SENCOR 7102 - no tohle?

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

SENCOR 7102 - no tohle?

#1 Příspěvek od SIDTIM »

Dobrý den přátelé! Dostal se mi do rukou známý kousek S 7102, klasika: nešel zapnout. Velmi rychle odhalen vadný eleyt ve zdroji-jeden z primárních 22um/400V. DVD nyní zapnout jde, přehrává, ale: Po zadání 2xSTOP by se měl zastavit disk a EJECTem již stojící "vyvézt" ven. Ouha! Stiskem Stop se přehrávání přeruší-disk se stále točí, druhým stiskem se "vynuluje" (zatím vše OK), ale pak po povelu EJECT vyjede šuplík s roztočeným diskem. O dopadech na něj nemusím nic psát.. Už jste se s tímhle potkali? PS: všechna napětí na desce zdroje sedí, jsou spíš maličko větší (např.12,2V), ale místo 5V je "jen" 4,85...

Uživatelský avatar
elblaza
Příspěvky: 54
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: ZÁPADNÍ ÈECHY

#2 Příspěvek od elblaza »

tak to bude asi vadný spindle motor.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#3 Příspěvek od SIDTIM »

To je ten, co točí diskem, nebo vozíkový?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Ten co točí diskem.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#5 Příspěvek od SIDTIM »

Spíš mi připadá, že je chyba v řídící logice, s diskem motor otáčí správně, přehrávání funguje normálně, vč. načítání. To, že se motor otáčí ještě v okamžiku vyjíždění "lopaty", nemůže být jeho vina!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Na sekundare su elyty dobre? Na tej 5V vetve to vyzera tak, ze nie. Len neviem, ako by to mohlo suvisiet s tym problemom.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Na 5V větvi jsem v Sencoru měnil elyt před pár dny,ale to se projevovalo tím,že player nešel zapnout ze stand-by. Ale je možné,že typ poruchy závisí na stupni vysušenosti elytu.
Naposledy upravil(a) workhard dne 25 srp 2007, 00:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elblaza
Příspěvky: 54
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: ZÁPADNÍ ÈECHY

#8 Příspěvek od elblaza »

ten motor mívá upálený uhlíky,zkus ho prostříknout kontoxem,občas to na chvilku pomůže.je to vcelku častá vada.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#9 Příspěvek od SIDTIM »

Zkusím 5V elko vyměnit nehledě na tom, co ukázal ESR tester. Nepřipadá mi však pravděpodobné, že by byla nabourána logika ovládání, to by spíš nešlo vůbec nic. Ale ještě jsem si vzpoměl: Na primární straně zdroje je zapojena paralelní kombinace odpůrku tuším 4k7 a nějaké tlumivky. Je přes ně zapojen druhý primární elyt. Ten odpor jsem vyměnil za stejnou hodnotu, tlumivku za podobnou. Mám ale za to, že by se to muselo určitě projevit na VŠECH sekundárních napětích... A ta jsou mírně větší, než jmenovitá, až na těch 5V. A k tomu motoru: točí se normálně, tiše, má správný odběr. Pak nevím, proč by se měl točit i tehdá, když už logika na něj vypne napětí. Problém s těmito motorky znám, sběrače a komutátor jsou konstruovány tak na cca 200 hodin provozu.. :-(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Pri zastaveni nestaci len vypnut napajanie motoru (disk ma velku zotrvacnost), takze sa to tym motorom aj brzdi.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#11 Příspěvek od SIDTIM »

Á, tak to je možné. Vyzkouším. Zatím... :-)

Uživatelský avatar
riki
Příspěvky: 242
Registrován: 07 led 2006, 01:00
Bydliště: F-M

#12 Příspěvek od riki »

Měl jsem stejnou závadu na SENCORu.Po otevření šuplíku házelo po mě diskem.Po přiložení osciloskopu na spindle motor bylo na něm zvlněné napětí už do nuly, můžeš to proměřit i ohmický.Motorek měl na komutátoru zkrat který přehříval AM5668(AM5868),ten se otevřel a nemohl zabrzdit.Někdy nejde pak ani EJECT.Každopádně vyměň elyt v 5V větvi (4,85 je málo) a zkus ten motorek jak ostatně Ti radili ostatní.Mnoho zdaru. Koukni na http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=14436

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#13 Příspěvek od tibi »

tiez ma napada znecisteny komutator len sa cudujem ze mu to vobec cita dobre disky,ale jednoznacne vimena spindl..

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#14 Příspěvek od SIDTIM »

Už před víkendem jsem poslal zprávu o úspěšném vyřešení problému, ale příspěvek se někde ztratil. Tak tedy: Byl to "Špidla motor", po jeho výměně je vše OK. To napětí mírně pod 5V jsem nechal tak, vše funguje bezvadně. Díky, přátelé, za vaše názory, mezitím se mi sešla pěkná řádka jiných "špeků", tak se jdu "bavit". Všem hezký den!

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “