Pištění spínaných tranzistorů

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Merits
Příspěvky: 6
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Pištění spínaných tranzistorů

#1 Příspěvek od Merits »

Zajímalo by mě, proč a jakým způsobem při rychlém spínání tranzistorů dochází k jejich pištění.
Domnívám se, že při proudových nárazech při vypínání nebo zapínání dochází k akumulaci energie ve formě elektromagnetického pole a při rychlém střídání se přenáší střídání tohoto pole na pouzdro součástky, které pak rezonuje daným kmitočtem...
Co ostatní na to?
Poraďte...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Ještě se mi nestalo, že by pískal tranzistor. Vždycky je to nějaká indukčnost.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

nejen indukčnost

#3 Příspěvek od Hill »

ale i elektrolytický kondík! V zesilovačích některé skutečně styšitelně hrají.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Že by se "ozývaly" elyty se mi nezdá, ale na sto pro vím, že 100n keramický kondy TESLA (co nejrozměrnější "polštářky") mají něco jako piezoelektrický efekt, nebo co. Jinak při hodně výkonovém spínání tranzistor může vydávat velmi slabý zvuk na hranici slyšitelnsti i v absolutním tichu..

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#5 Příspěvek od kybl »

A co teprve vykonove odpory,jak umí zpívat!

Uživatelský avatar
Merits
Příspěvky: 6
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Princip

#6 Příspěvek od Merits »

Mno, když se to tak vezme, podle toho co si myslim, může zpívat prakticky každá součástka, kterou se přenáší dostatečný proud o dostatečném kmitočtu. Nemyslím, že by zpívala součástka na nižších frekvencích. To asi bude dáno rezonančními kmitočty samotné konstrukce součástek a pravděpodobně, dle mé elektromagnetické teorie se to bude týkat víc součástek, ketré mají možnost akumulovat energii. Tj. kapacity, indukčnosti nebo součástky s parazitními L a C. Takže vlastně cokoliv...
<B>Ale jaký je asi skutečný princip těchto jevů????</B>

Uživatelský avatar
plasma
Příspěvky: 1
Registrován: 17 bře 2005, 01:00

#7 Příspěvek od plasma »

U vykon.tranzistoru v plechu-KU...KD...je to hodne slyset.Mozna magnetostrikce-jako u trafoplechu,ale na vyssi frekvenci.

Uživatelský avatar
Merits
Příspěvky: 6
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Řešení

#8 Příspěvek od Merits »

Pro všechny, ketré téma zaujalo... řešení je na světě. Jedná se skutečně o magnetosrikci a ferorezonanci aktivního železa v součástce!
Díky za debatu..

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Tomu bych moc nevìøil. Zrovna výkonový souèástky mají obvykle pouzdra z mìdi a tam to s magnetostrikcí nebude tak horký.

Uživatelský avatar
JenikBarchov
Příspěvky: 69
Registrován: 05 úno 2005, 01:00
Bydliště: Barchov,Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od JenikBarchov »

:lol: To je fakt Ja jsem sice zatim neslyšel pískat (hrat) kondenzatory a odpory ale koncovej stupen TDA 2009 umi pekne zahrat :-) a docela nahlas! I když je pevne přišroubovany k hliníkovemu šasí.
zdraví tě Jenda :-)

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PabloX »

Co som robil zapojenie s 555-kou, tak mi tam zacal piskat kondik a pocul som tiez piskat tranzistory v menici a tak...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“