Náhrada kruhové zářivky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

Náhrada kruhové zářivky

#1 Příspěvek od vrky »

Pracovní lampa s lupou která má kruhovou zářivku u které je velká spotřeba zářivek mě donutila k úvaze jak nejlépe nahradit zářivku LEDkama. Nedělal jste si někdo tuto úpravu? Podělte se s postřehama při stavbě.

Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#2 Příspěvek od dobrman »

co třeba něco z Ali?
Přílohy
Screenshot_18.jpg
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#3 Příspěvek od VASEK_W »

Koupil jsem v Lídlu minulý rok tuto lampu s lupou:
https://www.lidl-shop.cz/LIVARNOLUX-LED ... p100228398
a svítí to jako blázen. Používám to většinou jako lampičku při opravách. Výhodou jsou klouby, je možné ji různě polohovat dle potřeby. Takže je zde otázka jestli ze staré nepřendat do nové jen tu čočku (pokud je kvalitní) ...
Vašek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

V tom Livarnu je opravdu skleňená jak píšou? Kámoš si podobný Livarno koupil před asi 4 lety a byl tam plastovej odlitek, co zkresloval jak sviňa.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#5 Příspěvek od josek »

Ja som vyriešil žiarivku výmenou za takéto LED
https://www.ebay.com/itm/121416038211
Vyrezal som z Al plechu medzikružie a nalepil som naň uvedené pásiky. Zdroj 24V som stiahol asi na 20V a zapojil som ich po dve v sérii. Zdroj som umiestnil do priestoru pôvodnej tlmivky. Zdroj https://www.ebay.co.uk/itm/162001072866 ... i&mail=sys
Přílohy
lampa.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Je fakt, že lupa z optického skla z Druopty 130mm stojí okolo 350 jen samotná.
Optika z kvalitního plastu nemusí být v zásadě špatná, pokud se nepoužívá na pracovním stole. Prach z vrtání dps a odstříknutá pájka ale rychle prokážou rozdíl mezi sklem a plastem, stačí pár čištění.

s tou kruhovou zářivkou, mám v kuchyni mnoho let Philips Master TL32W Made in Thailand a kromě výměny startéru předloni svítí bezchybně.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Ake je svietivost a zivotnost tych LED oproti ziarivke?
Inak preco ta ziarivka odchaza? Vsak bezne vydrzia kludne >10 rokov svietenia po 8 hodinach.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

Měl jsem stejnou lupu se zářivkou a tlumivkou, zářivku jsem měnil cca každé 2 roky. Když se rozpadla, koupil jsem novou se zářivkou a elektronickým předřadníkem. Mám ji asi 6 nebo 7 let a trubice je původní, stále OK. Svítí to denně cca 6 hodin.

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#9 Příspěvek od josek »

rnbw píše:Ake je svietivost a zivotnost tych LED oproti ziarivke?
Inak preco ta ziarivka odchaza? Vsak bezne vydrzia kludne >10 rokov svietenia po 8 hodinach.
Zatiaľ to mám nainštalované asi 2 roky. Svietivosť je subjektívne určite lepšia, predovšetkým to NEBLIKÁ počas štartu ani za prevádzky ako žiarivka, ktorú vidím blikať na sieťovej frekvencii. Pri niekoľkohodinovej práci ma to vážne se re, unavuje to oči.
Nakoniec má lampa iba polovičnú spotrebu ako predtým. Investícia do úpravy bola zanedbateľná oproti cene novej kvalitnej lampy dobrým sklom a LED, ktorá vychádza najmenej 50€

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#10 Příspěvek od fero_b »

tiez mam sklenenu lupu s kruhovou ziarivkou, - odhadujem ze to mam asi 6 rokov, a minuly rok som vymenil ziarivku, a zatial vsetko ok. Vymena ziarivky raz za 5 rokov mi nevadi..

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#11 Příspěvek od VASEK_W »

V tom Livarnu asi skleněná nebude. Já přes ni nekoukám :-(. Proto jsem také hned napsal, že by stálo za to tam přendat tu ze staré lampy!!!
Její viditelný průměr je 125mm + něco uvnitř pro uchycení.
Jinak každopádně LED-ky svítí mnohonásobně lépe než zářivka. Kdo si přijede se svoji starou, rád ukáži a porovnáme. Ideální by bylo ještě změřit intenzitu světla na stole, ale nevlastním na to bohužel měřidlo.
Vašek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“