší ale to se dozvím až zítra po šichtě.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#55 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, na podívání se co tam je snad stačí i schema :? :
Přílohy
VP100 (2003).pdf
(103.32 KiB) Staženo 117 x

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#56 Příspěvek od ferdislav »

On se chce podivat na to jake jsou tam prepinace, na jake napeti a proud....

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#57 Příspěvek od Sendyx »

Je to o zkušenosti výrobce, jak dokáže udělat funkční přístroj, vyhoví normám a ještě k tomu bez nesehnatelných nebo extra drahých dílů.

Leoš Fendrů to takto páchal před 50 roky a fungovalo to dodnes...


BTW, o standby switchi a jeho psychickém působení na nějaké samozvané odborníky se už tady vedlo pár debat, pochopitelně se zásadním dopadem v celosvětovém měřítku :lol: .
Přílohy
IMG_0479v.jpg
(164.06 KiB) Staženo 90 x
IMG_0478v.jpg
(172.2 KiB) Staženo 82 x
IMG_0480.jpg
(84.68 KiB) Staženo 103 x
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#58 Příspěvek od ferdislav »

Sendyx

Třeba tenhle konkretní kus má pro nás nějakou konkrétní dostupnou náhradu, nebo bys měl tip na použitelné přepínače do zesilovačů na více než 250V, které se všude prodávají?

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od Kaca »

Tak je to v bedně. To schéma na toho ashtona už jsem si také stáhl. No tohle je stabilní a dnes jsem měřil výkon, tak než to začlo měnit sinus při jednom kilu tak jsem na osmi ohmech naměřil 32V. Stáhl jsem ale anodový proud na 57mA a naměřil jsem hodně poctivých 112,5W. Tak tady jsou nějaké fotečky. Stihl jsem to do vánoc a to bylo důležité. Teď je to v dílně na zátěži. Zatím je to naprosto stabilní a vypadá to že i bude.
Děkuji Vám kdo jste pomohli radou a i Vám všem ostatním krásné vánoční svátky a šťastný a veselý nový rok!
Zdravím! Kaca
Přílohy
2017-12-22 18.06.24.jpg
(111.99 KiB) Staženo 106 x
IMG_4103.JPG
(106.46 KiB) Staženo 107 x
IMG_4105.JPG
(102.73 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#60 Příspěvek od Celeron »

To je ta 2 x KT88 co jsi před časem popisoval? Co v tom máš za výstupák, nějak mě to uniklo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“