Ako nastavit zavazia na gramci

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#16 Příspěvek od right13 »

nejake zlozite

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#17 Příspěvek od konosuke »

Můžeš, jak výše uvedeno, použít libovolnou přenosku, ten model Unitra neznám, kdysi jsem měl senzorové chassis této firmy a sice Fonica G-1100 FS Daniel,
výměna ohraného hrotu + přenosky za dostupnou tuzemskou Tesla VM-2101
proběhla O.K. 1/2" standartní montáž dává možnost instalace VM-2101,2102,2202, Shure M75, Ortofon OMB5, JVC Z4S, Philips GP-400...Typ přenosky MM (moving-magnet) je běžnější, rozšířenější (80%), kdežto MC (moving-coil) je kvalitnější ale dražší. Na čelním panelu zesíku bývá šaltr phono selector MM-MC. Můj historický Pioneer A-656 MK II. umí číst obě přenosky, navíc má volitelný subsonic filter pro příslušné typy. Jinak, líší se výst.nápětím, impedancí a korekcemi signálu. Pro běžný provoz doma nějaký kvalitnější sférický typ MM bohatě vystačí.
Naposledy upravil(a) konosuke dne 19 srp 2007, 17:05, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od honza637 »

Samozřejmě, že nejjednodušší to není, ale co bys čekal? Ono je jednoduché někde sebrat gramofon ale mít ho v cajku a správně nastavený, to už tak jednoduché není. Než ho začneš používat, měl bys sis o tom něco zjistit, jinak můžeš způsobit více špatného než dobrého.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#19 Příspěvek od right13 »

ono,ten gramofon je otcov z ruska a dlho hraval a je v poriadku.aspon dufam,chcel som vediet ci sa da v pripade poruchy ta prenoska vymenit,alebo gramec rovno zahodit....a hlavne ako nastavit zavazie,

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od honza637 »

Druhá otázka je na kolik je kvalitní. To se posoudí těžko jelikož tenhle stroj tu nebyl v CR nikdy vidět.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#21 Příspěvek od right13 »

je tam este nieco po rusky,tusim sa ten gramec vola VEGA 110 stereo

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

honza637 píše:...a příslušně si nastav antiscating...
Pro úplnost - ta funkce se jmenuje ANTISKATING, je to volně přeloženo PROTISKLUZ - vinou vektorově rozložené síly, působící vinou tření na hrot přenosky, dochází při přehrávání k vytlačování a následnému SKLOUZÁVÁNÍ (= SKATINGU) hrotu směrem VEN k okraji desky. Různé mechaniky kompenzaci této síly řeší různě - pružinou tahovou i zkrutnou, pákovým převodem se závažíčky - co výrobce, to jiný patent. Velikost antiskatingové síly se obecně nastavuje podle velikosti přítlačné síly na hrot...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

... jehla sklouzává dovnitř, ne ven...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#24 Příspěvek od konosuke »

EKKAR píše:
honza637 píše:...a příslušně si nastav antiscating...
Pro úplnost - ta funkce se jmenuje ANTISKATING, je to volně přeloženo PROTISKLUZ - vinou vektorově rozložené síly, působící vinou tření na hrot přenosky, dochází při přehrávání k vytlačování a následnému SKLOUZÁVÁNÍ (= SKATINGU) hrotu směrem VEN k okraji desky.
Teď jsem z toho anti-skatingu jelen aj já...tedy: rozložení sil působících v drážce má sklon a tendenci tahat hrot ven, k okraji desky ? A není to naopak ? přece: jde o kompenzaci d o s t ř e d i v é síly, ne ? Správně (podle typu přenosky a doporučené výrobcem svislé síle na hrot) nastavaný anti-skating na mém NC-420 vždy mírně při pádu posune hrot k okraji, o 1-2 drážky. Ale i na HC-43 a Pioneer PL-335. Tak ako ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Jojo, je to tak, já vůl si obrátil vektorovej diagram...
Ta síla je skutečně DOSTŘEDIVÁ a VEN k okraji desky tahá za ramínko zařízení zvané ANTISKATING - tolik oprava mého omylu.
AntisCating to ale není v žádném případě...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od honza637 »

Tak, s tím souhlasím. Další věc je nastavení přenosky do správného úhlu. Jedná se o kompenzaci chyby snímacího úhlu z důvodu nelineárního pohybu snímání. Tahle neduha je odstraněna u radiálního raménka, kde díky konstrukci tento jev nenastává.
Pro představu: Radiální raménko si lze představit, jako suport na dvou ložích, na kterém je zespodu uchycena přenoska. Tím pádem je díky tomuto vedení zajištěn i správný snímací úhel, který je furt stejný a to z důvodu rovnoběžnosti a přímočarosti lože . Jak je ale zajištěn přítlat, na to se mne neptejte. To jsem bohužel nenašel a ani jsem to moc nehledal jelikož na to není čas a nikdy jsem takový stroj neměl a asi ani vzhledem k rodinným fondům mít nebudu.
V praxi se jedná o to, že úhel, pod nímž je vedena přenoska by měl být vhzhledem ke snímané drážce stejný. U běžných ramének s kloubem (NC440) či obdobným řešením (NC470) dochází v průběhu snímání k nelineárnostem a tak se snažíme alespoň kompenzovat tut chybu nastavením úhlu ve dvou místech a tím chybu minimalizujeme. Tato místa tedy neumím specifikovat, ale návod na kontrolu tohoto úhlu byl kdysi ve Stereu a Videu. Dělal ho můj táta a tak ten přípravek mám. Doufám, že seženu bliží info a zkusím to sem pak nějak reprodukovat.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

To Honzou637 zmiňované "radiální" raménko se ve světě dost prodávalo a ještě prodává, akorát se tomu říká "TANGENCIÁLNÍ" raménko - směr síly, působící na hrot, je u něho vždycky ve směru tečny neboli TANGENCIÁLY k dané drážce, takže u něho neexistuje dostředivá síla tak velká, aby ji bylo nutno kompenzovat. Lože je udělané jako jakási kolejnička nebo lanovka a přenoska se po něm pohybuje pouze po přímce - takže hrot "jede" po přímce souhlasící s poloměrem desky. Jistý dostředivý moment ale i u něj je - zajišťuje posun přenosky po vedení s souhlasu s měnícím se poloměrem drážky, je ale tak malý, že není třeba jej nějak brát v úvahu - je to vlastně jen síla, posouvající hlavičku přenosky o ten nepatrný zlomek milimetru na každou otáčku blíž ke středu desky, potřebný ke sledování drážky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“