název součástky (banánek do měřáku) (Přesunuto)

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#16 Příspěvek od microlan »

Co budeš měřit? Navíc s takovým přístrojem jehož přesnost kvalitu těch kabelů s "nulovým" odporem docela shodí. Nebude lepší použít třeba 4 vodičové měření?

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od PotPalo »

Tie dutinkové lišty sú robené presne na tie hranaté kolíky. Precízne dutinkové lišty sú na tenšie guľaté kolíky.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
montana
Příspěvky: 93
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#18 Příspěvek od montana »

Ať už měřím cokoliv od rezistorů až po proudy či napětí, s těma kabelama co tam jsou to nemá smysl, protože to brutálně, ale brutálně zkresluje výsledky. Až o několik set procent pokud chci měřit odpor, který má mít 0.3 ohm. Na základě nesprávných výsledků, pak člověk dojde k nesprávným závěrům a do obvodu dá nesprávné součástky...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od PotPalo »

0,3 Ohmový odpor meriam s káblami ktoré majú 0,4 Ohmov, a dá sa to. Jednoducho odmeriam káble do skratu a následne odpor, a rozdiel je jeho hodnota. 8-)
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
montana
Příspěvky: 93
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#20 Příspěvek od montana »

To dělám taky, ale zapomínám to odečíst. Je to nepohodlné a není to až tak jednoduché.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#21 Příspěvek od VASEK_W »

Všechny multimetry co mi prošly rukama (i ty dražší do několika tisíc) mají tuto vlastnost, je prostě potřeba nastavit rozsah kde chci měřit, spojit konce měřicích šňůr, přečíst údaj, pak změřit ten rezistor a od výsledku odečíst hodnotu při zkratovaných šňůrách. Jinak to prostě nejde !!! Ty "sranda" multimetry za stovku mají nedefinovaný odpor přepínače rozsahů, měřicích svorek a kabelů. Každé přepnutí rozsahu dává jiné výsledky, si to schválně vyzkoušej. Krom toho mám takový dojem, že výrobci rezistorů na svůj výrobek uvedou hodnotu, alespoň já to tak vždy mám :-), takže převážně řeším jen jestli je dobrý, nebo přerušený. Pokud chceš měřit přesně, tak to holt vystoupej asi tak o pět pater výše do oddělení měřicích můstků a nebo přístrojů umožňujících čtyřvodičové měření. Ovšem cena za tento "luxus" je odpovídající. Tož asi tak ...
Vašek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Když potřebuješ měřit malý odpory do 20 ohmů, tak si sežeň Měřič přechodových odporů Digiohm 20 nebo Digiohm 40. Měří to odpor 0,000 do 19,999. Dělaj to nějací "pohrobci" z Metry Blansko. Má to automatickou kompenzaci odporu šňůr a kupodivu to nestojí svět.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
montana
Příspěvky: 93
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#23 Příspěvek od montana »

Digiohmpro 40
Cena bez DPH: 6 345 Kč 8O
Výroba vlastních kabelů je levnější :D

Uživatelský avatar
montana
Příspěvky: 93
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#24 Příspěvek od montana »

Ty banánky 3,4 - 3,5 mm vypadají takto:
http://www.elfax.cz/d.H42580.bananek-uh ... -----.html
Nebo bez toho plastu kolem.

4.0 tam ale strčit nejde. Ani náhodou. Ani násilím.

3.5 na elfaxu jsem našel toto:
http://www.elfax.cz/5000|.d.H42540.bana ... -----.html

http://www.elfax.cz/5000|.d.H42541.bana ... -----.html

Dají se sehnat i pozlacené ale jenom kolík stojí 35 Kč a celý pak 64 Kč.
U těch obyčejných je odpor ~0.5 ohm na jeden konektor/banánek.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#25 Příspěvek od microlan »

brutálně, ale brutálně
to jsou zas parametry, chtěl bych vidět tu chybu při měření napětí se vstupním odporem 1MΩ, kterou tam způsobí přívodní kabely. Při měření proudu, pokud měříš byť 10A někde u 230Voltového spotřebiče, tak asi taky nebude problém. A u toho měřáku, kterým jsi naměřil u 1m 0,75ky 0Ω, takové kabely také měření neznehodnotí. Patrně jsi se vrátil ze cvičení, kde jste měli dopočítat korekci na kabely a zdálo se Ti to složité, tak si seženeš kabely s 0Ω a máš po starosti :roll:

Uživatelský avatar
montana
Příspěvky: 93
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#26 Příspěvek od montana »

Napětí 12 volt, proud v rozsahu 10mA až 300mA.
Odpor na kabelech ne 1Mohm ale ~1ohm. Patrně způsoben přechodovými odpory a konektory.

No nic, konektory mám vyřešený. Žádný konektory. Koupím si pořádný kabel 4mm tlustý, protáhnu vstupníma dutinkama uvnitř multimetru a zaletuju.

Někdy půl ohmu navíc nebo méně může znamenat rozdíl ve desítkách až stovkách miliampér.

Ještě sháním chladič na pouzdro TO-126 a nemohu sehnat. Ptal jsem se i v Elfaxu a řekli mi že mají jen 220ku a ta prý na TO-126 nepasuje!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od jezevec »

montana píše:...Ještě sháním chladič na pouzdro TO-126 a nemohu sehnat. Ptal jsem se i v Elfaxu a řekli mi že mají jen 220ku a ta prý na TO-126 nepasuje!
To je takový problém tam navrtat novou dírku a do ní závit?

Uživatelský avatar
montana
Příspěvky: 93
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#28 Příspěvek od montana »

jezevec píše: To je takový problém tam navrtat novou dírku
Do tranzistoru ? ? ? 8O :D :D :D

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#29 Příspěvek od JoDiK »

Ne, do chladiče. Ale možná nebude potřeba ani to, záleží na tvaru chladiče, těch jsou tucty, takže u některých to musí pasovat bez úprav.

Uživatelský avatar
montana
Příspěvky: 93
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#30 Příspěvek od montana »

Dělal jsem si srandu. Mám v košíku DO3:
https://www.gme.cz/do3

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“