Nastavenie elektromera

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mirecB
Příspěvky: 4
Registrován: 21 zář 2004, 02:00

Nastavenie elektromera

#1 Příspěvek od mirecB »

Zdravim vsetkych,
mam doma elektromer na podvojne meranie spotreby el.energie.Ale mam problem s odberom.Aj pri odbere len 40W ziarovky sa zacne elektromer dost rychlo tocit.Aj pri zapnutom radiu sa toci tiez rychlejsie ako by mal.Pri nizkych odberoch,ako je radio, niekdy nastava problem, ze sa elektromer v jednom mieste zrazu zastavi a rozbehne az po poklepani po nom, alebo pri vacsom odbere.Toto miesto je stale rovnake.Vie mi niekto poradit, ako by sa dal elektromer nastavit?Je tam dost vselijakych skrutiek na nastavenie a aj nejake regulacie, asi cez odporovy drot.
Pomohla by aj vnutorna schema elekromera.

Dik

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

koeficient

#2 Příspěvek od Hill »

Jak víš, jak rychle by se elektroměr měl točit?

Jestli posuzuješ elektroměr podle toho, že se točí rychleji, než ten hlavní, přečti si na jeho číselníku, kolik otáček kotouče odpovídá 1kWh. Mimo jiné se totiž elektroměry liší převodem, aby počítadla obou poskočila o stejný rozdíl za stejnou dobu při stejném odběru, bez ohledu na otáčky kotouče. Pravděpodobně na tom podružném najdeš podstatně vyšší číslo (třeba n=135), než na hlavním (třeba n=30).

Na kalibraci nesahej - ta závada je mechanická, někde se něco vzpříčí. Prozkoumej převod na počítadlo, obvykle stačí jemně promazat převody (nezapomenout na šneka!) a zkontrolovat vůli svislého hřídele v ložiskách (jestli nedrhne o brzdicí magnet).
Mimochodem elektroměr se kalibruje vodorovným posuvem brzdicího magnetu, ale, jak už jsem uvedl, v té kalibraci chyba nebude a doufám, že jsi už něco nerozšteloval.

Děláš se zařízením bezprostředně připojeným na síť. Pokud o nebezpečí hrozícím uvnitř elektroměru moc nevíš, a z tvého dotazu je zřejmé, že toho víš skutečně málo, otevírej elektroměr zásadně bez napětí. Na mechanickou kontrolu ho stejně není třeba.

A ještě něco: jestli měříš odběr spínaného zdroje s nevyhovujícím nebo žádným síťovým filtrem, může ten indukční elektroměr kecat. O kolik, záleží na konstrukci konkrétní verze konkrétního typu.

Ten test se žárovkou ti chválím, tam se výsledky dají dobře porovnat.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

jestli Ti jde doopravdy o měření spotřeby pár věcí a živíš je z prodlužky (třeba celý kompl řetězec) tak si kup v OBI digitální wattmetr, který umí i počítat KWh. je v provedení do zásuvky a dokonce ukazuje i cos fi a nemusíš řešit problém ze starým vyhoněným zgarbem :)

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#4 Příspěvek od mety »

Fakt ten watmeter by nebola zla vec a dokonca som počul že ukazuje aj aktualnu cenu pri odbere,len ho treba nastaviť podľa ceny (1KW/h)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Mety: Mám ho tady asi čtrnáct dní a to, že umí ukazovat i cenu je pravda. Viděl jsem podobný typ i u Conráda, ale tady v Brně jsem viděl jen verzi SCHUKO a tu do českých zásuvek nedáš. Navíc ten od OBI mě přijde levnější..

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#6 Příspěvek od jopein »

S digitálním elekroměrem je to lepší, ale kdyby to nešlo tak jsem v Brně na Kolišti viděl použité elektroměry za pár stovek.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#7 Příspěvek od mety »

Minuleho leta keď som pracoval v Prahe mali v LIDLU plnu škatuľu takých to vecičiek,ale pokial som mal čas tam prísť boli už vypredane :(

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

Elektroměr

#8 Příspěvek od FERYACT »

Rozvodným závodům trvá mnoho hodin najustování elektroměru.
Schema znají zpaměti.A pak na elektroměr dají plombu.
Testuje se:elektroměr naprázdno +-12%napět
elektroměr proud max ale bez napětí,
chyby v mezích
Magnetický obvod se dá rozhasit/nastavení kos fí/
Elektroměr je přesný měřící přístroj a je vhodné svěřit do povolaných
ruk.Pokud je fyzicky schopen bude elměr sloužit.

Uživatelský avatar
And
Příspěvky: 2
Registrován: 24 bře 2006, 01:00

W alebo VA

#9 Příspěvek od And »

Kupil som merak od Conrada. Som uplne ho prebastlil aby pasoval na nase zasuvky. Funguje to super. Ale mam otazku co vlasne mera elektromer W alebo VA? Na niektorych zariadeniach je to dost velky rozdel v hodnotach.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

elektroměr musí měřit činný výkon, t.j. W /to je odebraná energie ve formě tepla či mechanické práce, za to platíme/.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

breta1 píše:elektroměr musí měřit činný výkon, t.j. W /to je odebraná energie ve formě tepla či mechanické práce, za to platíme/.
My bohužel platíme energetikům i za spoustu jiných věcí než odebraná energie ale to sem nepatří. Viděl jsem v novém katalogu CONRAD digit měřák se zásuvkou co měří U, I, P. Jenže Conrad předpokládá že naše platy jsou asi v EURO a tomu odpovídají ceny. Není to někde u nás na trhu za český ceny?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#12 Příspěvek od Kocur »

Mám ten měřák z německa už asi 6 let a je to jedinečná věc,jen jsem musel upravit tu vidlici,protože zasunout do zásuvky po provrtání díry pro zemnící kolík jde,leč nezemní,tak to jsem upravil a výstup z měřáku pro německý zásuvky jsem vyřešil prodlužovacím kabelem který má na vidlici západní normu a spotřebiče strkám přímo do té prodlužky.
Měřák má HODINY,měří U,I,W,kč/kw,celkový -kw- co přes něj protekly a zvlášt čas po kterou spotřebiče byly připojeny a odebíraly.
Když zrovna neměřím spotřebu,tak vidím aspon aktuální čas kdy mám jít domů.
Jsem s tím spokojen a je až znepokojující kolik kterej spotřebič bere,když jsem to neměl,tak mě to nepřišlo,ale ted vypínám každej blbej adaptér.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od badoch »

Jako správna "socka" jsem si výše jmenovaný měřák koupil loni v Lidlu a nestačil jsem se divit, když jsem následující týdny měřil různé spotřebiče. Umí to i počítát Kč a dokonce i ve dvou tarifech. Je to super věcička.

Do podvojného měření bych v rámci dobrých vztahů nevrtal a koupil repasovaný elměr třeba v síti v Elvu, tuším ho tam měli za nějakých 350Kč.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#14 Příspěvek od sr71 »

docela se mi líbí tento elektromìr - nemáte ho nìkdo??
http://www.veletrh.com/koupit/osobni-za ... -digitalni
,
Naposledy upravil(a) sr71 dne 26 čer 2013, 14:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
labi
Příspěvky: 12
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: SL-SK
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od labi »

breta1 píše:elektroměr musí měřit činný výkon, t.j. W /to je odebraná energie ve formě tepla či mechanické práce, za to platíme/.
to nieje celkom pravda, NEMUSI , su aj elektromery ktore meraju nie cinny vykon / kW/ ale jalovy alebo zdruzeny / kVA / , pre domacnosti sa pouzivaju elektromery merajuce cinny vykon, elektromery jaloveho vykonu u velko odberatelov / fabriky a spol /

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“