MBR s puknutým IO

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

MBR s puknutým IO

#1 Příspěvek od jandu »

Mám tu na stole mbr ASRock K8Upgrade. Po búrke PC nešlo zapnúť. Zdroj je v poriadku, na doske je puknutý čip zrejme pre zvukovku /nejaký Realtek, zbytok nie je čitateľný/. Je takáto doska na zahodenie, alebo existuje možnosť, že sa dá zprevádzkovať s externou zvukovou kartou?

Určite, že príčinou puknutia IO je nejaká napäťová špička, ale ak PC nebolo zapnuté a zdroj PC zostal nepoškodený, mohla to spôsobiť špička cez zvukový výstup?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Jestli PC po búrke nešlo zapnout, tak tam bude ještě jiná závada, než jen ve zvukovce.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#3 Příspěvek od stephunk »

mne sa stalo to isté, asi to bude skôr integrovaná sieťovka, vyšklbol som to z dosky a doska mi ide bez problémov. Totižto keď to bolo prestrelené, skratlo to napájanie na zem a bolo po paráde...potom treba pájkovacie plôšky očistiť a je to.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

stephunk píše:mne sa stalo to isté, asi to bude skôr integrovaná sieťovka, vyšklbol som to z dosky a doska mi ide bez problémov. Totižto keď to bolo prestrelené, skratlo to napájanie na zem a bolo po paráde...potom treba pájkovacie plôšky očistiť a je to.
Fakt, už to vidím. Vravíš, že sa to dá zvládnuť?

Ešte podotázka: Je to doska kvalitná? Teda či sa oplatí s ňou experimentovať. Má to socket 754, ale syn tvrdí, že tam idú aj iné processory /vychádzal z názvu K8Upgrade-NF3/.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Poškozená LAN karta při bouřce je celkem běžnej jev - počítač je pro anténu na střeše či okně celkem dobrý uzemnění (i když je sama třeba zemněná) a rozdíl potenciálů udělá svoje.

Ta metoda opravy je zajímavá, to jsem zvědavej, jak to dopadne... :roll:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bas
Příspěvky: 4
Registrován: 12 dub 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Bas »

Já jsem taky oddělával čip z motherbordu sice zvukový ACL, ale deska jede ještě dodnes.Stahoval napětí a Pc našlo zapnout. Jen pozor, když ho budeš vyndávat (deska má 3-5 vrstev měděných cestiček).

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

Tak sieťový prívod/LAN/ je v pohode odstranený, vybral som aj TD1603C, lebo šleha bola až pod ním. Naprázdno ohmmetrom som odmeral prívody napätí voči zemy. Všetky napätia okrem 3,3 V sú dobré, to ostatné je v skrate. Neviem čo tých 3,3 V napája /mám dojem, že to je pre procák/ a neviem zistiť, čo ten skrat vyvolalo. Elektrolity sú všetky v poriadku, sú tam ešte 3 a 3 obvody 80T03 a 60T03, mali by to byť dvojité diodové usm., sú tiež v poriadku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Už to zavání popelnicí, protože těch 3.3V je celkem dost využitý, procesor si z toho vyrábí ještě 1.7V (záleží na typu). Může být sice proraženej nějakej tantalovej elyt na desce, ale spíš bych to viděl ještě na nějakej další IO.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#9 Příspěvek od helios »

jandu píše:Tak sieťový prívod/LAN/ je v pohode odstranený, vybral som aj TD1603C, lebo šleha bola až pod ním. Naprázdno ohmmetrom som odmeral prívody napätí voči zemy. Všetky napätia okrem 3,3 V sú dobré, to ostatné je v skrate. Neviem čo tých 3,3 V napája /mám dojem, že to je pre procák/ a neviem zistiť, čo ten skrat vyvolalo. Elektrolity sú všetky v poriadku, sú tam ešte 3 a 3 obvody 80T03 a 60T03, mali by to byť dvojité diodové usm., sú tiež v poriadku.
3.3V napájajú procák a pamäte. Skús pamäte vybrať, zmeraj znova, ak nepomôže, vyber procák, znova zmeraj. Pokiaľ bude skrat trvať, dosku bude lepšie zahodiť, ako opravovať...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#10 Příspěvek od jandu »

To Helios:

Tú dosku som dostal úplne holú. Takže meranie bolo bez procáka, bez pamäti, na svorkách konektoru pre napájanie. Ešte pre zaujímavosť - všetky ellyty sú dobré, to zn. že NIE SÚ V SKRATE! To ma práve zaráža a preto ešte uvažujem, že na doske sú tri dvojdiodové usmwerňovače 85T030 s nesúmerne zapojenými diodami a tri feritové prstencové tlmivky - že tlmivky vyletujem a tak budem merať. Vie niekto, ako je zapojené napájanie 3,3 V od konektora napájania ďalej? nie sú tam nejako zainteresované práve tie tlmivky? Jedna nožička usmerňovača / sú to tie kocky s krátkym stredným vývodom/ totiž je opoti kostre v skrate. Keď som ju odpájal - dvihol, ukázalo sa, že diody sú v poriadku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud jsou tam diody a tlumivky, tak tam bude nejspíš i tranzistor a celý to funguje jako měnič. Ta 85T030 je určitě dioda a ne FET ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Tak to je s otáznikom, pretože som ho nikde nenašiel na nete. Ale
1. jedna nožička oproti stredu /zrejme kostra dosky/ vedie +/-, druhá je v skrate. ak ju ohrejem a oddialim od dosky, tak vedie oproti stredu -/+. Teda dedukujem, že sú to dve protismerne zapojené diody.
2. vedľa každej je druhý obvod 60T03, ktorý som v alldatasheete našiel a je to dvojica diod zapojených v jednom smere.
3. ak by tá 85T05-ka bola fet, asi by sa tak nechovala?!?!

Pripravým foťák a hneď priložím fotku.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#13 Příspěvek od jandu »

Tak fotky až zajtra večer - ako sa vložia tri obrázky do jedného príspevku?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Vložíš obrázek, klikneš na Připojit soubor, otevře se ti další okno, vložíš obrázek...
Až ti pak naskočí zpět vlákno s vloženými obrázky, koukni se na svůj profil. Vpravo dole se v něm zobrazuje, kolik jsi tím vyčerpal z povoleného objemu dat.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#15 Příspěvek od jandu »

Tak to je jeden problém vyriešený a druhý je, že ich mám v JPG o veľkosti á 1 300kB a ak ich ztransformujem tak sú nečitateľné alebo hodím do gif. a majú 1 900 kB. Zajtra doobeda nemám čas, až k večeru to dorieším.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“