Bojler-impulzní relé Eaton S230/S (špatně vypíná)

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

TAKJAN píše:Asi se blbě podíval. Je to taky trochu podobný relatům, co se dávají a mají možnost 0, aut, I...
Taky si myslím, že elektrikář měl v úmyslu použít stykač s možností ručního zapnutí mimo dobu NT a přehmátl se.
Nebo si relé spletl s instalačním stykačem vybaveným zkušebním tlačítkem.

A jak správně naznačil p32, kdoví jak je to zapojené. Při přepnutí na VT by na ovládacím vodiči N nemělo být žádné napětí, které by způsobilo změnu stavu relé. Jedině kdyby se něco vracelo přes další obvod.

Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od hiphoper123 »

Achab píše:
TAKJAN píše:Asi se blbě podíval. Je to taky trochu podobný relatům, co se dávají a mají možnost 0, aut, I...
Taky si myslím, že elektrikář měl v úmyslu použít stykač s možností ručního zapnutí mimo dobu NT a přehmátl se.
Nebo si relé spletl s instalačním stykačem vybaveným zkušebním tlačítkem.

A jak správně naznačil p32, kdoví jak je to zapojené. Při přepnutí na VT by na ovládacím vodiči N nemělo být žádné napětí, které by způsobilo změnu stavu relé. Jedině kdyby se něco vracelo přes další obvod.
Zapojené to je takto: fáze L1 na jistič 6A - z jističe na cívku A1 , ovládání z HDO na cívku A2.
Spínací kontakty relé : z jističe 16A na jeden pól a druhý pól do bojleru.

Po změně na VT na cívce nenaměřím žádné napětí. A když to proměřím (ovládání HDO) s hlavním jističem,tak oproti L1 - 0V, L2 - 400V, L3 - 400V
A když vypnu ten jistič 6A co je na fázi cívky , tak naměřím (ovládání HDO) oproti každé přívodní fázi 230V

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#18 Příspěvek od Achab »

Správné zapojení pro kontrolu je na obrázku. Vodič PEN může být případně rozdělen na N a PE už v elektroměrovém rozvaděči, záleží na místní situaci. Ale problém bude nejspíš jenom v tom nevhodném relé.
Přílohy
Měření D25d_TUV_1.jpg
(52.78 KiB) Staženo 263 x

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Je to tak, problém je v nevhodném relé. Díval jsem se podrobněji sem: ttps://www.lightpark.cz/eaton-impulzni-rele-23 ... d96584.htm
A je tam napsáno: "Impulzní neboli paměťové relé vhodné pro spínání a vypínání obvodů osvětlení, klimatizace apod. Ovládá se impulzem – např. běžnými instalačními tlačítky. Každým impulzem dochází ke změně stavu kontaktů relé."
Prostě jedním impulsem ZAPNUTO, druhým na VYPNUTO.
Jediné řešení je to vyhodit a dát tam to, co tam má být.

Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od hiphoper123 »

Podle toho obrázku to tak mám. Akorád tedy na ty spínací kontakty mám také L1 jako jde na cívku . bojler mám zapojenej na 20h. Tarif mám D57d.

Ještě se zeptám, jak mám volný ovládací vodič HDO na bojler (8h) tak když ho v době VT proměřím s přívodníma fázema, tak bych měl něco naměřit , nebo ne? V době NT naměřim 230V oproti každé fázi a v době VT naměřim oproti L1 - 130V a oproti L2 a L3 cca 280V. Také mi přijde divné ,že tyto hodnoty naměřim ve stejný čas jako jde HDO těch 20h. Jakoby toto nešlo jen těch 8h co to má jít.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#21 Příspěvek od elektrosvit »

Přijímač HDO v době NT spojuje podle obrázku výše ovládací vodič s PEN. Pokud není druhý konec ovládacího vodiče k ničemu připojen, "visí" ovládací vodič v době VT ve vzduchu, a tak bys na něm nic naměřit neměl.

Uživatelský avatar
hiphoper123
Příspěvky: 37
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od hiphoper123 »

elektrosvit píše:Přijímač HDO v době NT spojuje podle obrázku výše ovládací vodič s PEN. Pokud není druhý konec ovládacího vodiče k ničemu připojen, "visí" ovládací vodič v době VT ve vzduchu, a tak bys na něm nic naměřit neměl.
Teď mi běží NT na kotel,kde mám zapojený bojler. Mám v rozvaděči volný vodič hdo bojler (8h) který by měl jít podle času spínání až v 00:55 ,ale když ho proměřim s fázema,tak naměřim 230V . Což bych tedy neměl ne?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#23 Příspěvek od elektrosvit »

Jestli naměříš 230 V mezi fází a ovládacím vodičem, tak je aktivován NT a ovládací vodič je spojen s N nebo s PEN podle toho, jak je zapojen rozvaděč. Pro ověření připoj ovládací vodič zpět a zapni příslušný jistič. Relé by mělo sepnout a bojler začít ohřívat.
To, že by měl bojler jít od 00:55 ještě nic neznamená. Energetici si prostřednictvím HDO připojují skupiny spotřebičů podle svých aktuálních potřeb, aby měli síť optimálně zatíženou.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#24 Příspěvek od Achab »

Naměřené napětí při sazbě D57d právě záleží na zapojení ovládání. Správně by mělo být použité třípovelové HDO se zvlášť ovládáním pro topení - NT 20 hodin a bojler NT 8 hodin.
Ovšem někdy je ovládání bojleru sloučené s povelem topení, stejně v případě použití jednopovelového HDO - bojler pak jede 20 hodin. V tom případě se může vracet napětí přes cívky stykačů přímotopů nebo ovládání kotle. Napětí proti ovládacímu vodiči pak záleží na které fáze jsou jednotlivé stykače připojeny, a stavu sepnutí jednotlivých povelů.

Při správném zapojení přes třípovelové HDO by se napětí vracet nemělo. Ale kolikrát to zapojení neodpovídá přesně schématu.
Přílohy
Měření D45d_PV_TUV.jpg
Sazba D45d - D57d
(50.44 KiB) Staženo 138 x

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#25 Příspěvek od palmalsport »

Je použito špatné relé. Toto relé čeká na impuls, a né na trvalý signál. :(
Čili signál s tlačítka.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#26 Příspěvek od Achab »

Momentální dotaz je k napětí na ovládacím vodiči. Mimochodem sepnutí sazby působí stejně jako impuls, ovšem při vypnutí není žádný...
Vratné napětí přes ovládání topení může být příčinou, proč se relé snaží při přepnutí sazby změnit stav, ačkoliv by teoreticky nemělo.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#27 Příspěvek od palmalsport »

TO : Achab.
Sepnutí sazby, není žádný impuls. Pčijímač HDO, sepne trvale, takže při správném zapojení, stykač drží sepnutý, dokud přijímač HDO nerozepne.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#28 Příspěvek od Achab »

No jistě, ale jak jsem psal, v okamžiku sepnutí NT relé změní stav bez ohledu na to, že napětí je trvalé. Některá relé to ovšem nemusí dlouhodobé snášet. Po ztrátě napětí relé samozřejmě přepnout nemůže.

Název "impuls" je v tomto případě poněkud nepřesný, protože u střídavého napětí jde vlastně o řadu spojitých periodických impulsů sinusového průběhu. U bistabilního relé tohoto typu je příhodnější název ovládacího popudu "jednorázové krátkodobé přivedení napětí."

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#29 Příspěvek od dj_rizek »

Tuhle diskuzi přestávám chápat, jednotliví distributoři mají jasně dáno zapojení a ne jak si to kdo zapojí.
https://www.eon-distribuce.cz/dokumenty ... ouprav.pdf

https://www.predistribuce.cz/cs/potrebu ... 501-sp-c2/

V případě že není zapojeno tak jak je to ve schématech obrať se na distributora.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#30 Příspěvek od weed_smoker »

Za HDO přijímačem je snad pokaždý klasickej stykač,obvykle 3F 25 nebo 40A.Bistabil jsem u HDO viděl akorát v přijímači samotnym(přijímače FMX4xx od ZPA nebo švédskej ENERMET).Tim HDO přijímačem se ovládá "zem cívky stykače",která je obvykle PEN nebo N(dráty jsou obvykle modrý nebo šedivý).Ty atypický hodnoty napětí měřils přes cívku stykače z L1(proti L1 naměřils 0V na fázi HDO,jestli to chápu správně).Ze který fáze se bere přívod do HDO obvodu(plombovanej B6 vedle hlavního) asi záleží na tom,pod koho síť spadá,ale možná je to fuk a signál HDO jde chytit ze všech třech.
BTW.Nevim,od koho je to schéma,je tam použitej sled fází doleva(hnědá=L1),na hradecku to bývá doprava(černá=L1,hnědá=L2 a na zkoušečce svítí R).Co jsou pro fáze 3 barvy,hlídá se to celou stavbu od trafačky do poslední/ho Fejfary/pilíře.Když byly 2 barvy,bylo to fuk -" pokud ti svítí L,tak prohoď černý a je to".

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“