Slabe bity (weak bits) v NOR flash

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Slabe bity (weak bits) v NOR flash

#1 Příspěvek od rnbw »

Mam tu SPI NOR flash (MX25L8005), ktora ma problem so slabymi bitmi. Set-top box s nou nefunguje. Ak flash ochladim sprejom, tak funguje (niekedy treba vyskusat viac pokusov). Podla specifikacie je rozsah napajacieho napatia 2,7-3,6 V.

Precital som (vzdy viackrat) teda flash pri:
- normalnej teplote a napati (3,3V)
- chladeni a normalnom napati (3,3V)
- normalnej teplote a zmenenom napati (2,2V, 2,4V, 2,5V, 2,8V a 3,5V).
- chladeni a znizenom napati (2,4V)

Analyzou suborov som zistil, ze:
- od 2,8V po 3,5V su data rovnake
- pri schladeni a normalnom napati sa zmenil (z 1 na 0) bud jeden bit (na adrese B7CF) alebo dva bity (na adresach 8228 a B7CF) alebo tri bity (na adresach 8228, B7CF a C9F8), najviac bolo suborov, kde bol zmeneny len jeden bit
- pri 2,4V a 2,5V (bez ohladu na chladenie) sa zmenili 4 bity (na adresach 7385, 8228, B7CF a C9F8)
- pri napati 2,2V je uz vela bitov zmenenych - napatie je uz zjavne prilis nizke
- bity sa znizenim napatia alebo schladenim vzdy menia z 1 na 0

Nasledne som flash vymazal s naprogramoval postupne ziskane subory a skusal v set-top boxe:
- jeden zmeneny bit (ziskany pri chladeni): nefungoval
- dva zmenene bity (ziskany pri chladeni): nefungoval
- tri zmenene bity (ziskany pri chladeni): fungoval
- styri zmenene bity (ziskany pri znizenom napati): fungoval

Co z toho vyplyva?
- slabe bity vznikaju samovolnym vymazanim, tzn. menia sa z 0 na 1 (vymazana NOR flash je plna jednotiek)
- ochladenim alebo znizenym napatia sa da precitat spravna hodnota
- chladenie nie je spolahlive, treba skusat citanie viackrat
- znizene napatie je spolahlivejsie

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Ještě také není od věci číst paměť pomalu. Už se mi mockrát stalo, že zařízení nepracuje, programátor vyčítá opakovaně totéž a po nahrání toho vyčteného do nové paměti vše funguje. Vliv napájení je také jasný a ještě může pomoci, ikdyž tady nevím, proč tomu tak je, dát paměti přímo na vývody pořádný tantalový C (používám 100µF paralelně s keramikou, mám 1µF). To se mi sice stalo jen jednou, ale pro zajímavost to uvádím. Nová paměť fungovala v pohodě bez blokování, vadná potřebovala nejdůkladnější možné blokování, pak se dařilo čtení, jinak se vyčetlo pokaždé neco jiného.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Pomale to mam dost, pretoze na SPI pamate pouzivam bit-bang cez paralelny port. 4 odpory a asi 15cm kus 9-ziloveho plocheho kabla - zapojenie ako RayeR, ale nemam tam ziadne diody ani kondenzatory. Pri testoch som napajal pamat z lab. zdroja, inak jednoducho vrazim drot do napajacieho konektora zakladnej dosky k oranzovemu kablu (3,3V).

Ovladam programom flashrom v Linuxe. Opensource je vyhoda - minule som narazil na nepodporovanu flash Eon EN28T80, tak stacilo upravit zdrojak a prekompilovat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Dalsi pripad - notebook Dell Inspiron 15 3521. Po zapnuti len opakovane pipa/tuka, vraj sa obcas po opakovanom vypinani a zapinani rozbehol, ale mne sa to uz nepodarilo dosiahnut. V skutocnosti to je "1 beep", tzn. BIOS ROM checksum error.

Pamat cFeon EN25Q32B (2,7-3,6V) - nacitana opakovane pri 3,3V s rovnakym vysledkom. Nasledne som znizoval napatie - pri 3,0V sa zmenil jeden bit. Skusal som napatie znizovat a az pri 1,7V sa nacitali ine data. Pamat som vymazal a preflashoval tym image nacitanym pri znizenom napati, vratil do notebooku a ten sa rozbehol :)

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od RayeR »

Nevzpominam si, ze bych mel s timhle problem, ale tohle chovani pameti asi neni moc normalni a radsi bych ten FW prehral do jineho cipu. Dovedu si predstavit, ze nektere FW jsou 🤐 napsane tak, ze casto prepisujou urcitou adresu a po letech neni problem znicit ani bunky v NOR flash. Kdysi sem mel MB Slot1 Octek, kde mi odesel jeden sektor v paralelni flash 29Exxx diky prepisu ESCD/DMI nebo kych picovin. Nez ty bunky definitivne odejdou, tak se patrne stanou nestabilni, ze to pri urcitych teplotach/napeti zacne zlobit...
Jinak mit tu pamet bez blokovaciho kondu je PRASARNA, pac pri vymazu/zapisu muze brat dost impulzni proudy a ty vase "metrove" kabely nemaji nulovou indukcnost...
Pokud mate nejakou nepodporovanou SPI flesku, kera aspon nak rozumne splnuje JEDEC standard, tak mi muzete napsat na mail a pridam to do SPIPGM. Potreboval bych otestovat nejake vetsi kapacity s 32bit adresovanim. Tuhle me naky rusak uhanel, abych mu to tam pridal a pak uz se mi neozval, jestli to funguje. Kazdy by jen bral zadarmo... :(

Odpovědět

Zpět na „Teorie“