ATX zdroj dává 13,6V namísto 12V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#16 Příspěvek od dred »

sklipky píše:Proměřím tedy i ten standby Usb.
aby nevznikli nejaké nepresnosti - je to len SB - stand by - bez USB (volá sa tak,aj ked tam USB je/nieje) Má mať +5V a prúd môže dať bežne 1-2A (uvedené na krabici)
sklipky píše:Zatím jsem měřil je oba 12V výstupy naprázdno
:) bežný PC zdroj má +12V len jeden výstup - všetky tie žlté vodiče idú z jedného bodu (aj ostatné farbičky)

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#17 Příspěvek od weed_smoker »

Ten hnědej drát maj jen některý zdroje a je to +S-ková svorka (kompenzace úbytku vedení) pro oranžovou 3V3 větev.Konektorem je to spojený s vrstvou fólie,která po základovce to 3V3 rozvádí.Jiný zdroje maj slabší oranžovej drátek přihozenej do dutinky v konektoru k jednomu tomu silnějšímu.Ty s hnědym drátem používaj z konektoru pro 3V3 o dutinku míň,v tý jedný je ten hnědej drát.
Pokud je tamto novej zdroj,pak bude mít na 12V větvi vyšší proud a ta větev je nezatížená.Až tam poteče nějakej proud,to napětí klesne (za chodu v PC tam je i 11.7V,když je zdroj slabej).

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#18 Příspěvek od sklipky »

Kdyz dam ten 10ohm odpor na 12v vystup tak klesne napeti na 12,3V. Bohuzel je na tom odporu vic jak 10W, takze musim sehnat jinej odpor a nebo dat jeste druhej do serie. Ale porad to neni 12V.

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#19 Příspěvek od sklipky »

[/quote]
:) bežný PC zdroj má +12V len jeden výstup - všetky tie žlté vodiče idú z jedného bodu (aj ostatné farbičky)[/quote]

Pleteš se, vetsina zdrojů má dva 12V nezávislé výstupy. Dočteš se to i naštítku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Na stitku sice mozu byt dva, ale vnutri je to spojene dokopy.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od forbidden »

No, takových zdrojů, který mají skutečně dvě větve +12 V moc není. Ale takových, který to mají na štítku, ale vevnitř to jde z jednoho místa je dost. :D Přinejlepším mají ty větve vlastní tlumivky a vlastní elyty, ale třeba trafo a usměrňovač je společnej. Takže je to stejně jen takovej ojeb.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#22 Příspěvek od dred »

chcem sa opýtať
Akým merákom to napätie meriaš?
Si si istý,že meria dobre?
Potrebuješ to napätie tak presne?
Prezradíš nám o aký typ zdroja ide? (typ,značka, pomohli by aj detailné fotky vnútra)
...alebo všetko zatajíš?

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#23 Příspěvek od sklipky »

Psal jsem z mobilu a tam jsem nemohl fotku zmenšit na 300kb.

Multimetr mam slušnej, není to žádnej highend, ale zase není za dvě stovky. Typ teď nevím, nejsem doma.

Zda to napětí musí být přesné úplně nevím. Arduino Mega zvládá až 20V, takže tam to není problém. Ramps 1.4 board by to asi taky dala. Trochu horší to může být s ovladačema krokových motorů A4988, ty nevím jak si s tím poradí. Už takhle se asi budou hřát, protože budou doručovat 1,7A pro každej krokovej motor.

Jinak na štítku je vidět, že jeden 12V výstup jsou žlutý dráty a druhej 12V výstup jsou žlutočerný pro konektor napájení procesoru.
Přílohy
IMG_20180305_213723.jpg
celý projekt pro představu
(173.3 KiB) Staženo 46 x
IMG_20180305_213733.jpg
elektronika, kterou to má pohánět
(256.48 KiB) Staženo 36 x
IMG-20180228-WA0003-003.jpg
střeva zdroje
(289.79 KiB) Staženo 49 x
IMG_20180305_213811.jpg
štítek zdroje
(178.13 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#24 Příspěvek od dred »

Pred asi tromi rokmi som mal na opravu tento istý zdroj a ver,že dve +12V samostatné vetvy nemá. Tá "akože druhá" len vybočuje zo zväzku a je pre napájanie procesoru - 4 pin. Aby si si nemyslel,že kecám pozri tu https://svetelektro.com/Forum/pc-zdroj- ... 40148.html čas.
Riadiaci obvod som už potom nezháňal, zdroj skončil v krčme na napájaní 12V aparatúričky 8x20W.
Neskúšal si nastaviť výstupné napätia trimrom na doske riadenia ? Na to tam je, ale pokiaľ sa nedá - je vadný IO.
Len si označ polohu bežca a otáčaj opatrne, lebo keď ešte viac prešvihneš napätia , vyfúknu ti kondenzátory :!:
Přílohy
Bez názvu.png
(264.16 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#25 Příspěvek od milous2 »


Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#26 Příspěvek od sklipky »

Mrknu na to! To by mohlo fungovat...

Myslíš, že je zapotřebí, abych měl připojenou tu dummy load pro moje použití?

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#27 Příspěvek od dred »

prečo sa to volá "fiktívne zaťaženie" - veď ide o reálnu záťaž - odpor medzi vývody :roll: :roll:

To musíš vyskúšať, ale pri tomto spôsobe riadenia, podľa mňa nie.

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#28 Příspěvek od sklipky »

Dred: nastaveni pitenciometrem zafungovalo!!! Nastavil jsem to na 12,11V. Dik za pomoc ;-)

Nevim tedy zda tam tu dummy load dávat...
Uvidime jak se bude napeti chovat po zatizeni.

Jinak multimetr mam UNI-T UT39A.

Napadlo me, jestli se napeti nemohlo zvysit tim, jak jsem vzdy spájel nekolik vodicu a na to napájel tlustčí vodič. Ze by se snizil ubytek napeti. Ale to je asi nesmysl, to by se tolik neprojevilo a zvlast pri chodu naprazdno ...

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#29 Příspěvek od dred »

sklipky píše:nastaveni pitenciometrem zafungovalo!!!
:wink: keby si bol dal hneď na začiatku tú fotku štítku/plošáku zdroja ,mohol si to mať už včera na obed vyriešené :wink:
sklipky píše:jestli se napeti nemohlo zvysit tim, jak jsem vzdy spájel nekolik vodicu
dobre že si si aj sám odpovedal... :roll:
sklipky píše:Jinak multimetr mam UNI-T UT39A.
...veriť sa mu dá, ale tiež ho nemáš ociachovaný. V robote mám UT50 ten je rozhodený o asi 120mV na 2V rozsahu a doma mám starý Metex3800 - a je presnejší. (porovnávané s Fluke 787)

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#30 Příspěvek od sklipky »

Akorát jsem zpozoroval, že při zatížení dost klesá napětí. Zkusím to plně zatížit a uvidím, na kolik to klesne. Někde jsem četl, že ta 5V větev má být zatížena alespoň 4R7 10W odporem, aby tudy tekl dostatečný proud, pak se prý napětí dost stabilizuje. Já tam měl 10 Ohm odpor, takže tekl dost malý proud a možná to nebylo dostatek pro tuto ,,stabilizaci,,.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“