Zajímavé nabídky na Aukru, Bazoši apod. 1

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#46 Příspěvek od Yarda1 »

Obrázek
Kdysi jsem něco takového dával do sklepa, mám dojem, že to bylo pod názvem "lodní lampa". Tak třeba to má příslušnou bumážku, že to může být namontované v lodích a někdo to zoufale shání do své jachty, aby s ní mohl vyjet na mácháč.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#47 Příspěvek od Achab »

Lodní svítidla IP44 se do sklepů dávala často, ve své době byla běžně dostupná, hlavně levnější bakelitové typy 60W. Vyráběly se v různých provedeních pro vodorovnou i svislou montáž, oválné i kulaté až do 90-tých let. Litinové typy jako na fotce se dávaly spíš do kotelen apod. Skutečně "retro" jsou staré z mosazi.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#48 Příspěvek od fredis »

Do těch želv mám náhradní skla, kdyby někdo sháněl..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#49 Příspěvek od termit256 »

Tohle je nejaky magor ktery z nudy nahazel srot na nejaky eshop. Proda tak jednu vec za rok, ale protoze ho provoz prakticky nic nestoji, muze na tom porad vydelat.
Takovych veci na ebay plno. Hloupe je, ze kdyz dalsi blb nabizi treba na bazosi nejakou vec typicky z prumyslove automatizace, hodi tam cenu dohodou a po zavolani spusti "na ebay jsem to videl za tolik… " Pak hnupovi tezko vysvetlujes ze sova nabizi a prodava znamenaji neco uplne jineho a ze ty veci na ebay jsou vystavene treba 5 let a nikdy se za tu cenu neprodaji.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#50 Příspěvek od Achab »

to fredis: litinové "želvy" měly většinou sklo s okrajem a těsněním, přitlačené přírubou. U bakelitových byla dosedací plocha rovná, sklo přitlačené přímo košem na těsnění v drážce svítidla.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#51 Příspěvek od fredis »

Jo, ty skla jsou do těch bakelitových "želv".
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#52 Příspěvek od Osmdesat »

Hlavně ve větších městech se vyskytují mladí tzv. "hipsteři", kteří takové vintážní věci shánějí, nechtějí jít s proudem, mají na to peníze, tak proč toho nevyužít, že jo?
Tyhle věci jsem si v pubertě v 90. letech domů taky tahal. Byl jsem tedy hipster, aniž jsem o tom věděl, a o nějakých dvace let dřív, než hipsterství začalo být aktuální :D
Speciálně tahle lampa mi učarovala, a tak jsem s kamarádem vymontoval ve městě jedné postranní uličce, kde už léta nefungovala. Byla těžká jako kráva. A rezavá. Natřel jsem ji modrou barvou. Kde skončila, ale už nepamatuji. Škoda, měl bych z ní dnes pěkný vejvar.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#53 Příspěvek od kejki »

Neměl, mezi nabízí a prodává je sakra rozdíl.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#54 Příspěvek od Osmdesat »

Jinak to bakelitové světlo máme ve sklepě. Vyráběl to Elektrosvit, typ nevím, musel bych ho rozdělat. Ale vím, že se vyrábělo od 60. let snad. V té době vznikla celá takto designově sladěná řada "vodotěsných" bakelitových přístrojů. Tyhle světla, bakelitová krabice acidur malá/velká, pak bakelitové otočné vypínače (mám tu někde, ale nemohu najít), zásuvky - vše v zaobleném designu. Krabice vyráběli Slováci, zásuvky a vypínače Elektropraga Jablonec(?)...
Přílohy
Krabice Acidur.jpg
(198.33 KiB) Staženo 43 x
Světlo Elektrosvit.jpg
(143.4 KiB) Staženo 38 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#55 Příspěvek od Achab »

Svítidlo na obrázku je novější typ. Původní měly koš s dvěma příčnými dráty a jedním obvodovým navíc, upevněný třemi šrouby. Svítidlo bylo celkově robustnější, ještě s bakelitovou objímkou. V novějších už byly objímky porcelánové, ale určitou dobu se vyskytovaly obojí.
Tyto mám ve sklepech a na půdě, typ není problém zjistit.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#56 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#57 Příspěvek od warp »

kbulda: ty "èíòany" mám na chalupì, nìkteré i podomácku vyrobené - 4900,- bych za to nedal!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#58 Příspěvek od elektrosvit »

Před časem jsem našel 3 tato svítidla (odpovídají Achabovu popisu) a jedno podobné kulaté v kontejneru. Jako nová, nikdy neinstalovaná. Ani koše nebyly zrezivělé. Dvě želvy jsou čiré, jedna mléčná. Kruhové je taky čiré.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#59 Příspěvek od Achab »

Kulaté bakelitové 60W s košem později nebyly v katalogu uváděné jako lodní, protože se používaly všeobecně do vlhka. Označení bylo "Svítidlo 60W typ xxx/IP43" nebo podobně, katalog už nemám. Prodávaly se ještě v 90-tých letech.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#60 Příspěvek od konosuke »

hranatá bakelitová rozvodná krabice se hodila na stavbu TV, FM antény jako ochrana svorek zářiče, horní otvor se zablindoval, do bočních navlíkly konce
dipólu a dolním vyvedl napáječ, byla utěsněná, snadno obsáhla symetryzák nebo i předzesík
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“