Autoalternátor a diódové mostíky.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

Autoalternátor a diódové mostíky.

#1 Příspěvek od helios »

Včera som s kamarátom opravoval alternátor z Fordu Aerostar, kde odišli diódy. Dali sme tam dva mostíky (kocky) s označením 3506. kontrolovali sme ich správne zapojenie, nahodili sme altroš do auta. Po naštartovaní fungoval asi 20 sekúnd, potom napätie začalo klesať, a z alternátora sa začal šíriť smrad umelej hmoty. Po znovurozobratí boli prerazené dva z celkovo troch okruhov usmerňovača... :zly:

Niekde na nete som kedysi čítal, že tieto mostíky vyrobené v Ázii sú nevalnej kvality a neznesú prúd, ktorý je na nich uvedený. Neverím totiž, že by pri trojfáze nestačili mostíky na 35A (väčšie sme nezohnali).
Vie niekto poradiť, kde a aké kúpiť, aby vydržali? (prúd na štítku alt. bol tuším 80A)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Diody pri chode naprázdno a správnom zapojení "neodídu". Na vine môže byť dodávanie prúdu do skratu, do opačnej polarity. A dôležité je skontrolovať aj budenie alternátora, tzv. "regler", či regulátor. Môže totiž vybudiť alternátor naplno a tem potom dodáva nadmerný výkon.

Alternátor sa po oprave odskúšava naprázdno. A to je možné urobiť aj na kolene - na budenie pripojíte batériu 9V a rukou roztočíte hriadeľ. Voltmetrom musí byť merateľné napätie. Až potom sa odskúša v aute. Aj tam je potrebné vykonať niektoré merania, aby sa zistil vyššie uvedený stav /budenie, napätie do siete auta/.

Váš postup bol asi dosť primitívny, tak niet sa čo diviť nad výsledkom.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Je fakt, že na stole sme ho nemerali s budením, akurát sme "prepískali" mostíky kvôli správnosti zapojenia. Po naštartovaní chvíľu dodával 14V, kým tie diódy neodišli. Merať napätie naprázdno bez záťaže za behu v aute nepovažujem za príliš bezpečné, lebo diódy sa môžu preraziť prepätím. Výrobcovia alternátorov to výslovne zakazujú...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#4 Příspěvek od tibi »

myslis na jednu fazu 35A alebo su tam uz zahrnute vsetky 3f ? a na ake napatie boli tie diody?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

tibi píše:myslis na jednu fazu 35A alebo su tam uz zahrnute vsetky 3f ? a na ake napatie boli tie diody?
Každý mostík bol na 35A/600V, boli použité dva obyčajné, lebo trojfáz mostíky na 50A sa ťažko zháňajú, okrem toho sú neúmerne drahé (cez 2500,- Sk).

Už sme našli aj vadný zabudovaný regler, takže tam pôjde externý univerzálny. Ale tým mostíkom aj tak neverím, mali to vydržať...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

PavelFF

#6 Příspěvek od PavelFF »



Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

Dali sme ich na miesto, kde bol pôvodný mostík, našťastie tam bolo dosť miesta. Natreté teplovodivou pastou boli priskrutkované k telesu altu na miesto pôvodných.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Tak problém je vyriešený. Vadný bol aj regulátor, ktorý dával budenie naplno, a mostíky, ktoré boli poddimenzované. Komplikovaný pôvodný regulátor sme zrušili karbobrúskou, použil som ruský PP-1 (tuším zo žiguláka), mostíky sa dali 50 Ampérové (síce sa hrejú ale držia). Altík dáva presne 14V a kamarát je spokojný. :agree:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

asds152

#9 Příspěvek od asds152 »

Preboha! Diodove mostiky do alternatora??? Bezne polovodice do spotrebnej elektroniky N I E S U dostatocne robustne aby dlhodobo vydrzali zataz na mieste ako je alternator. Nechapem preco ste nekupili diody do alternatora, su k dostaniu v niektorych "mototechnach" a tam kde repasuju alternatory/startery. Mne odisiel alt. cca 3 roky dozadu na Renaulte, provizorne som sa pokusal pouzit namiesto jednej prerazenej diody niekolko (3) paralelne spojenych vykonovych diod na externom chladici a vysledok: cca jeden den jazdenia a prerazene vsetky. Po prelisovani originalnych diod za alternatorove sluzia uz novemu majitelovi, co viem doteraz. A pokial je to novsi Windstar, mozno by sa alt. oplatilo predsalen dat repasovat. Alebo sa s tym reglerom pokusate uzavriet take alternatorove USSR - USA spojenectvo??!

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#10 Příspěvek od helios »

Áno, diódy do "schade" naozaj občas dostať v mototechnách, ale:
- znesú menší prúd oproti pôvodným (alternátor bol 80A/14V)
- museli by sa na ne vyrábať dva chladiče na mieru (komplikované)
- na vrakáči chceli za podobný alt 3500,- (bez záruky funkčnosti)
- pôvodnú 3fáz kocku nie je možné zohnať (americká verzia)
- podobné 3fáz usmerňovače na nete nájdeš, na predajniach ich však nemajú, stoja od 2000,- vyššie.
Náhradné 50A mostíky nakoniec tiež nevydržali, zrejme budeme zháňať KBPC rady 5000 od Diotecu, použijú sa tri (na každú fázu jeden) vstupy každého prepojíme. Tie sa nevyrábajú v číne a existuje k nim aj datasheet.

Nie je problém zohnať niečo ultra vysoko predražené, umenie je to nahradiť cenovo dostupnou kvalitnou náhradou... :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
kellik
Příspěvky: 154
Registrován: 12 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od kellik »

Klasické diódové mostíky napr. KBPC sú pomalé, stavané na frekvenciu siete 50-60 Hz. 50 Hz je 3000 ot./min. Taká Felicia ma otáčkomer do 7000 ot. /min.
Mal som odpálený diódový mostík v Kia Besta. Nový stojí 5000. Vyriešil som to tak, že z alternátora som vyviedol 3 drôty o priereze 6 mm2. Pripojil som to na mostík z Felície a hodil do plechovej krabice pod sedadlo spolujazdca, kde som dal ešte 12 V ventilátor z PC zdroja aby ho chladil. Tie mostíky totiž topia jak svine. Reglér som použil zo starej Škody 125. Ide to už 2 roky, zima leto bez poruchy. Všetko ma to vyšlo na 1000 Sk, čo je oproti cene za originál dosť podstatný rozdiel.
Nie je to síce kóšer prerábka, ale pri takých cenách ...


8O

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“