Zapínání odpojeného síťového spínaného adaptéru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

Zapínání odpojeného síťového spínaného adaptéru

#1 Příspěvek od Pradlenka »

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jak odstranit nahodilé krátkodobé zapínání síťového zdroje, který je odpojen ze sítě prostřednictvím vypínače na síťovém přívodu. Zdroj nemá zemnící kolík a ačkoliv na fázi objektivně není napětí, dochází v různých nahodilých intervalech ke krátkodobému zapnutí, což způsobuje "lupání" v reproduktorech připojeného spotřebiče. Někde se musí indukovat napětí, ale nevím, jak je "energeticky" možné, že se zdroj vůbec spustí, byť je to VI. třída?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Jaký je ten spínaný přívod? - je to prodlužovák z vypínačem, nebo domácí nějaká tvorba?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Jestli je to jednopólové vypínání a je vypínán střední vodič N, tak je možné "všechno".

Ještě byste mohl upřesnit co myslíte tou třídou VI

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Pradlenka »

Artaban001 píše:Jaký je ten spínaný přívod? - je to prodlužovák z vypínačem, nebo domácí nějaká tvorba?
Je to prodlužovací přívod s tlumivkou ve vypínači, vypíná pouze fázi. Ale "lupe" to i v případě, když použiji například dálkově ovládanou zásuvku bez vypínače.

Já si zatím úkaz vysvětluji tak, že někdo třeba pere, mě se na zemi indukuje napětí, ale pokud přijde po "zemi", kam pak odchází?

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Pradlenka »

monterjirka píše:Jestli je to jednopólové vypínání a je vypínán střední vodič N, tak je možné "všechno".

Ještě byste mohl upřesnit co myslíte tou třídou VI

Jedná se o stupeň energetické efektivity - zatím ten poslední, nejúčinnější.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

tvl co to je? 8O
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Jestli je adapter zarizeni tridy II,tak by se po rozpojeni jakehokoliv prac. vodice nemelo nic naindukovat. Neni tam zas nejaka doutnavka?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#8 Příspěvek od misocko »

vidim to na odmeranie napeita na faze kde "objektivne neni"
spinany zdroj sa nejakym jednorazovym naindukovanim nespusti, potrebujes nabit vstupnu kapacitu, jedine ze sa pomaly cez nejaky velky odpor alebo kondik nabija - co spomenuta doutnavka

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Eleman píše:tvl co to je? 8O
Vedro.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Ptal jsem se před tím proto, protože pokud by to byla známá prodlužka z několikanásobnýma zásuvkama z vypínačem, bývá vypínač dvoupólový, což znamená, že vypíná fázu i nulák. Za vypínačem je pak vřazená doutnavka. Pokud vypnu vypínač, přeruší mi fázu i nulák a do zdroje mi pak nejde ani kapacitní proud.
Pokud máš ovšem "domácí bastl", kdy Ti někde nějaký vypínač vypíná jen fázi a je ještě "bokem", může kapacitní vazbou mezi dráty procházet "svodový" proud, kterým se na filtračním kondu nasbírá napětí, které může zahájit start zdroje. Podobně, jako to dělají spořivky v případě dlouhýho přívodu k vypínači, nebo kvůli orientační doutnavce, co svítí po vypnutí.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

Až když si to změřím, uvěřím, že se opravdu vypíná fáze :)
Ona ta fáze klidně dnes jde ve šňůře po modrém, protože ta šňůra může být pro Francii a tam mají fázi vpravo, takže modrý je připojen na kolíku, který se zasune u nás do levé dutinky v zásuvce.
A pak stačí poměrně malé kapacity aby se kondenzátor nabil na napětí, při kterém startuje zdroj, ale tím se kondenzátor vybije,... A tak pořád kolem dokola

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Obvod se taky může uzavřít přes kapacity filtru s uzemněným středem. Tedy pokud tam je, při přehozené fázi v kabelu nebo v zásuvce. Zrovna takovou prodlužku mám - jednopólový vypínač, za ním kombinovaný odrušovací kondenzátor.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Měřit nic nemusím. Stačí vyloupnout vypínač a vidím, že má 4svorky a na dvě z nich vede přívodní kabel. Na další dvě ty zásuvky. "PE" drát jde bokem na kolíky přímo z přívodu.

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#14 Příspěvek od Pradlenka »

Artaban001 píše:Ptal jsem se před tím proto, protože pokud by to byla známá prodlužka z několikanásobnýma zásuvkama z vypínačem
monterjirka píše:Až když si to změřím, uvěřím, že se opravdu vypíná fáze :)
Na to mám jednoduchou odpověď. Jeďte do Pelhřimova, je tam takový krásný Bauhaus, v oddělení elektra si najděte prodlužovací přívod EMOS 1311 s vypínačem, a proměřte si ho ... ať víte, jak vypadá profi výrobek :-) Mj. zjistíte, že se do toho ani nedá lézt, neb to nemá šroubky.

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#15 Příspěvek od Pradlenka »


Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“