LED žárovky a vliv na zdraví

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

LED žárovky a vliv na zdraví

#1 Příspěvek od berk »

Žena přišla s tím, že četla nějaký článek o škodlivosti LED žárovek a že je tedy už nebudeme kupovat. Mě spadla čelist, co je to za blbost :-(

Chtěl bych znát vaše názory na věc a případné zdroje informací.

Díky

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#2 Příspěvek od berk »

Aha, z článků jsem pochopil že:

Problém je s vysokým podílem modrého světla, který je přirozený pouze přes den. Na večer je v přirozeném světle méně modré.

Pokud si tedy svítíme v noci tím denním světlem s vysokým podílem modré (studeným světlem), tak si převracíme noc a den.

A to je tedy to fatální, co nám zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou atd. To je zase kauza...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Spíš si nabouráváš bioritmus a blbě se usíná. Pak jsou z toho odpovídající potíže. V ložnici proto nemá co dělat žádný "studený"světlo. Ostatnímu se stačí vyhýbat 2 hodiny před předpokládaným odchodem do betle ;-)

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#4 Příspěvek od Rellik »

Já bych jí zakázal i dívání na TV, to taky produkuje to "zakázané" světlo... ;)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Otkundes »

A taky na mobil, tablet a na monitor počítače :)
Faktem však je, že hlavním úkolem gangliových buněk v očích, citlivých na modré světlo, je právě synchronizace vnitřních biologických hodin s okolním prostředím.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

Jsem četl nějaké pojednání o problémech s očima při dlouhodobém zírání na mobil nebo tablet, že se oči fixují v pro ně nepřirozené poloze. Sledování monitoru už takové dopady nemá, protože pozorovací vzdálenost je už větší a také tam byl v té souvislosti negativně zmiňován modrý podsvit mobilu, tabletu.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Musíte se vrátit k životu . Když se jdeš vymočit , tak nemáš čumět do modra , jelikož pračlověk Janeček si na močidlo neviděl . Jedna z mála věcí , kterým bych dnes i uvěřil .

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Otkundes »

Což o to, ta fixace očí je řešitelná. Stačí se občas narovnat a alespoň desetkrát oči zvednout, sklopit, pak se podívat doleva doprava a na závěr s nima na obě strany zakoulet. Bez pohybu hlavy, do krajní polohy oka, co to dá. Tím se protáhnou oční svaly, které při pohledu zblízka na dislpej, musely oči dlouho držet ve stejné poloze.
Horší je to intenzivní modré světlo, které může přetěžovat gangliové světločivné buňky v oku, a přitom oko není od přírody na tuto barvu příliš citlivé. Asi jako ultrazvuk: taky ho ucho nevnímá, i když na nás působí...
To by však mohla být parketa očního lékaře...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Doktor neví , co nasaješ a těch co říkají doktorovi pravdu budu já a ještě snad dva ?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

Bobobo, co kdo nasál před močením sice doktor většinou neví, ale diskuse se stočila od lumidek k modrému světlu. Řešíme možné poškozování zraku a ovlivnění synchronizace našich vnitřních biologických hodin, následkem přemíry uměle generovaného, zejména modrého světla v našem okolí. A tak si myslím, že posouzení míry škodlivosti, je spíše problém pro odborného lékaře - třeba toho očaře.
A dále, pračlověk Janeček většinu dne trávil hledáním co by kde zbodl, nevalil před sebou svůj pivní žok, přes který by si na svůj nástroj neviděl a v noci spal, necoural, aby ho něco nesežralo.

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#11 Příspěvek od Monogatari »

A co kupovat LED žárovky s označením "teplá bílá"? :idea:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

Tý vole, kdo to zas vymyslel?! Každý bílý světlo obsahuje modrou, musí, jinak by bylo žlutý, to platí jak pro světlo z kompaktních zářivek, tak i pro žárovky, přičemž obojí svítí i do UV spektra, jo, i žárovka (proto musí mít sklo, co slouží i jako UV filtr).
Pokud má světlo LED stejnou barvu a jas, jako u žárovky, potom je nebetyčná blbost tvrdit, že emituje víc modrýho světla. Něco jinýho je, pokud je světlo neutrálně, studeně, nebo čínsky bílý (čínská bílá je taková modrorůžová, tu nikdo fakt nechce), kde tý modrý je přece jen víc, zato maj vyšší světelnou účinnost.
Je pravdou, že čím je záření krátkovlnnější, tím je "míň zdravý", to platí třeba u OLED, kde nejdelší životnost maj červený subpixely, nejkratší modrý subpixeky, který degradujou rychlejc. A to platí i u očních čípků, kde holt ty modrý odcházej nejrychlejc (proto byla každýmu staršímu zamlada obloha modřejší), navíc ty modrý jsou dost vzácný, tvořej 4% ze všech světlocitlivejch buněk. Tomu se člověk tak ňák vyhne, pokud bude nosit žlutý, nebo ideálně rudý brejle, nebo nebude vůbec otevírat oči.

Jestli má modrosvětlofóbii, sviť doma nízkotlakou sodíkovou výbojkou (ale neříkej jí, že v tom je sodík, ten přece zvyšuje krevní tlak :D), u LCD (včetně jejího mobilu) udělej podsvícení ze žlutejch LEDek a okna potáhni žlutou fólií.

Ne, tyhle obavy jsou fakt absurdní ;).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Maminam jste nakoupili mycky, automaticke pracky, susicky... a tak z nedostatku smysluplne cinnosti resi picoviny na mimibazaru.

Je to uplne stejna blbost jako napr. dihydrogen monoxid ktery se v techto kruzich resil pred casem :-)
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zaraz ... noxid-dhmo

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#14 Příspěvek od MetalGod »

Ééééh?! Voda? Se jako bojej vody?! Teda jestli tohleto braly vážně… 8O
Žádnou pračku, žádnou myčku, žádnej plynovej kotel, pěkně škopek, valchu a do lesa se sekerou na dříví! :twisted:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Já nevím, já kdy spím, tak mám oči zavřený.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“