Jak se vyznat ve schématech

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#61 Příspěvek od masar »

Podle fotografie se jedná o trafo do specifického zařízení. Výrobce tohoto zařízení si objednal parametry trafa včetně toho, která vinutí chce vybavit pojistkami. A tak vidíme, že vinutí s vývody 15 a 16 (10,5V/0,19A - naprázdno 12,1V) chtěl vybavit pojistkou 630mA, tedy 3,3x větší než In. Z toho důvodu volil rychlou pojistku, aby nedošlo k přetížení vinutí. Jest-li je tato hodnota volena správně, na to mohou být různé názory a zkušenosti. Na druhé straně je vinutí s vývody 17 a 18 (45V/0,012A - naprázdno 51,6V) s držákem pro pomalou pojistku 50mA. Tady se naopak zřejmě jedná o jištění dalších obvodů v přístroji a nikoliv jištění vinutí trafa, jehož In je větší než tavný proud pojistky. Primární vinutí nemá svůj držák pojistky a proto musí být použit externí. Volba rychlosti závisí na žádaném charakteru jištění. Tam, kde se mohou vyskytnout krátké proudové špičky a nárazy, volíme pomalé pojistky (T) a naopak tam, kde za normálních okolností teče předem definovaný proud, volíme rychlé charakteristiky pojistek. Pokud tento transformátor chceš použít do svého zařízení, nemusíš nutně používat ty předepsané hodnoty pojistek, popř. je nemusíš použít vůbec, ale primární vinutí pojistku obsahovat musí. Ta by měla být dimenzována podle předpokládaného odběru na primární straně podle výše uvedených pravidel. Takže pojistky nikdy n e j s o u na p*d. :wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od stepa »

to masar: hele ted koukam na tu fotku a nas zacinajici odbornik :) paul1 to zmeril pekne blbe...ty cerny draty, ktery jsou druhym vystupem tech 2 vinuti ma uskripany a meril to na vstupni svorce pojistky :cry: ...pak by bylo divny kdyby tam nic nenameril. ACH JO :lol:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#63 Příspěvek od masar »

To jsem si myslel taky, ale nejsou uštípaný, jsou připájený k držáku pojistek, je to z té fotky špatně vidět. Když si porovnáš naměřené hodnoty naprázdno s jmenovitými, tak to odpovídá tomuto závěru. Tady bychom mu křivdili.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od stepa »

No mne to teda jako uskripany nepripada...ale vem to cert

paul1

#65 Příspěvek od paul1 »

Je to pøesnì jak píše masar, jsou pøipájené k držáku pojistek.
Ještì k tomu zahøívání kondíku s usmìròovaèem. Dneska jsem náhodou zjistil, že stabilizátor 78L05 pálí jako èert. Zjistil jsem, že je na nìm 22,9V a podle datasheetu (jestli jsem to dobøe vyèet) má být max. 20V, tak jsem to napìtí snížil pomocí 6 diod na 18,4V :-)
Stabilizátor už nepálí a usmìròovaè i kondík už nejsou ani teplé.

Knížku Poznáváme elektroniku si urèitì seženu. Z datasheetu k 78L05 jsem zjistil, že mùže dodat proud do 100mA. Když potøebuju víc, jak se to pak øeší? Kde hledáte tøeba takové souèástky? Je nìjaký web, katalog nebo knížka, která popisuje souèástky, které se bìžnì používají, jejich srovnání apod? Tøeba je nìco lepšího než 78L05 apod. Ale jak to mùžu zjistit, když ještì nemám tolik zkušeností..dík za rady :wink:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od Lukas-Peca »

Lepší je 7805 (bez L), který může pracovat až do 35 V a dodávat proud až 1A (ale potom už strašně topí, no přežije). Má větší pouzdro, které se dá přidělat na chladič. Je i jiná verze až na 2A.
Teslácké součástky mají katalog na stránce io.freehosting.cz, kde je i list od 7805 - http://io.freehosting.cz/066.gif, http://io.freehosting.cz/067.gif. Ostatní součástky jsou třeba na datasheetcatalog.com. S tím vyhledáváním je to těžké, musíš listovat v katalozích, ale některé součástky, třeba zrovna ta 7805, se používají často a jsou notoricky známé. Na to časem přijdeš.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#67 Příspěvek od StandaT »

paul1 píše:...Když potřebuju víc, jak se to pak řeší? Kde hledáte třeba takové součástky? Je nějaký web, katalog nebo knížka, která popisuje součástky, které se běžně používají, jejich srovnání apod?
Úplně nejlepší je začít nákupem !papírového! katalogu GM a/nebo EZK. Každý je sám o sobě takovou malou učebnicí.

http://www.gme.cz/index.php?action=vypi ... 92&lk=&sk=

http://www.ezk.cz/katalogy.htm

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#68 Příspěvek od stepa »

katalogy se vali vsude, lepe receno v kazdem obchode se soucastkami...GME i GES ma jak papirove tak na CD-ROM...ja osobne zastavam papirove

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#69 Příspěvek od Chenzee »

Na www.ges.cz mají k většině součástek i DATASHEET (také to využívám). Jinak jsem pročítal celou diskusi a musím říci, že musíte mít svatou trpělivost neustále opakovat věci dokola. Přidávám se do řad těch, kteří doporučovali číst literaturu, protože jsem elektriku studoval 4 roky a stejně "nic nevím". Nedá se to naučit střemhlav ale pěkně od začátku pomaloučku polehoučku bádat (na blikátku na 9V bat.) a dávat si přečtené informace do souvislostí s tím, co vidím na vlastní oči. Takže držím palce, abys překonal ty těžký začátky a pak už to bude hračka.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“