Čelovka z Penny

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Čelovka z Penny

#1 Příspěvek od Celeron »

Včera jsem koupil za kilčo čelovku. Je na 3 ks AAA a má tlačítko kterým se stiskem postupně volí 1, 4, 7 ledek a vypnuto. Svítí to celkem dobře, i na jednu se dá v pohodě číst. Na 7 je nasvícenej celej obývák.
Nevíte někdo, jak to na AAA vydrží dlouho svítit na jednotlivý stupně?
Nezkoumal jste prosím někdo, jak je to zapojený? To tlačítko musí asi postrkovat posuvnej registr, kterej zapíná zdroje proudu pro 1, 3 a 4 ledky. A nebo tam je měnič a dělají to napěťově?
Jde mi o to, jak se to bude chovat pokud místo primárních batarek 1,5V osadím 3 x Eneloop 1,2V. Jestli to bude vůbec svítit při napájení skoro o 1V menším.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Mám někde pohozenou asi podobnou čelovku. Vevnitř je malý plošňák s černým flusancem, snad nic dalšího?
Jako za ty prachy to není zlý. Baterky mi tam vydržely (při občasném používání) vždycky tak rok, nepoužíval jsem nic jiného jak svícení všech LED.
Ale jestli chceš reálné výsledky, musíš zkusit změřit odběr.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Až mě bude líp, tak to vemu na labor. zdroj. Proto jsem se nejdřív zeptal.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

protože čelovku potřebuju dost často, pořídil jsem si v Letmu nabíjecí "Yate Tiger", která jde nabíjet nabíječkou z mobilu. Jsem zvědav, jak bude fungovat. Stála mi 360 korun.

4.5 V je dostatečně velké napětí na to, aby většíně ultravysoko svítivých LED postačil sériově zapojený odpor o malé hodnotě. Některý modely mají "na hulváta" bílý LED natvrdo na baterii (Už jsem o tom psal ve svým vlákně o bílé LED na 3V).
Máš tam buď elektronický posuvný registr, nebo mechanický přepínač, který spíná přes příslušné tranzistory (v případě toho přepínače přímo) skupiny různého počtu paralelně připojených LED diod. Předřadný odpor se liší podle počtu v paralelní skupině. Někdy i postačí samotný přechodový odpor sepnutého tranzistoru, pokud je větší množství LED v kupě.
Jinak provoz na formát baterii AAA je tak akorát na semtam nějaký to použití v nouzi. Na pravidelný provozování je lepší se tomu vyhnout.
Na akumulátory Ti to bude svítit míň. Pokud se bude napětí AKU blížit Uf diod, tak začne jas prudce klesat a budeš muset nabíjet baterie, které nejsou ani tak moc vybité. (jako u tý mý baterky na dvě tužkovky při 2.5V LED přestane svítit použitelným způsobem, takže bych vyhodil baterie které nejsou ani moc vybité)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Mam celovku Varta na 2x AAA - tam je menic, pretoze to svieti konstantnym jasom a ked sa baterie vybiju, tak zrazu zhasne.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Nemám čelovku - ale maličkou LEDkovou baterčičku na 1 AA článek. Těch LEDek je tam celkem 7 kousků samozřejmě napájenejch přes měnič - a velice dobře se snášejí s 1 Eneloopkou 2200mAh - tu jen dám občas dobít nabíječkou "do zásuvky" (nabíjí konstantním proudem asi 150mA a hlídá teplotu článků) a svítím v podstatě furt...
A taky - jak se napětí na článku sníží pod 0,8V (zkoušeno na laboratorním zdroji), zhasne najednou - proto tu Eneloopku nenechávám trápit až do zhasnutí, ale dobíjím ji průběžně ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#7 Příspěvek od ACDC »

Zdravím já používám čelovku od emosu na 1xAA, používám baterie eneloop, jen vyměním článek a svítím dál. https://www.alza.cz/sport/emos-phm0m1b0 ... gJALvD_BwE
U té čelovky se mi líbí přepínání režimů, je kladem to (a kupodivu toto málo zmiňováno), že režim svícení lze po pár vteřinách rovnou jednorázově ukončit, není třeba opakovaným mačkáním tl. putovat po věnci voleb dalších režimů, až konečně do vypnutí. Dá se natáčet (dolů-nahorů), což je při práci k nezaplacení.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Cowley »

Už se to tu někde řešilo. Byl tam speciální integráč, který pak ovládal příslušné větve.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“