Odečet spotřeby a příkonu přes internet

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#31 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:Ale já ti pořád vysvětluji, že SDS neměří okamžitý příkon, jen slovo "okamžitý" uvádí na displeji a je ho nutno brát relativně, protože se jedná o převod časového intervalu na příkon.
Já vím, že neměří z fyzikálního hlediska okamžitý příkon, ale nazývají to tak ... OK pokud k tomu ještě dojde, budu psát SDS okamžitý příkon, aby bylo jasno. Nicméně nevypadá to moc profesionálně, pokud je veličina nějak pojmenovaná, ale ve skutečnosti jde o něco jiného.

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#32 Příspěvek od vaclavzeleny »

No nic pánové, děkuji vám za příspěvky, ne úplně vše mi sice vyjasnili, ale určitě mi pomohli se nad tím více zamyslet a vybrat si, takže díky:) Už mám objednáno:)

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od badoch »

Tak možná, že se nejspíš tady dohadujete zbytečně.
Tento parametr si můžete pojmenovat v nastavení SDS dle vlastního uvážení.
Já si ho pojmenoval prostě takto.

V originálu se tento parametr jmenuje :Jednotka průběžného přepočtu:
http://www.onlinetechnology.cz/clanky/nastaveni-so

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

vaclavzeleny píše:...Nicméně nevypadá to moc profesionálně, pokud je veličina nějak pojmenovaná, ale ve skutečnosti jde o něco jiného.
Je to relativní. V případě, že spotřebič bude mít příkon 10kW, bude údaj na displeji obnovován 3x za sekundu. Ani to se ti nezdá dost "okamžité"? Je to např. běžná rychlost zobrazování některých multimetrů.
Ale ano, tato metoda převodu analogové informace není příliš vhodná pro měření jiných veličin, než např. spotřeby energie. Vhodnější by byl např. sériový přenos dat.
:wink:

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#35 Příspěvek od vaclavzeleny »

badoch píše:Tak možná, že se nejspíš tady dohadujete zbytečně.
Tento parametr si můžete pojmenovat v nastavení SDS dle vlastního uvážení.
Já si ho pojmenoval prostě takto.

V originálu se tento parametr jmenuje :Jednotka průběžného přepočtu:
http://www.onlinetechnology.cz/clanky/nastaveni-so
OK, potom to některé věci vysvětluje. Nicméně já SDS neznal včera ještě vůbec a právě TY jako zkušený uživatel jsi mi napsal, že SDS měřit příkon umí a poslal mi screen s "okamžitým příkonem", tak jsem to vzal jako fakt a chtěl o tom zjistit více... je pravda, že onlinetechnology se o měření příkonu "radši" moc nezmiňuje a už asi chápu proč.

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#36 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:
vaclavzeleny píše:...Nicméně nevypadá to moc profesionálně, pokud je veličina nějak pojmenovaná, ale ve skutečnosti jde o něco jiného.
Je to relativní. V případě, že spotřebič bude mít příkon 10kW, bude údaj na displeji obnovován 3x za sekundu. Ani to se ti nezdá dost "okamžité"? Je to např. běžná rychlost zobrazování některých multimetrů.
Ale ano, tato metoda převodu analogové informace není příliš vhodná pro měření jiných veličin, než např. spotřeby energie. Vhodnější by byl např. sériový přenos dat.
:wink:
OK při 10kW, což je při jednofázovém měření v mém případě již skoro plné zatížení sítě. Ale co hodnoty mezi 0 a 10kW. Navíc SDS vychází z toho, že časová vzdálenost mezi jednotlivými pulsy odpovídá příkonu. Jinými slovy, že časové zpoždění mezi "vznikem" pulsu a jeho vygenerováním na výstupu S0 bude vždy naprosto shodné. Výrobce ale vždy uvádí jen převodní poměr imp/kWh bez další bližší specifikace. Pokud někdo víte o elektroměru, který má specifikováno i toto, prosím dejte sem odkaz.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#37 Příspěvek od masar »

Nechápu, co chceš ještě specifikovat na parametru imp/kWh. Můžeš to rozvést?
Jinak pokud ti nevyhovuje tento způsob převodu spotřeby energie na příkon, musíš použít jiné měřidlo příkonu s požadovaným výstupem (analogovým, seriovým...příklad měřidla s analogovým výstupem je např. tady) a připojit ho do odpovídajícího vstupu SDS. Ale jak už bylo řečeno, informace na serveru budou vždy o něco "starší" než byly v době měření.
:wink:
edit: Musím se omluvit za to, že jsem zpočátku přispěl k nedorozumění tím, že jsem považoval SDS za měřící jednotku, schopnou generovat S0, zatímco ve skutečnosti je to jednotka disponující pouze vstupem, schopným číst (a zpracovávat) výstupy S0 jiných zařízení nebo modulů. :oops:

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#38 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:Nechápu, co chceš ještě specifikovat na parametru imp/kWh. Můžeš to rozvést?
Ne na parametru imp/kWh, ale pokud SDS počítá příkon z doby mezi impulsy na S0, musí být tyto impulsy generovány se stejným zpožděním. Uvedu příklad: za 36s elektroměr naměřil 1Wh a se zpožděním A vygeneroval impuls A, za dalších 36s naměřil další 1Wh a se zpožděním B vygeneroval impuls B. SDS předpokládá že zpoždění A = zpoždění B, ale ještě jsem neviděl elektroměr v jehož technickém listu by toto bylo specifikováno. Proto se důvodně domnívám, že nějaký rozdíl mezi zp. A a zp. B bude a zvláště u větších příkonů to může způsobovat podstatnou chybu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#39 Příspěvek od masar »

Myslím, že máš zbytečné obavy. Impulzní výstup S0 musí odpovídat normě IEC62053-31 a podle této normy je vzdálenost dvou impulzů >30ms. Domnívám se proto, že velikost "nepravidelnosti zpoždění" bude ještě hluboko pod touto hranicí. Jediné, co se mění s velikostí příkonu je délka impulzu (např. od 30ms do 80ms). Ostatně nic ti nebrání tyto vlastnosti otestovat.
:wink:

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#40 Příspěvek od vaclavzeleny »

Jenže měřit na základě nějakých domněnek asi není ta správná cesta. A stanovená minimální vzdálenost mezi pulsy žádným způsobem neimplikuje hodnotu minimálního zpoždění pulsů, takže by mě zajímalo, proč se domníváš, že ano? Je pochopitelné, že ani v normě toto není stanoveno, protože norma nepočítá s využitím S0 pro měření příkonu. Ano můžu si pořídit nějaký elektroměr a testovat ho.... ale nikdy nebudu mít garanci, že tomu tak bude, když ani samotný výrobce to nijak nespecifikuje... můžou tam být totiž další a další podmínky, za kterých to tak je a za kterých to tak být nemusí, ale na které nemám nárok nikdy přijít.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#41 Příspěvek od masar »

Jenže tobě přece nevadí, když bude pulz mít zpoždění A, tobě vadí, že zpoždění A<>zpoždění B při konstantním příkonu. Alespoň to vyplynulo z tvých předchozích příspěvků. Jde tedy o (ne)rovnoměrnost tohoto zpoždění. Na kontrolu této nerovnoměrnosti není zapotřebí žádný kontrolní měřič spotřeby, jen konstantní zátěž v rozvodu a neměnné napětí sítě, takže takovou kontrolu lze celkem snadno realizovat.
A proč si myslím, že se ta nerovnoměrnost bude pohybovat hluboko pod 30ms? Protože
1) vzhledem ke konstantnímu energetickému významu (hodnotě) impulzu není důvod, aby se algoritmus výpočtu a jeho délka nějak významně měnily a když, tak max. v jednotkách ms (nepodceňujme výpočetní výkon mcu v elektroměrech)
2) Maximalní měřený proud např. 100A (ACE3000) odpovídá příkonu 23kW a tedy intervalu mezi impulzy 156,5ms. Pokud má být dodržena přesnost měření spotřeby, např. ±1%, pak se jedná o odchylku max ±1,5ms.
Je sice pravda, že výstup S0 je určen k měření spotřeby, nikoliv příkonu, ale protože je příkon určen výpočtem ze spotřeby, musí mít i stejnou přesnost.

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#42 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše: 1) vzhledem ke konstantnímu energetickému významu (hodnotě) impulzu není důvod, aby se algoritmus výpočtu a jeho délka nějak významně měnily a když, tak max. v jednotkách ms (nepodceňujme výpočetní výkon mcu v elektroměrech)
Z části máš pravdu. Není důvod aby to tak nebylo, ale taky bohužel není důvod, aby to tak bylo. Zvlášť když to norma ani výrobce nestanovuje a proč taky, když z pohledu měření energie, není zpoždění v řádu ms nebo desítek ms podstatné, ale při přepočtu na příkon ANO. Odhadovat důvody asi nemá podstatný význam, generování půlsu nemusí mít vůči dalším vnitřním procesům elektroměru takovou prioritu, aby bylo zpoždění vždy stejné atd. Obecně platí, že pokud není něco vyžadováno, definováno nebo normováno, může to být jakkoliv... cokoliv další můžeme samozřejmě, jak říkáš předpokládat, ale měření je o faktech ne o předpokladech.
masar píše: 2) Maximalní měřený proud např. 100A (ACE3000) odpovídá příkonu 23kW a tedy intervalu mezi impulzy 156,5ms. Pokud má být dodržena přesnost měření spotřeby, např. ±1%, pak se jedná o odchylku max ±1,5ms.
Je sice pravda, že výstup S0 je určen k měření spotřeby, nikoliv příkonu, ale protože je příkon určen výpočtem ze spotřeby, musí mít i stejnou přesnost.
Tohle už je určitě zajímavější idea, protože je založena také na číslech a ne jen na domněnkách:). Nicméně uvedená přesnost stanovuje přesnost měření energie a ty jí, dle mě zcela nepodloženě, vztahuješ i na časové parametry generování impulsů. Představ si, že by všechny elektroměry na světě měly impulsní výstup zpožděn o 100ms ... myslíš, že v oblasti měření spotřeby energie by toto někomu vadilo? Jak by to souviselo s přesností měření energie? Nijak, ta by mohla být klidně 0,1%. Ale příkon by jsi moc přesně nezměřil.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#43 Příspěvek od masar »

Já jsem svoje argumenty už vyčerpal. :wink:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#44 Příspěvek od Bernard »

Podle václava jsou tvé argumenty většinou založené na domněnkách. Jeho problém ale také vychází z domněnky, že výrobci elektroměrů nedodržují časování impulzů na S0 tak, aby čas mezi impulzy vždy přesně odpovídal odběru stanoveného kvanta energie. Asi nemá smysl to dál řešit, ale nevidím tu takové "duchaplnosti", které by vlákno kvalifikovaly do HP.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#45 Příspěvek od masar »

Navrhoval jsem vcelku jednoduché měření, které by doměnky buď potvrdilo nebo vyvrátilo. Spočívalo např. v záznamu impulzů při stabilním zatížení a následném vyhodnocení záznamu.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“