Li-ion ntb baterka: reset BQ29330 po zkratu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Li-ion ntb baterka: reset BQ29330 po zkratu

#1 Příspěvek od jef111 »

Nevím kam to dát, souvisí to se zdrojema a nabíjením tak to zkusím sem :-)

Řeším problém s nefunkční baterkou ve svén ntb HP Elitebook 8540w. Je to osmičlánková Li-ion baterka s kompletním power managementem Ti - řízení BQ20Z70 a tento BQ29330 je ochranný obvod. Původní články byly zoxidované a vyteklé a pár jich bylo ve zkratu. Po výměně článků a reinstalu veškerého SW mi diagnostika HP ukazuje že baterka je v pořádku a nabitá (články jsem tam dal nabité), přečte všechna data po SMBus, napětí jednotlivých článků atd a tváří se že je vše OK. Jenže po odpojení zdroje NTB okamžitě chcípne. Prozkoumal jsem tedy elektroniku v baterce a zjistil že je přerušená pojistka "SC protector". Po nahrazení podobnou pojistkou se napětí z článků dostává až na drejn posledního FETu (v datašitu BQ je to ten na výstupu DSG). Na source už je jen pár mV, na gejtu je taky jen pár mV, je tedy zavřený obvodem BQ29330.

Teď dedukuju co se asi stalo:
Při nabíjení došlo k nadproudu, ochranný obvod to zaznamenal a vypnul FET a tato informace o failu zůstala v paměti BQ29330 (píšou to v datašitu). Obvod 2nd protection odprásknul tu pojistku protože asi FET vypínal příliš pozdě. A teď co s tím...

V datašitu na str. 12 píšou že se FETy nezapnou dokud nedojde k resetu STATE_CONTROL (b7):
"This condition is latched until the STATE_CONTROL (b7) is set and then reset. If a FET is turned on after resetting STATE_CONTROL (b0) and the error condition is still present on the system, then the device again enters the protection response state."
A dál na straně 14:
"When a protection fault occurs, the state is latched. To clear the fault flag, toggle (from 0, set 1, then reset to 0) the LTCLR bit in the STATE_CONTROL register (bit 7). "

Si říkám, to je hezké že vím co udělat, ale jak a čím tohle provedu? :upset: Půjde to nějakým chytrým prográmkem co umí pokecat s periferiemi přes I2C/SMB nebo potřebuju programátor od Texasu co byl pro eval board s těmito integráči? Máte s tím někdo zkušenost?

Dík za přečtení :-)
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

t=86352:
Ten programátor měl Davidus a koupil ho Křemík (asi):
t=84495
t=84562
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od Kremik »

Křemík ho nekoupil, protože jsme se nedomluvili na dopravě. Zájem pořád trvá, pokud by nevadila ČP...

Edit: Moc infa jsem o tom programátoru nedostal. Zřejmě půjde o něco jednoduchého, zbastlitelného třeba na LPT, všechny zajímavé věci jsou asi v programu, který si musíte stáhnout z netu...

Když si ho koupí někdo jinej, vůbec mi to nebude vadit.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jef111 »

Hoši, díky za reakce. Jestli se s prodejcem domluvím tak za 350 ten programátor koupím, je to asi pětina ceny té baterky, takže nemám co ztratit :-)
Bastlit nějaký komunikátor na I2C se mi fakt nechce, pak s tím rozchozovat nějaký SW... fuj, nebaví mě to, nejsem programátor a nikdy jím nechci být :lol: Kdyby to někdo dělal za normální cenu, třeba za pár stovek tak mu tu baterku klidně dám ať jí domluví a jsem nejvíc hepy :)

Ještě mě napadla taková prasečina - kdyby se mi nepodařilo BQčku domluvit, prostě ten FET vyhodím a dám místo něj klemu. Co se může stát? Podle toho co jsem pochopil tak ten fet je jen ochranný v případě nouze jako např. ty zkratované články. Při běžné funkci by se snad vypínat neměl? Jsem úplný pako nebo je to tak?
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

FET je ochranny. Ak skratujes bateriu bez neho, tak to neskonci dobre. Skratovat bateriu nie je velky problem - staci, ze sa v notebooku prerazi "vhodny" keramicky kondenzator (co nie je zriedkavy jav).

Dalsia vec je, ze BQ dava notebooku infromacie o stave nabitia. Bez resetu to asi nebude velmi fungovat.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

BQ vie ze su baterky KO tak da systemu info aby sa vypol.... V pameti ma zapisanu poslednu zistenu hodnotu kapacity, co moze byt kludne 100mAh a na viac sa baterky proste nenabiju.

Inak bacha niektore BQ nejdu preprogramovat, musi dat novy.....
Tak ze cim dalej tak horsie, potom je otazka ci nekupit baterku z ciny a rovno nahodit nove akumulatpry kedze oni davaju nejake repas clanky co za vela nestoja.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jef111 »

Utilita pro kontrolu baterky ale hlásí že je všechno v pohodě, baterka má za sebou 99 cyklů z max. doporučených 300, kapacita podle palivoměru je ještě přes 80%. Napětí na článcích všechny přes 4050mV. Vypadá to že palivoměr BQ20Z70 o aktivované ochraně v BQ29330 neví... divné že..
Jenže všechno nasvědčuje tomu že fet je softwarově vypnutý, na výstupu BQ je pár mV.

Ty FETy jsou tam dva, jeden nabíjecí a druhý vybíjecí, takže snad by to nějak chránilo i s jedním proklemovaným. Kdyžtak je tak furt ta tavná pojistka... Beru to jako poslední možnost před rozšlapáním a vyhozením :-)

Původní články možná zažily nějaké pekelné zacházení spíš než by odešly počtem cyklů. Nebo jenom dlouho ležely a vybily se do nuly a pak už je nikdo nikdy nenabil. Historii baterky bohužel neznám.

Programátor od Texasu mám domluvený tak snad to klapne :-) Kdyby byl BQ zamčený a neseženu kód, možná by se dalo zkusit objednat nějaký z číny. Oni si dávají velice záležet na tom aby byly smazané všechny informace o původním sériovém čísle a datu výroby snad ze všeho co recyklují, takže by mohla existovat naděje že bude čip odemčený :roll:

A co tohle? Bude to odemčené? https://cz.mouser.com/ProductDetail/Tex ... sGbN3vs%3d
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

tak co? už ten programátor máš? Přidal jsem Ti k němu i děvkit

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jef111 »

Čau Davide, dík, včera jsme si ho na akci předali. Sem si řikal coto tam je za desku. Popravdě jsem to zatím ani neměl čas zkoumat, mám docela shon takže to zkusím příští týden...

Máš zkušenost s oživováním baterek nebo jsi to měl na nějaký vývoj?
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Davidus »

Mám hodně zkušeností s bateriemi a i s jejich oživováním. Jednak z práce kde jsem dělal mobilní zařízení a zároveň jezdím na bateky každej den tak 40km (vlastní akupacky s BMS) A123 systems - už mají za sebou 500 cyklů bez ztráty kapacity :D jezdí to furt stejně

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jef111 »

Jejda nooo, tak to jsem proti Tobě úplný amatér :D

Dnes si průběžně po chvílích hraju s EV2300...
Zatím se mi podařilo zprovoznit komunikaci EV2300 a Devkitu od tebe, to mi funguje přes BQstudio. Jenže BQ20Z70 kterej mám v baterce tenhle program neumí.
Po delším hledání jsem na fóru TI našel starší program bqEasy pro tuhle z70 a nakonec i z podpory mi poslali aktuální verzi (která na webu není). S baterkou přes SMBus se to ale nebaví :-( Propojené to mám určitě správně na datové piny podle datašitu, akumulátory jsou nabité a EV2300 v systému vidím. Když bqEasy spustím tak autodetect nic nenajde a můžu manuálně vybrat některou verzi BQ20Z70, to ale vždycky zahlásí chybu komunikace a v položce PRO mi ani nejde posílat příkazy.

Zkoušel jsem jestli ten autodetect funguje tak že jsem připojil Devkit od Tebe na I2C a autodetect pak najde zařízení s názvem 100_0_16. Takže to vypadá že všechno funguje správně ale EV2300 se s mou baterkou prostě nebaví :-(

Další velkej otazník pro mě je, jak si pokecám BQ29330 kterej je na I2C až za BQ20Z70. Myslel jsem že ta krabička od Texasu je prostě převodník USB->I2C/SMB a bude to umět posílat a přijímat data na ty sběrnice i přes origo soft. Existuje na to nějakej alternativní soft co by uměl jenom hloupě posílat příkazy a přijímat odpovědi?
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jef111 »

Aha, tak nový poznatek. Baterka musí být připojená v notebooku aby byla komunikace aktivní. To mě hned nenapadlo :lol:

Teď už si EV2300 s baterkou povídá. Tak už jenom zjistit jak zapnout vypnutý FET a doladit informaci o kapacitě. Problém je že řídící čip o vypnutém FETu jaksi nic neví :? FET STATUS - vše zelené, tedy předpokládám OK? divné...
Přílohy
SBS výpis z bqEasy
SBS výpis z bqEasy
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Zameral by som sa na tie flagy - TCA, TDA.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

jef111 píše:Aha, tak nový poznatek. Baterka musí být připojená v notebooku aby byla komunikace aktivní.
Zvědavě jsem čekal, co z toho vyleze. Tohle by mi bylo opravdu k prdu. Potřebuju něco, co komunikuje se samostatnou baterkou.
Ale jinak to vypadá dobře.
Naposledy upravil(a) Kremik dne 16 říj 2018, 23:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Mnohe notebookove baterie maju ENABLE alebo PRESENT pin, ktorym sa zapinaju. V notebooku byva uzemneny. Idealne je zohnat si schemu k notebooku a pozriet zapojenie konektora baterie.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“