Jakou koupit televizi ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#481 Příspěvek od xmurgi »

Neviem prečo trváš na max uhlopriečke 27"? Pokiaľ je to pocit, že stará 100Hz CRT by ti vo väčšom vypálila oči, tak máme rok 2018 a treba ísť s dobou.
Z 2m môžeš v pohode pozerať aj na 40 a viac " obrazovku, len treba mať slušný zdroj signálu (32" odpustí aj nejakú tú kompresiu obrazu) . Riešiť to pomocou PC monitora je škrabanie sa pravou rukou za ľavým uchom. Na trhu sa určite bude dať vybrať slušná TV bez potreby vymýšľania provizória ktoré môže vo finále stroskotať na signálovej kompatibilite.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#482 Příspěvek od Duvsan »

Môžem kúpiť zahnutú TV, za sumu blížiacu sa mojej výplate.
Prečo max. 27''? Viac by mi nepasovalo do kvartýru. Šlo by dať 32'', ale pripadá mi to príliš (akoby tá TV chcela hopnúť po mne) a vyzerá to nepekne.

Signálová kompatibilita a ostrenie. Prečo myslíš, že sa tu na ňu pýtam.

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#483 Příspěvek od xmurgi »

Len tu kompatibilitu ti tazko niekto potvrdi alebo vyvrati. Ak si pevne rozhodnuty, tak kup cez eshop a pripadne vrat v 14dennej lehote.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#484 Příspěvek od Duvsan »

Ako to býva klasicky s rozsahom toho ostrenia (sharpness)? U SD signálu sa bez toho asi neobídem. Tak či vôbec to mám skúšať.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#485 Příspěvek od Duvsan »

Vari zložitá otázka? Televízory mávajú Jas/Kontrast/Farba/Ostrosť a niektoré ešte Podsvit. Monitory niektoré majú Ostrosť a niektoré nie. Ktoré ju majú, aký je rozsah účinnosti tej regulácie? Podobá sa tej v TV, alebo je "do počtu"?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#486 Příspěvek od konosuke »

která TV placka má přední repráky cca 50x100mm, dva nebo čtyři a přiměřený zvuk ? aspoň 2x20W, napojit bednu přes scart nebo cynch na externí zesil sice svedu ale...ne ovšem za 15 000 Kč, to ne
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#487 Příspěvek od Duvsan »

Zvuk ale neriešime. Repráčky napojím, ako si popísal, búdky k PC, to je detail.
Alebo je to irónia?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#488 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:Veľkostne by mi vyhovovala 27''. Páčia sa mi ohnuté obrazovky, videl som ich v činnosti. I tak by som 27'' dnes ťažko zháňal, musel by som si zvykať na 32'', alebo dať 24'', čo by asi i stačilo.

Prečo max. 27''? Viac by mi nepasovalo do kvartýru. Šlo by dať 32'', ale pripadá mi to príliš (akoby tá TV chcela hopnúť po mne) a vyzerá to nepekne.

Satelit poskytuje HD 1080i (u niektorých programov) a sledovať to budem zo vzdialenosti cca 2m.Signálová kompatibilita a ostrenie. Prečo myslíš, že sa tu na ňu pýtam.
Jestli to máš jako hlavní televizor, tak úhlopříčky 24" až 32" si dnes dávají lidi tak "max. na záchod" (ať nepřeháním - do dětských pokojů, ložnic, apod - tedy jako další tvp) :lol:
Např. podle této tabulky bys měl mít, při tvé pozorovací vzdálenosti 2m!!!, úhlopříčku panelu dvojnásobnou (plošně tedy čtyřnásobnou!) tj. 50"=127cm (pro "tvé Full HD=1080i" rozlišení) 8O
Úhlopříčka 27" (navíc ještě k tomu prohnutá) je tak "pro jednu hlavu" sedící metr před tvp - ostatní v rodině "ať hledí z okna". Proto je vhodná tak max. pro ten monitor - kde obyčejně více než "jedna hlava" na ten panel nečučí :cry:

Dnes mám (hlavní) LED tvp Panasonic TX-L39E6EK (který má právě 4 roky - byl koupený před ZOH v Sochi) o úhlopř. pouhých 39"=99cm a pozorovací vzdálenost mám cca 2,5 - 2,7m. Taky jsem byl bohužel limitovaný vestavbou do nábytku. A protože (bohužel) nezvládá brzy potřebný kodek H.265/HEVC, řeším dilema, jestli jej neinovovat - ovšem větší úhlopříčka než 42" u mně stejně nepřipadá v úvahu.
Kdybych já měl dostatečně velký obývák (mám bohužel pouhých 15,6m² - v bytě!) tak kupuju tvp 55" a nejlépe rovnou OLED. A znovu zřejmě Panasonic (páč na tvp LOEWE rozhodně nemám "love" :cry:) - to je totiž rovnou nejběžnější (a zároveň nejmenší) úhlopříčka panelu v OLED provedení (menší se zatím a ani v blízké budoucnosti, dělat nebudou).

Neumíš si vyhledat sám? Např. Google: lcd televize pozorovací vzdálenost
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#489 Příspěvek od Duvsan »

Pamätám, keď sme mali CRT Elektronika (po Rusky) C431D a všetkým nám stačil. Niekto by chcel TV na pol steny. Práve čumím na Nat Geo Wild na opravenom Technika LCD32-107CE a žiada sa mi väčší (a zisťujem, že HD Ready nestačí, chcem Full HD), ale viem, že 100Hz SONY mi vyhovoval a v kuchyni je ten 24'' a zdá sa mi skoro veľký, takže je to zrejme o zvyku a preferenciách.
Čumieť naň budem sám.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#490 Příspěvek od pepik9 »

Nezapomínej, že CRT 4:3 měl o kus vyšší obraz než 16:9 se stejnou úhlopříčkou.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#491 Příspěvek od p32 »

To snad ne, spíše obráceně. Ale určitě neporovnáváš 19" 4:3 s 19" 16:9, že? Takže je lepší porovnávat 19" 4:3 s 24" 16:9, což jsou pŕiměřené obrazovky, protože se porovnává stejná výška a potom je 16:9 širší. I když jsem se setkal i s případem, kdy místo 19" 4:3 chtěli wide 19" (16:9), protože wide je in.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#492 Příspěvek od Duvsan »

Mám 66 cm 4:3, ale zpravidla pozerám 16:9 a hore a dole sú čierne pruhy. Aký formát to pozerám?
Môžete prosím niekto skúsiť tú reguláciu ostrosti?

BTW tá Technika je horšia na HD, než CRT. Asi pôjde. Zákazník aby bol prieskumníkom.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#493 Příspěvek od hafca »

Tabulku vzdáleností už jsem sem někdy dával, ale opakování matka moudrosti.

A ještě jeden zajímavý odkaz, kde se dá porovnát jak co na kterém rozlišení rozměrově vypadá.
Mám plasmu Panasonic a tam je možnost ostření, ale je to jen pro signál na některém vstupu a ještě jen na některý kodek.
Přílohy
tabulka.jpg
(32.23 KiB) Staženo 34 x
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#494 Příspěvek od Duvsan »

Tá tabuľja vieme čo ukazuje. Sú položky, ktoré nerieši. A ja som ju nikdy nebral vážne.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#495 Příspěvek od hafca »

A co neřeší a měla by abys jí bral vážně?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“