Sušička AEG, problém s motorem

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HunGry
Příspěvky: 4
Registrován: 28 čer 2018, 02:00

Sušička AEG, problém s motorem

#1 Příspěvek od HunGry »

Ahoj všem,

dostala se ke mě sušička aeg lavatherm 88595IS3C, která se po spuštění netvářila jako vadná, avšak motor který pohání buben pouze cykloval (cca 3 vteřiny, pak vypnul - spínalo relé). První věc která byla viditelně jasná byly odlepené magnety na rotoru, ty jsem přilepil zpět.

Nyní se zapne program, opět relé dovolí motoru pouze cyklovat zhruba 3 vteřiny do jednoho směru, a po 5 minutách vypíše chybu E50. Chyba je popsána jako vadný triak motoru, napájecí okruh vadný. Pečlivě jsem si pročetl forum a našel plno témat, kde je nejčastěji na vině integrovaný obvod LNKxxx a odpor 470 ohm. V tomto případě je na desce obvod LNK586GN, který je k sehnání jen na mouseru s šíleným poštovným nebo v zahraničí.

Co by jste poradili dál? Zkoumal jsem obvod LNK364GN a podle datasheetu nejsou úplně rozdílný jako LNK586GN, co případná výměna za tento obvod z Vašeho pohledu?

Budu rád za každou radu od Vás zkušenějších.
Díky,
Pavel.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) HunGry dne 04 črc 2018, 10:25, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Jako první zkontroluj ten malý elyt u LNK, jako druhé, zda na výstupu zdroje s LNK napětí při cyklování relé drží, nebo padá. Pokud drží, tak v LNK problém není a musíš hledat jinde, pokud padá, je ve zdroji problém a je potřeba jej opravit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#3 Příspěvek od Charos »

...a součástky z Mouseru se objednávají přes firmu
http://www.mausel.eu/?lang=cs
Poštovné je pak kolem stovky, dodání obvykle do týdne.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od kodl1 »

Jestli po 5 minutách přestane sušit a napíše chybu triaku a žádný vadný tam není, tak je tam studeňák, jen není vidět, triak přepájej..

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ht=#771527
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
Nepo
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2008, 01:00

#5 Příspěvek od Nepo »

Tenhle stroj má frekvenční měnič jehož výkonová část je schovaná pod chladičem co je podle obrázku vlevo dole. Tedy žádný triak k pohonu motoru není použitý. To LNKčko je v tom nevinně. V háji bude motor.

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaCZ »

Včera jsem řešil to samé, motor škubal, hučel a netočil se pořádně, po tom co jsme sušičku kousek nesli to ale fungovalo chviličku normálně, takže jsem to rozebral a zjistil jsem studeňák na základní desce, která je ovšem z tak nekvalitního materiálu plus ještě bezolovnatá pájka že se ani nedivím.

Omrkni konektory nejspíš to bude to samé, v motoru chyba nebude, můžeš ho proměřit multimetrem, má tři dráty a měl bys naměřit cca 20 Ohm mezi všema :)

Uživatelský avatar
HunGry
Příspěvky: 4
Registrován: 28 čer 2018, 02:00

#7 Příspěvek od HunGry »

Ahoj všem,

Nakonec to bylo motorem. Výměna pomohla a je klid. Díky všem za pomoc. :parmen:

Uživatelský avatar
dufisek007
Příspěvky: 35
Registrován: 30 lis 2011, 01:00

#8 Příspěvek od dufisek007 »

Zdravím, mám podobný problém, deska s freqvenčním měničem, vše se zdá jako by fungovalo, displej ukazuje, odpočítává čas, relátka cvakají ve stejném rytmu jako funkční sušička vedle ( mám stejnou ), motor a vše ostatní funguje to jsem otestoval svojí deskou, bohužel tato deska neroztočí motor a následně nezapne kompresor. Vyměněn Modul Freq, meniče, proměřeny elyty, kondenzátory,..... asi to bude řídící jednotka, nebo jedna z "blech" co je vidět pouze pod mikroskopem.....
Nebo máte tip? Testovací program mi nic neukázal.....

Uživatelský avatar
x655
Příspěvky: 38
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od x655 »

HunGry píše:... První věc která byla viditelně jasná byly odlepené magnety na rotoru, ty jsem přilepil zpět.

Nyní se zapne program, opět relé dovolí motoru pouze cyklovat zhruba 3 vteřiny do jednoho směru, a po 5 minutách vypíše chybu E50.
Právě jsem řešil identický problém. Odpadly 2 magnety, jeden dokonce praskl. Hukot, kravál, smrad... Po nalepení zpět, chod pouze 3s a E50. Problém byl v polarizaci magnetů. Je nutno je nalepit správně :D Takže po korekci už jede. Vtipné je, že když se motor odpojí úplně, tak žádnou chybu nevyhodí. Zvláštní-nulový proud nevadí a jeden blbě otočený magnet to dokáže z měřených proudů poznat a vyhlásit chybu...
PS Bohužel nebyla registrace pro 10let záruky na motor, 4 roky a KO...
Have you tried turning it off and on again?

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od rayx »

x655 píše:Problém byl v polarizaci magnetů. Je nutno je nalepit správně :D
:potlesk: Pečlivost a důraz na detaily dělá mistra.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“