Bojler-impulzní relé Eaton S230/S (špatně vypíná)

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Bojler-impulzní relé Eaton S230/S (špatně vypíná)

#1 Příspěvek od hiphoper123 »

Zdravim, můžete mi poradit. Elektrikář mi na baráku dal do rozvaděče toto relé k ovládání bojleru. Občas se stává, že po vypnutí nt relé nevypne ( to tlačítko povyskočí jen cca 3mm) a bojler ohřívá dál. Když ho zmáčknu ručně, tak vyskočí tak jak má a bojler nejde.

Na netu jsem koukal a u toho relé píšou, že se používá ke spínání světel.
Tak jestli náhodou bych tam neměl mít jiné, nebo je toto vadné ?

Díky za rady

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Uvnitř je podle fotky něco jako tlačítkový spínač ovládaný elektromagnetem. V mechanismu spínače asi něco zadrhává. Na štítku je uveden jmenovitý proud 16 A, to by na bojler mělo stačit. Otázkou je, jak moc je schopen vypínat proud tekoucí ohmicko-induktivní zátěží, kterou topné těleso bojleru představuje.

Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hiphoper123 »

Teď jsem zkoušel zapínat a vypínat jistič pro cívku tohoto relé a zjistil jsem:
Zapnu vypnu jistič - relé zůstane zapnuté , zapnu vypnu jistič - relé se vypne ...a takhle pořád dokola
Takže to vypadá, že to relé při každém impulsu na cívku střídavě vypíná a zapíná

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

Však tak by se podle mě mělo chovat. Elektromagnet plní stejnou funkci jako tvůj prst. Tj. při prvním stisku (impulsu) zůstane tlačítko zaaretované ve stisknuté poloze a při dalším stisku (impulsu) se vrátí do výchozí polohy. Prostě při každém přivedení impulzu se změní stav, buď ze Z na V a nebo z V na Z. Takže v relé závada není. Řez je tady.
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 27 úno 2018, 16:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

No jo, ale pak by mu hřál bojler obden, protože HDO jen spíná a rozpíná, nevysílá impulsy.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hiphoper123 »

elektrosvit píše:Však tak by se podle mě mělo chovat. Elektromagnet plní stejnou funkci jako tvůj prst. Tj. při prvním stisku (impulsu) zůstane tlačítko zaaretované ve stisknuté poloze a při dalším stisku (impulsu) se vrátí do výchozí polohy. Řez je tady.
Tak dám příklad :
- Zapnou NT a relé sepne, NT vypnou a relé zůstane sepnuté (vypínač povyskočí asi o 2-3mm,ale pořád je sepnuté).
- Potom znovu zapnou NT a relé sepne (zaleze o ty 3mm). Když ho zase vypnou NT, tak vypne i relé.
- Poté zase zapnou NT a relé sepne a když ho vypnou NT, tak relé zůstane sepnuté ... a takto pořád dokola.

Doufám, že jsem to napsal srozumitelně :-)

Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hiphoper123 »

workhard píše:No jo, ale pak by mu hřál bojler obden, protože HDO jen spíná a rozpíná, nevysílá impulsy.
Bojler hřeje pokaždé, když zapnou NT. Ale jednou po vypnutí NT hřeje dál i ve VT a po dalším vypnutí NT už ve VT nehřeje ... a tak pořád dokola.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

Elektrikář zkrátka použil nevhodný prvek. Asi se přehmátl. Potřebuješ na první pohled stejně vypadající stykač.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Já tam mám tohle:

https://www.gme.cz/rele-s-ac-civkou-230 ... uct-detail

Prodávají k tomu i patici. Zapne HDO - sepne, vypne HDO - odpadne. Celkem mi není jasné, proč ti tam ten elektrikář montoval ten bistabil.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hiphoper123 »

elektrosvit píše:Elektrikář zkrátka použil nevhodný prvek. Asi se přehmátl. Potřebuješ na první pohled stejně vypadající [https://www.elektro-paloucek.cz/jistici ... vy-p-10494]stykač[/url].
Už jsem na něj koukal a píšou tam, že je vhodný k bojleru. Tak to nechám vyměnit.
workhard : Buď se spletl, nebo nevim proč tam dal tohle. Doufám, že ho nemontuje každýmu k bojleru

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#11 Příspěvek od Killroy »

Nejspíš se někdo spletl, anebo o tom ví kulový.. Stykač Z-R230/S z odkazu od elektrosvita je bezproblémový a bude to v pořádku. Pokud máš zájem, jeden nový mi tu zbyl a za dobrou cenu tě jej mohu poslat.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Nechci se do toho plést, ale asi to někdo hlavně blbě zapojil. Čím to asi spíná, když to ještě po vypnutí HDO stále drží? Opravdu to ovládá přímo od HDO?

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#13 Příspěvek od TAKJAN »

Asi se blbě podíval. Je to taky trochu podobný relatům, co se dávají a mají možnost 0, aut, I, což je pro bojler lepší.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#14 Příspěvek od dudo02 »

Má tam namiesto stýkača namontované impulzné relé, ktoré mení stav po privedení impulzu na ovládaciu cievku. Na rozdiel od stýkača sa po odpojení impulzu stav impulzného relé nemení.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#15 Příspěvek od dj_rizek »

To se splet docela dost, se divím že to vůbec přežilo, není stavěnej na stálý napětí protože ovládací cívka má malej odpor, co si pamatuju je tam snad maximum 1h a to už když cvakaly na životnostní zkoušce (cca 2 sekundy pauza cca 300ms ovládací impuls)byly docela horký.
Na boiler jsou dobrý Z-TN230 který maj přepínač právě ON/AUTO/OFF http://eshop.elfetex.cz/10-033-252-rele ... instalacni s tím že při přepnutí ručně na ON se po přivedení ovládacího napětí cívky automaticky přepne zpět na AUTO.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“