vysavač ELECROLUX Twinclean Z8280

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

vysavač ELECROLUX Twinclean Z8280

#1 Příspěvek od Milan121 »

V držadle hadice jsou tři ovládací tlačítka a několik rezistorů.Nemá někdo možnost zjistit hodnotu těchto rezistorů? Dostalo se mně to k opravě již rozdrbané.Pozice R2 R3 R4 jsou osazené, na pozici R1 odpor chybí,ale je vidět že je pájeno,takže tam asi něco bylo.Závada se projevuje tak,že po zapnutí vysavač jede, rozsvítí se modrá kontrolka a po asi pěti vteřinách vysavač vypne.Žádný error nehlásí.Dík

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Namaluj si schéma, z něj vyplyne, jestli má být nějaký odpor mezi vývody i když není nic stisknuto. Pokud ano, zapoj místo tlačítek trimr a nalaď hodnotu, při které to poběží. Podobným způsobem potom vyzkoušej hodnoty pro jednotlivé funkce. Na hlavní desce bude pravděpodobně z napájení nějaký pull up rezistor, rezistory na ovládací desce se s ním zapojují do série a výsledné napětí na děliči měří AD převodník v MCU. Hodnota toho pull up rezistoru napoví, v jakém rozsahu se cca budou pohybovat hodnoty rezistorů na destičce ovládání. Zkontroluj, zda není přerušené vedení k destičce a zda nějaké tlačítko nemá svod, zejména svod by asi vedl k všelijakému blbnutí, což mohlo být důvodem, proč to někdo rozvrtal.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Milan121 »

Zrovna na tom dělám :-) ty tři osazené odpory jsou v serii k jednotlivým tlačítkům.Ten co chybí je trvale zapojen ve smyčce.
jsou tam odpory 470 ohm , 1100 ohm , 2700 ohm . Zkusím tam dát 10 kilo a uvidíme a když tak potom ten trimr.

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaCZ »

Tohle možná vypadá na to, že si vysavač myslí, že nemá zapojenou hadici. Zkusil bych pro sichr zkontrolovat, jestli všechny drátky v hadici vedou proud od konektoru na vysavači až po rukojeť :)

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Milan121 »

Ten odpor byl opravdu vypájený - je trvale ve smyčce s vysavačem.A paralelně k němu se vlastně připojují jednotlivými tlačítky ostatní odpory.Dal jsem tam 10k a vysavač je funkční.Zkoušel jsem trimr a měnil od 6k8 do 100 kilo a vysavač pracoval.
Původní závada byla asi ve vodivé gumě na tlačítkách.Dal jsem mikrospínače.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“