Schneider ts1403s

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#16 Příspěvek od ronoda »

Achab*** existuje (a u nás se dá zakoupit) i linární v tomto pouzdře?
Aby šla výměna jen kus za kus?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

Tak zapátrat po LB1433N můžeš.
Ale je to fakt dost starý Sanyo, v ČR asi vůbec. Ledaže by někdo našel jetý a dobrý v nějakém vraku, kde byl použítý na síle signálu třeba.
Prohlídni si 4. stranu DS. Tipnul bych si, že by mohlo stačit ten 100R odpor před švábem zvětšit třeba na 220R, ať to tolik netluče do očí a nechat zasloužilého šnajdra radši v původním stavu :D
Přílohy
LB1403N_LB1443N.pdf
(60.21 KiB) Staženo 130 x

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#18 Příspěvek od ronoda »

sinclair*** Taky jsem zastánce tu starou techniku oživit a co nejvíc uvést do původního stavu. Ale tady to je trochu jinak, chybí horní kryt a gramofon.
Vše je jen 13cm do hloubky a tak chci buďto tu skříň zkrátit a navrch zapustit nějakou pěknou desku, nebo to celé dát do úplně jiné skříně (mám z čeho vybírat:-)) Ono je totiž kromě trafa vše na čelním panelu. - Kupodivu magnetofon pracuje perfektně.
-Červená pro mě znamená Stop, Nebezpečí, Vypnout, Varování, a ještě to navýšit blikáním (železniční přejezd) Asi proto mi ty ledky vadí, určitě je zelená příjemnější a když nebude blikat ale ukazovat sílu přijímané stanice, nastane ideální stav:-):-)
-díky za pdf
Přílohy
DSCN1111a.jpg
Naposledy upravil(a) ronoda dne 21 říj 2018, 14:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

No vida - tak vyměnit za zelené VQA 5x2,5mm, co při 15mA taktak svítí a je vymalováno :D
Taky má tenhle nekrman sololitovej zadek a spodek?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

LB1433 - LED 7mA, LB1413 - LED 15mA. Přímé náhrady podle AR:

LB1433 - KA2286 (BA656 podobná náhrada)
LB1413 - KA2287, BA6125

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#21 Příspěvek od ronoda »

Ano, spodek je sololit. Vrchní plexi má i tu zadní část, je do eL.
Ty ledky (obrázek nahoře) jsou ty hranaté osazené (zúžené), takže se tam běžné do otvoru pod stupnicí nevejdou:-(

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#22 Příspěvek od pajap »

Ahoj, podařilo se někomu sehnat schéma? Pokud ano, je ochotný ho zaslat?
Díky.
Mám toto rádio v garáži a občas hraje levý kanál zkresleně (a zároven tišeji), rád bych to někdy opravil.
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

LB14x3, podobně jako AN6884 (ty bývaly na tu "barevnou hudbu" v ťamanských tržnicových jezevčících, kdekdo je nechal odpojené a pak i s jezevcem vyhodil). Ty šváby jsou vždy na samostatné destičce i s LEDkami a přímo použitelné jako indikátor.
Logaritmická závislost se dá obejít: tak jako tak je třeba nějakým způsobem převést úroveň napětí AVC na řídicí napětí indikátoru. Tak nic nebrání tomu, otočit i polaritu, desku indikátoru otočit "vzhůru nohama" a indikovat úroveň signálu zhášením. Všechny budou svítit bez signálu. Logaritmická závislost řídicího napětí AVC (v určitém rozsahu vstupních úrovní) se vykompenzuje opačně otočeným logaritmickým průběhem indikátoru tak nějak sama od sebe.
Případně lze i výstupy invertovat, ale to už bych radši udělal "magioko" z nějakých LM324 s děličem pro komparaci, a průběh si přizpůsobil právě tím odporovým děličem.

Docela se mi líbí BA6822, pro 2x 12 LEDek přepínatelných jako stereo VU-metr s pamětí špiček a přibližně logaritmickým průběhem, nebo jako lineární indikátor "magické oko".
Kupodivu nijak neruší ani tím, že jde o multipexní řízení displeje. Jeho zásadní nevýhodou je, že se blbě shání. Škoda, třeba v mixpultu by se hodil...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Ano Jardo, BA6822 i BA6820F jsou výborný, bohužel se mi podařilo sehnat jen dva použité kusy. Venku nabídky jsou, ale všecky tak podezřele levné /i divné zdroje/, že ani nemá smysl se jimi zabývat - na 90% jsou to nefunkční atrapy.
Takže jsem se ve finále musel "spokojit" s LB1412, ty sehnat šly. Šlo mi o rozumnou přesnost, logaritmický průběh, shodu a hlavně peakhold, takže splněno. Nevýhoda je velká - potřeba dvou švábů. Sice je každý kanál jednodušší, ale pouzdra jsou velká. Bonusem je také to, že u LB1412 neruší spínání multiplexu. Ale i tak vešly oba kanály na destičku 8x6cm i s případným servisem napájení z koncových stupňů.
To Sanyo LB1412 s oblibou používala DJská firma Gemini v mixpultech.

U BA6822 jsem musel použít v napájení i tlumivku a dvě blokovací keramiky velkých kapacit. Zkušební indikátor s BA6822 byl napájen i zemněn k linkovému zesilovači a tomu to nedělalo dobře. I přes jeho nevelkou citlivost. Přišel jsem na to náhodou, ve výstupním průběhu, když jsem nastavoval klidové proudy linkáčů. Slyšet to samozřejmě nebylo, jen se mírně zvedl šum ve výstupu. Při jeho velkém základním odstupu už to bylo rušivé.
Lepší šváby tohoto určení se shánějí obecně hrozně blbě. Řadu LM3915 nepokládám za "lepší" šváb, takže jde furt sehnat snadno :D
Mimo Rohm a Sanyo nikdo analogový šváby s peakholdem nedělal.

Takhle to s LB1412 navrhl i realizoval OndraCh:
Přílohy
P1110911.jpg
Vu metr 1.1_posl verze.pdf
(47.47 KiB) Staženo 134 x
VUmetr BA6820.pdf
(31.62 KiB) Staženo 133 x
AN6882_7LED driver.pdf
(246.29 KiB) Staženo 124 x
AN6884_5LED driver.pdf
(188.6 KiB) Staženo 127 x
Naposledy upravil(a) sinclair dne 22 říj 2018, 11:11, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#25 Příspěvek od elektrosvit »

Stahování z radiomuseum.org už funguje, aspoň mně. :wink:

@ronoda: Máš je v mailu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#26 Příspěvek od sinclair »

Jo, RM už funguje, dokonce si se starým FF.
Škoda, že neumím německy. Docela by mě zajímalo, jak to nakonec skončilo a jestli je rejžák pohltil úplně.
Ten odpor před švábem je 10k a nemá teda s LED přímou souvislost, je to součást časovky. LED tu mají omezený proud jen vnitřně, zdrojem proudu 7mA ve švábu.
Mrkni do toho DS LB1403-LB1443 na str. 4, je tam o snížení proudu do LED poznámka. Třeba by stačilo jen ubrat.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#27 Příspěvek od ronoda »

Ze všech informací se mi nejvíc líbí ta od Hilla s tím otočit to "vzhůru nohama" Líbilo by se mi, když bude naladěno tak ty ledky zhasnou, a když budu mimo stanici tak budou svítit. (to ani nebude vadit, že jsou červené:-)) AN7223 neznám, tak budu vděčný když mi někdo poradí,
jak propojit vývod 15 s vývodem 8 na LB1423. Viz obrázek.
Přílohy
Schzměna.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

Jenže to musíš "otočit vzhůru nohama" i elektricky, nejlépe pomocí invertujícího OZ. Dále je třeba si uvědomit, že naladění slabší stanice nezpůsobí úplné zhasnutí, ale třeba zhasne jen jedna dioda. :wink:

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#29 Příspěvek od ronoda »

No jo no, to že bude jedna nebo dvě svítit bude asi stravitelnější, než aby to pořád blikalo.
-Bohužel jsem vycházel z klasiky, kdy při správném naladění je nulové napětí. Nevím jak pracuje tento obvod (AN7223)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Pracuje podle datasheetu. Bez signálu je napětí V15 blízké 0V, při maximálním signálu je kolem +1,25V.
Musel bys zkusit něco takového:
:wink:
Přílohy
indikátor.png

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“