Zkrat na indukční desce Bauknecht (whirlpool) ESPIF 8640 IN

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

Zkrat na indukční desce Bauknecht (whirlpool) ESPIF 8640 IN

#1 Příspěvek od romanzbrna »

Ahoj, prásklo mi v indukční desce o 4ch plotýnkách. Rozdělal jsem ji a jsou tam dva moduly whirlpool 481010678527. Každý má na starost dvě plotýnky. Našel jsem prásklý tranzistor, který jsem vyměnil (STGW39NC60VD mají snad jen dva obchody v republice, bral jsem z TME za 70kč. GES je má za 250kč) Ostatní součástky jsem prohlédl od oka a nic jsem nenašl. Jenže po složení vydržela deska tak 5 vteřin a stejná závada. Práskl mi druhý tranzistor, který je pro tu stejnou plotýnku jako minulý tranzistor. Vzal mi i ten vyměněný od minula, protože jsou všechny vývody ve zkratu. Dočetl jsem se někde v diskusi, že se mám zaměřit i na kondenzátory. Všechny jsem je vypájel a změřil. Žádný ve zkratu není, je tam jen malý úbytek kapacity v řádu jednotek %. Změřil jsem i odpor indukčních cívek, ale ten je nekonečno, nic tam nenaměřím a je to tak u všech ploten. Nevím, na co se mám zaměřit dál, poradí někdo?
Napadá mě jenom, jestli jsem hned na začátku neudělal chybu a nezměřil i ten druhý tranzistor, když sem pájel ten odprásknutý. Jestli on nebyl ve zkratu a neodbouchl ten nový. Že kdybych teď vyměnil oba, tak by to bylo OK.
Jenže já chci jít teď na jistotu, jeden stojí 70kč. Díky za rady
Roman

foto: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Toto je ukázkový případ, jak se neprovádí oprava. Je třeba začít kontrolou všech potenciálně postižených součástek. Dále je třeba elektroniku náhradně zanapájet a vyzkoušet korektní funkci budících obvodů, budiče se při průrazu výkonového prvku běžně zničí také. Pokud se zdá, že vše funguje OK, osadí se nové, nebo bezpečně vyzkoušené výkonové prvky a je třeba to celé spouštět nejlépe se stále náhradně zanapájenou elektronikou a pomalu najíždět napětí koncovému stupni třeba regulačním trafem v sérii s žárovkou a stále měřit, zda je vše OK. Není to tak jednoduché a šance na opravu pouhou výměnou proraženého tranzistoru, který obvykle odejde jako následek jiného problému je mizivá. Opravu navíc komplikuje procesorové řízení, které může při neprovozních testovacích podmínkách mít chuť aktivovat různé ochrany a vypínat buzení. Oprava svépomocí bez znalostí a vybavení je v tomto případě velmi pravděpodobně neúspěšná a také vzhledem k práci na obvodech galvanicky spojených se sítí dost nebezpečná.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Zaky: promiň, ale co jsi popsal je dost nereálné,...pokud nebude vše jak má být včetně kastrolu na správném místě tak tě ta deska bude ignorovat i když bude funkční...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Není to nereálné, je to jen dost pracné. Jak myslíš, že ta deska pozná, že je na ní hrnec? Pouští do cívky úzké impulsy a měří, jak rezonanční obvod dokmitává, měřit tedy na tom lze i bez hrnce.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#5 Příspěvek od tornado6 »

Ale čo ma zaráža že Romanzbrna píše že meral indukčne plotne a všetky vykazuju nekonečno to znamená že su v prdeli. ak sa nemýlim. :idea:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Že by odešly všechny 4 plotýnky najednou? To je asi dost nepravděpodobný. Není u nich náhodou sériovej kondík?

Mě indukce nesmí do baráku. Někde jsem četl, že cena indukce s cenou případných oprav kontra úspora energie na vaření se nikdy nevyrovná obyčejný levný sklokeramice. Veřím tomu, mám Whirpoola už skoro 15 let a porucha žádná. Tedy jednou vyrazila jistič po tom, co do přepínačů natekla ňáká polívka. Opravilo se to samo vyschnutím. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Autor se patrně "upsal" s tím nekonečným odporem. Naměřil nulový. Viděli jste někdy ta měděná lana která tvoří cívku plotny? Jinak opravy indukcí nemám rád ať už se jedná o jednočinný nebo dvoučinný koncový stupeň. SS odpor zátěže-plotny je v desetinách ohmu. A tak jakákoliv odchylka v buzení a hlavně odbuzení Gate IGBT se krutě vymstí. Kromě IGBT trandu je cívka plotny připojená natvrdo přes usměrňovač rovnou na síť.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Toto činění zůstane jednou z oblastí , kde se 100% oprava doma může realizovat jen pomocí výměn celých bloků ... No a trand za 70,- nemůže být originál na tato namáhání . Ještě před nedávnem se ceny těchto polovodičů pohybovaly kolem pětikila .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

není to na opravy taková hrůza, ale musí se to dělat důsledně se znalostí věci. Ne že mi na internetu nějaký dobrák poradí stylem vyměň tranzistory a už frčíš.
Jinak na Indukci (dokud jsem ji neměl tak jsem ji zatracoval) nedám dopustit a ke sklokeramice už bych se nikdy nevrátil. Bezkonkurenční rychlost vaření , naprosto precizní regulace varu , Velmi snadná údržba , žádné připálené zbytky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Bude to asi jako u mne nyní , když se mi nahromadily zbytky dílů do varných desek klasik . Prostě vezmu a vyměním a netíží mne cena . Když děláš věc déle a máš doma stejné zbytky z indukcí , dá se určitě dělat hodně . Ale Ty jsi servisák . A to je přece jiná kategorie . Tak se nemíchej do oprav amatéry . Ten na tom nikdy nebude jako Ty . Anebo to o sobě napiš .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

nejsem přímo servisák indukcí i když jsem jich určitě víc jak padesát opravil. Násobně víc jsem opravil spínaných zdrojů a měničů a principy oprav jsou
podobné. Když se někdo cítí na výměnu výkonových tranzistorů u zařízení pod síťovým napětím buď o věci něco ví nebo je to hrdina co to vyčetl na internetu. Jednoho stačí nakopnout správným směrem. A druhého do správného otvoru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Jako starší se na to takto nedívám . Stálé rozdílné pohledy . Ať si každý dělá co chce , pokud jiného neohrozí .
A co se týká servisáka - si víc , než servisák , ten v práci nebude nic opravovat , ale jen měnit . Zase to trochu motáš .

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#13 Příspěvek od Pikofarad »

Cenová rozpětí STGW39NC60VD
Množství
[ks]
1+ 61.75 Kč
3+ 55.83 Kč
10+ 47.34 Kč
30+ 42.97 Kč
120+ 39.11 Kč

S tím postupem pokus-omyl bych hned vzal tech 120ks

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Princip je to krásný, moderní a cool, realizace v době čínských pajců z toho dělá nesmyslnou věc na chvilku. Indukci jsem opravoval dvakrát, z toho podruhé šla tři týdny a po bouřce to bylo zase v prdeli. Zákazníkovi se blbě vysvětluje, "jó kdybych měl origo kvalitní polovodiče a kdyby tu byla síť dobře řešená s přepěťovkama". Toho odůvodnění nezajímá, vidí jen machr/opravil to nebo lempl/neuměl to.
Takže návrat k tradiční technologii, spirálu nějaký přepětí v bouřce nebo vyschlý elyty a RoHS nezajímá.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#15 Příspěvek od tornado6 »

Crifodo presne ako pises, spiralu sprostosti typu vyschlý elit netrapia a tak to ma byt.
PS: Som zastanca klasiky, zdroj? zasadne trafakový, žiadne 3,14 čoviny z ryže to je len na chvilku než sa niečo posere, alebo zmení parametre a čo na tom že je to male a šikovne ked to hovno vydrží.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“