LED žárovky (přesunuto)

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#196 Příspěvek od Hydrawerk »

Našel jsem pár dalších LED žárovek.
Tahle měla jenom 1,2W a přesto se LED čipy upekly, takže některé už nesvítí. Mohli tam dát lepší chladič. Zdroj je jenom jednoduchý se srážecím kondenzátorem a rezistorem. Prodávala se v Lidlu.
https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 1397694284
Baňka je kdovíproč skleněná.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#197 Příspěvek od Hydrawerk »

Docela pěkná LED žárovka Osram 11,5W. Asi je to model, kde se udává životnost 10 000 hodin a 100 000 zap/vyp cyklů. Baňka byla velmi dobře přilepená.
Provedení je spíše levné, ale účelné a promyšlené. Mohla by fakt vydržet tak dlouho, jak výrobce slibuje.
Závadou byl vadný vnitřně zkratovaný SMD graetzův můstek. Něco takovýho jsem zatím neviděl. Elyty odcházejí běžně, ale usměrňovače skoro nikdy. Po propojení spálené pojistky mi vyhodil 25A jistič v bytě, rozprsknula se cesta na DPS a na podlaze se vytvořil černý flek. Leknul jsem se, takže jsem to zapomněl vyfotit. Další pokusy jsem pak prováděl už jen v sérii se starou 60W žárovkou.
Po výměně graetzova můstku LED žárovka zase funguje. Svítí jako nová. Nyní probíhá vícehodinový test. https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 2199794415
Celkový dojem z levné LED žárovky Osram je tedy dobrý. JE rozhodně jiná a kvalitnější, než Emos a podobné krámy.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#198 Příspěvek od Hydrawerk »

https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 2199468255
12W LED žárovka Sandria je celkově na h0vn0. Asi je to tahle. https://www.sandria.cz/produkty/vyber-d ... 00k-detail
LED modul má špatný tepelný kontakt s chladičem, nekvalitní elyty se nafoukly a jeden se zkratoval. Po jejich výměně LED žárovka chvíli svítila s odběrem 20W namísto 12W. Brzo se ovšem spálil maličký třínohý SMD integráč. Vyhodil jsem ji. Je to šmejd, nekupovat. Snad jsem je viděl prodávat v Bauhausu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#199 Příspěvek od Hydrawerk »

https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 0530625671
Docela kvalitně provedená LED žárovka Ikea 6,3W. Byla bez závady. Někdo ji asi vyhodil kvůli malému výkonu. Prozkoumal jsem ji a opět složil. Zajímavostí jsou pouze svitkové kondenzátory na primární straně. Baňka byla strašně pevně přilepená. Páčení se neobešlo bez malého poškození. Ale díry jsem zatmelil montážním lepidlem.
Výrobce slibuje 25000 hodin a 25000 cyklů.
Jo, LED žárovky Ikea patří mezi kvalitně vyrobené, ale nejsou vůbec levnější, než Osram a Philips, takže nakupování nedoporučuji.
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/categ ... oom/20514/
Náhradu 100W žárovky běžných rozměrů nevedou vůbec. Zaspali dobu. Používají né moc účinné LED čipy.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#200 Příspěvek od JoDiK »

Nenapadá někoho, co by mohlo u LED žárovky způsobovat poblikávání (nepravidelně klesne výkon cca na půlku na zlomek sekundy). V driveru je tenhle obvod: BP9832A
Obrázek
Kondenzátory s velkým ESR jsem už vyměnil, ty za to nemohly.
Jediné, co mě ještě napadlo je studeňák, ale na první pohled vypadá plošňák dobře - zkusím to ještě prventivně přepájet.

Přidáno:
Tak jsem přepájel snímací rezistory (to bylo podle mě ideální místo pro snížení proudu) a teď nevím, jestli to tak blblo i předtím, ale momentálně vypadává půlka ledek. A asi to brzo chcípne úplně, protože to dělá čím dál častěji...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#201 Příspěvek od rnbw »

Moze byt vadna niektora LED.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#202 Příspěvek od JoDiK »

Přestože jsem si myslel, že jsem prve propípal všechny LED-ky, tak jsem právě našel jednu, která skoro nesvítí. A protože jsou celkem dva řetězce paralelně, jsou v té druhé řadě už některý chycený taky (mají tmavší fleky pod luminoforem). Takže žárovka KO. Chjo...

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#203 Příspěvek od JoDiK »

Tak jsem učinil ještě jeden pokus, z každé větve jsem jednu diodu vyhodil a protože je to napájeno zdrojem proudu, zbytek zatím svítí OK.
Takže poučení pro příště - jak začne LED žárovka blikat a je po záruce, tak co nejrychleji vyhodit vadnou LED diodu, sjednotit jejich počet ve všech paralelních větvích a žárovka ještě nějaký čas může sloužit.
Dodáno: Já to evidentně nestihl, chcípla další ledka v té druhé větvi...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#204 Příspěvek od Hydrawerk »

Máme tu další LED žárovku Trixline 12W. https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 0843775561
Asi je to tahle. 30000 hodin rozhodně nevydrží. https://eshop.unihobby.cz/bydleni-lampy ... gKWR_D_BwE

Kvůli 🤐 malému chladiči se LED modul přehříval a jedna LEDka se spálila. Po jejím zkratování to zase svítilo, ale rozhodl jsem se to celý zahodit, protože konstrukce je vážně blbá. Měnič sice ještě fungoval, ale už na něm byly trochu připálené cestičky. Z neznámých důvodů byl chladič zabalen v lepicí pásce. Na sekundární straně chyběl vyhlazovací kondenzátor. DPS byla zbytečně maličká.
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 12 led 2019, 18:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#205 Příspěvek od Otkundes »

Zajímavé, Hydrawerku! Taky jsem před časem rozebral lumidku Trixline, model TR LED A60 12W 1050lm 220-240V 4200K 121mA. Označení desky LED čipů: 0418 D45.2-13C-F115, označení DPS: A60-9916-EMC24*42-F1, výroba 20160928. Měla jen 13 LED, v každé tři systémy, tišťák úplně jiný. Měla čip (driver) BP9916C a elnika nebyla zabalena v izolační pásce. To by znamenalo, že existuje více variant konstrukcí lumidky stejného označení.
Lumidka mi rychle blikala. Měla spálený odpor R4 a přerušenu tlumivku L2. Nakonec jsem vzal dvě tlumivky z vyřazených úsporek, zapojil je místo vadných L2 a R4 paralelně. Připojil k síti a diody se rozsvítily. Akorát se to celé silně hřálo. Zkusil jsem tedy elniku připojit k anodovému zdroji. Při napájecím napětí 330V, byl odběr ze zdroje 34mA a při snižování (stejnosměrného) napětí zdroje, proud rostl, při 220V byl odběr až 50 mA. To je však normální...
Schema, překreslené z DPS, přikládám.
Přílohy
Trixline TRLED A60 12W.JPG
(51.84 KiB) Staženo 297 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#206 Příspěvek od Hydrawerk »

Našel jsem LED žárovku Ikea. Po opravení špatného kontaktu pod čepičkou zase svítí.
Přílohy
LED zarovka Ikea 01.jpg
(185.92 KiB) Staženo 130 x
LED zarovka Ikea 04.jpg
(101.6 KiB) Staženo 123 x
LED zarovka Ikea 03.jpg
(148.76 KiB) Staženo 128 x
LED zarovka Ikea 05.jpg
(152.08 KiB) Staženo 129 x

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#207 Příspěvek od Otkundes »

Lumidka Solight 6W mi začala nepříjemně blikat. Po rozebrání byl zjištěn spálený odpor R6 a přerušená tlumivka L1. Svítivky byly v pořádku. Třísystémové, a potrápil jsem je napětím až 9V. Více jsem nezkoušel, abych nebyl Kazisvět...
Pro zájemce přikládám schema, obkresnené z tišťáku. Číslování součástek je podle tišťáku.
Přílohy
Solight_WZ417.JPG
(37.72 KiB) Staženo 309 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#208 Příspěvek od Hydrawerk »

Zkoušels to opravit? Možná bude stačit jenom tlumivku L1 zkratovat.
2,2mH se dá též koupit v GME. Ten rezistor bude asi pár ohmů.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#209 Příspěvek od Otkundes »

Nezkoušel, Hydrawerku. Jednalo se o stejnou závadu ve zdrojové části, jako jsem popsal dříve u té Trixline. Určitě by to po výměně tlumivky L1 a odpůrku R6 fungovalo. On ten odpůrek nebyl úplně přerušen. Ellyt CE2 se pomalu nabíjel a při překročení nějaké prahové úrovně napětí na něm, lumidka blikla. Montáž je však dosti stísněná, na oboustranné DPS. Při zjišťování zapojení a taky pro změření indukčnosti a kondíku, jsem tu lumidku nakonec postupně rozebral.

Uživatelský avatar
Maco33
Příspěvky: 33
Registrován: 14 črc 2010, 02:00

Barevna LED zarovka ebay

#210 Příspěvek od Maco33 »

Zdarec, nevim zda uz se to tu nekde probiralo, kdyz tak nekamenovat ;-) Koupil jsem na ebay "barevnou" LED zarovku s IR dalkacem. Po zapojeni se rozla bile, ale na dalkac nereagovala. Po cca 5minutach zacla reagovat i na DO, ale dale se chovala opet divne. Bud se vunec nerozla, nebo zase nefungovala na DO. Na ebay reklamace, penize poslou, ale chtel jsem ji opravit. Zapojeni vcelku jednoduche - malicky zdroj na 5V, dalsi plosnak nejaky jednocip (14 vyvodu) se seriovou pameti 24C02, IR prijmaci dioda napojena do jednocipu. Z jednocipu vystupy spinaji tranzistory pro jednotlive LED na cipu. 5V zdroj jsem vyloucil, hl.desku jsem zapojil primo ma zdroj. IR prijma a impulsy jsou na pinu jednocipu krasne videt. Chtel bych identifikovat jednocip, ma 14 pinu a napajeni na pinu 4 a 11, tak ze Atiny asi ne. Nelibilo se mi zvlneni za vstupnim napajecim odporem, kde nasledoval nejaky smd kondik. Paralelne jsem zkusil elyt a hle, zarovka se uz rozina pekne do zakladni bile, ale na spinani DO se nic nedeje.
Nejaky napad? ;-)
L.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“