Selena B215 - nefunkční AFC a indikátor vyladění.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

Selena B215 - nefunkční AFC a indikátor vyladění.

#1 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Zdravím. Mám tady jednu pěknou Selenu B215. Bylo potřeba nejprv vyměnit ty miniaturní červené keramické kondenzátory protože FM hrálo slabě proti AM rozsahům. To se podařilo spravit ale poslední větší problém je AFC které dobře naladěnou stanici rozladí a S-metr který neukazuje na FM skoro nic - skočí do levé krajní polohy a občas se při přelaďování lehce pohne doprava ale toť vše. Jakými kroky se dále ubírat?

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#2 Příspěvek od Monogatari »

Mám to stejný s radiomagnetofonem Oreanda 201, i když tam je to možná tím, že má OIRT normu. Ta Selena má CCIR?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Typické pro zrcadlový příjem.
:wink:

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#4 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Tahle Selena má už právě CCIR normu

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#5 Příspěvek od DKL »

Obávám se že je to spíš vlastnost, B215 (s originál CCIR) mám taky, ty kondenzátory v MF jsem musel všechny vymìnit. Dal jsem tam kvalitní slídové. Selena je citlivá, ale S-metr se chová velice podobnì. AFC mi chodí perfektnì.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#6 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Takže předpokládám výměna všech těch červenejch placek. Už mě taky bylo řečeno že nějaká s keramik na desce MF bude KO takže výměně se nevyhnu. Není jich mnoho tak uvidíme.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#7 Příspěvek od DKL »

Já jsem v MF mìnil C5, 15, 19, 27, 32 a C53. C47 byl jiného typu a dobrý. Ty mìnìné mìly neskuteèné svody. Oranžové keramiky jsou vesmìs spoleèné i pro AM vìtev, nemyslím si že výmìna nìèemu pomùže. Po výmìnì tìch kondenzátorù bude tøeba sladit celou FM vìtev mezifrekvence, tím urèitì rozchodíš i to AFC.
Naposledy upravil(a) DKL dne 25 led 2018, 19:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Mně se to nezdá.
Těch lesklých, červených keramických kondenzátorů měli Rusové vadných opravdu velice málo.
Kdyžtak byly s otravným svodem klasické papírové svitky, anebo jejich axiální i radiální elektrolyty bez kapacity.
Opravdu se nerozpomenu na případ, že by mě některá z těch červených lesklých keramik nějak vážně podusila.
Je to spíš naopak - po rozebrání ruského rádia byly ty keramiky dobře použitelné i jinde a jinak, na rozdíl třeba od našich hradeckých.
Vadný ruský keramický kondík spíš pokládám za napříč netem šířenou urban legend.
Docela rád bych viděl reálnou fotku zapnutého multimetru s tímto připojeným, ruským keramickým kondenzátorem, který ukazuje svod, nebo ztrátu kapacity.

Kromě průměrných Ge a semtam Si polovodičů byly právě keramické kondíky, občas nějaký slušnější ladičák, feritka, nf transformátorky a atypický reproduktor ty jediné součástky, které se po rozebrání nesložitelného vraku /třeba s rozbitou kastlí po pádu/ vyplatilo odložit na opakované úspěšné použití jinde.
Dokonce nebylo moc spolehnutí ani na zelené/šedé, štíhlé uhlíkové odpory.
Pokud to rovnou nebyl ten jejich nejmenší, červenohnědý typ MLT-0,1, tak se nechávaly vyhodit s deskou.
Tyhle nejmenší se k nám systematicky nedovážely, to až větší typ MLT-0,25. Červenohnědé nulajedničky se daly najít právě jen v jejich spotřebce a byly velmi dobrý do vf.

Rusáci měli doslova na hovno mnohé součástky do spotřebky, ale keramické kondenzátory opravdu dělat uměli.
Naučili se to velice dobře - od lidí z Třetí říše, hlavně z firmy Hescho, částečně i Siemensu.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 25 led 2018, 13:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#9 Příspěvek od Hifista »

Mám více různých modelů Seleny-Okeanu (203, 205, 209, 210, 211, 212, 214, 215) a zatím jsem nikdy nemusel měnit žádný červený polštářek. Jiná situace je u elytů, tam je nutno vyměnit téměř všechny. Jinak po těch letech jedou krásně i po přeladění některých na CCIR, vč. dobré funkce AFC.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Žejo?
Já to furt říkám, že z toho mezi mladejma je další taková "urban legend", jakože "Ruská keramika=nahovno". Vůbec to není pravda. U keramiky ne.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#11 Příspěvek od DKL »

Ty mnou mìnìné nebyly keramické. Byly to takové disky s páskovými vývody, asi slídové. Vadné byly úplnì všechny. Celá MF byla kvùli nim totálnì rozladìná.
Jinak ruské keramiky obèas odcházely velice zákeønì, staèilo se tøeba pøi pokusu o mìøení èehokoliv v blízkosti dotknout a zkrat najednou zmizel, nìkdy i na dlouho.
Ale musím uznat že jsem za posledních deset let žádný vadný nepotkal, nìjak se èasem „usadily“. :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Ano , ruské červené keramiky odcházely často . Nejhorší je , když někdo rozhlašuje lež , že jsou spolehlivé .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

Ale úplně nejhorší je, když se někdo, krom toho rozhlašování pýčovin i sere do něčeho, o čem ví starou belu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Jako někdo , kdo se snaží psát česky .

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#15 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Ano přesně ty miniaturní kondenzátory s plochými vývody - с5 с15 с19 с27 с32 jsem právě měnil. Ale problém byli jejich netradiční hodnoty takže jsem je nahradil keramickými nejbližších hodnot. Takže kdybych objednal slídové kondenzátory přesných hodnot může se funkce AFC obnovit?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“