Zežloutlé plasty

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Odhadem vybělený fleky po vyžraným barvivu jako bys to lokálně polil kapalným peroxidem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#17 Příspěvek od Dvoulampovka »

EKKAR píše:Těžko. Spíš aktivace kyslíku z peroxidu UV zářením na ozón...
Přesně tak. Myslivci i rybáři to znají při bělení kostí trofejí, také musí na slunce aby se proces dokončil. :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

našel jsem tenhle recept, i když trochu z dálky.
výsledky ukazujou, že barvy potisku to zásadně nepoškodí.
http://diananatters.blogspot.com/2011/0 ... chine.html

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#19 Příspěvek od ccode »

K tomuto tématu je článek také na http://robodoupe.cz/2018/az-se-zima-zepta/

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Zatial som pouzil len Savo. Nasiel som pri kontajneri vyhodene dva biele USB 3G modemy. Fungovali, ale povrch bol poskriabany a nedalo sa to nijako vycistit. Stacilo par kvapiek Sava a krasne sa to vybielilo. Dokonca aj farebne logo mobilneho operatora to prezilo.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#21 Příspěvek od konosuke »

jenom mě napadlo či by nešlo - výše uvedeným postupem (chemicky, peroxid, Savo...) - vybílit zežloutlé pálené DVD-R ? selhaly například diva Gigamaster, EmTeC a céda Agfa
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#22 Příspěvek od starecd »

Kono:to by byla poslední operace, když CD, DVD jede, proč ho ničit. Někde jsem četl, že je příčinou špatně vyrobený disk, kde jsou škvírky, kudy se dostává vzduch a vrstva oxiduje.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#23 Příspěvek od konosuke »

tak potom to dělaj schválně ponivač pálené divo Verbatim, Imation nebo Philips nežloutne vůbec, skladováno jak se má ve stínu a obalu
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Dokud ještě hraje, honem přepálit. Ale přehrávat normální rychlostí ve stolním přehrávači, na stolní vypalovačce vypálit reálnou rychlostí, digitální cestou signálu, pokud možno koaxem.
Jednu kopii originálu to ze zákona musí dovolit. Respektujou to všecky mně známé stolní CD rekordéry. Ale jestli je už toto první kopie z origu, tak zbývá jen dobrý kábl a dobrý analog. U stolních vypalovaček vždycky platilo, že stačí jen o číslo vyšší model, ale je mnohem lepší vstupní analogová cesta a lepší limiter. Tak to bylo i u Pio PD-R509 a PD-R609, Sony to měli ještě markantnější.
Na čtení silně poškozených CD, co už skoro nikde nehrají, /asi ne sám/ používám bud MC901 či MC902, pro záznam Pio PD-R609. Mám bohudík ještě staré zásoby média CD-R Audio 80 min. značky Emgeton. To jsou ty s vizáží 7" vinylového singlu a mají i různobarevné "etikety".
Dřív se prodávaly hlavně pod značkou Bell a možná, že i jinými.
Vyzkoušel jsem i pár desítkových krabic černých TDK CD-R Audio 80. Mají dokonce ještě nižší chybovost, než ty Emgetony, co už nejsou k sehnání, ale TDK by ještě měly být.
Většinou je takto udělaný přepis bohudík zvukově lepší, než z PC.
Nevím přesně proč /jen to tuším/, ale já to sluchem postřehnu a není to o tzv. digitální nule.
P.S.: To není žluté jenom na povrchu, je to "prožloutlé" v celé tloušťce a je to mizerným matrošem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

tak jsem namíchal letkvar do skleničky od Helmans a pokusně nasypal žluté kryty šňůrových vypínačů Elektropřístroj, kdysi šedé. Uvidíme.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#26 Příspěvek od sinclair »

Při pár pokusech o vybělení bílých plastů mně bohužel zmizel lesk a nijak jsem to přitom nedrhnul. Ale ne u všech, jen některé a nebyly moc hnědky. Taky se ten chemicky vybělený povrch dost liší od nevyběleného, nezažloutlého původního plastu. Vybělené místo je skoro vždycky bělejší, musí se to proto vzít zgrunta celý.
A na jednom krytu mi to udělalo nepěkný nepravidelný fleky. Asi jak se lišil poměr materiálu v té lisovací směsi, není to vždycky jeden čistý materiál. Přidávají se i recykláty a potom to udělá tohle. To vím od lidí z místní lisovny plastů Zálesí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

výsledek po vybělení (vyšednutí). Máčeno pár dní v roztoku bezejmenného čističe prádla (značku si nepamatuju) a prášku na nádobí s chlorem Rako. Ve sklenici na slunci na plném UV, v těchto vedrech šla teplota k 50°. Prokazatelně se čištění aktivuje UV světlem, protože se díly musely obracet aby byly k záření natočeny a vybělily se. Bohužel se mi nepovedlo vyfotit původní stav. Tak hnusně ale běžně žloutne většina plastů na monitorech, klávesnicích, tiskárnách. Je komické že se čištění děje tím samým mechanismem, který žloutnutí způsobí. Je vidět že po vybělení je odstín skoro identický s vnitřkem pouzder, které měly původní barvu.
Přílohy
vybeleno.jpg

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od cputakt »

30% peroxid, ponořit do nějaká vaničky a nechat na slunci pod folií.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“