Stavba elektronkového KV audionu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

Stavba elektronkového KV audionu

#1 Příspěvek od jade »

Pokoušel jsem se navázat s tímto tématem na starší vlákna, ale jelikož to vypadá, že stará vlákna už nikdo nečte, rozhodl jsem se vytvořit toto nové téma.
Chci postavit klasický elektronkový audion na krátké vlny, který by mi umožňoval příjem na amatérských a rozhlasových pásmech od 3500Khz do cca 12Mhz pomocí např. výměnných cívek.
Hned na začátku jsem postaven před rozhodnutí, jestli stavět audion triodový, nebo pentodový. Který je lepší? (viz obrázky jako příklad) Triodu ECC88 mám, pentody EF80 mám ovšem v daleko větším množství.
Rád bych znal pro a proti triody a pentody v tomto zapojení, případně si rád nechám poradit i jiné s elektronkou.
Ať už jde o kterýkoli typ, bude na něj navázán koncový stupeň s ECL82.
Navázání antény chci provést pomocí odklopné cívky ovládané z panelu, chtěl bych, aby přístroj vypadal tak nějak archaicky, takže cívky pokud možno pavučinové.
Díky!
Přílohy
zptnovazebn-audionnvodnastavbu-11-638.jpg
zvyseni-selektivity-audionu-3.gif
(7.88 KiB) Staženo 181 x

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od jade »

Provedení cívek a navázání antény si představuji takhle nějak:
Přílohy
Undercon-8.jpg

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#3 Příspěvek od Soemtron »

K čemu slouží tři itrony vlevo?
Přílohy
Itrony.jpg
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od jade »

Autor je použil prostě jako triody - https://www.qsl.net/m0ayf/VFD-Regen.html

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od jade »

Že bych dotaz nějak nesrozumitelně vyjádřil, že nikdo nereaguje?
Nebo jsou dvoulampovky tolik nezajímavé?

Dotaz jsem vznesl proto, že čím víc schémat a článků o audionech jsem viděl, tím více vzrůstá moje nejistota, které zapojení je nejvhodnější z hlediska příjmu na krátkých vlnách a poslouchatelnosti SSB a CW.
Na KV můžou zřejmě fungovat všechny lampové zpětnovazební audiony, ale na SSB a CW už všechny úplně vhodné nejsou.
Např. jaký je nejvhodnější způsob vazby aby nehýbal s rezonancí, jestli její ovládání bude vhodnější v katodě, mřížce, či v anodě, prostě podle čeho poznat to pravé zapojení?
Dále: Šla by případně místo triody použít pentoda v triodovém zapojení?
Předem moc děkuji za odpověď!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#6 Příspěvek od microlan »

Jak chceš v SSB pásmech uspět s dvoulampovkou v dnešní době? Tady je problém poslouchat s osmikrystalovým filtrem v mefce.
Přílohy
water.png

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#7 Příspěvek od microlan »

Se dvěma lampana ano, ale přímé směšování.

http://www.intio.or.jp/jf10zl/12bh7.htm

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od jade »

Díky za odkaz, ale s přímosměšem zase nechytnu AM. Ono mi primárně nejde o SSB, ale o stavbu audionu. a protože audion umí i CW a SSB, táži se po takovém zapojení audionu s elektronkami, které by to umělo nejlépe.
Díky!

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od jade »

Nu dobrá, vybral jsem nakonec zapojení trojlampovky z knížky Škola radiotechniky od Pacáka, ovšem lamp EF22 mám jen pár a patice vůbec žádné. Rád bych použil lampy EF80, těch mám dostatek včetně soklů.
Budou zaměnitelné bez velkých úprav?
Díky...

Edit: moje EF22 mají zoxidované kovové, zřejmě pozinkové, sokly. Je to potažené čímsi bílým. Dá se to nějak vyčistit?

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, záleží na tom, čemu říkáš "bez velkých úprav". Porovnej si katalogové listy a zjistíš které odpory bude vhodné upravit. S EF80 dosáhneš určitě lepších výsledků než s EF22. Bude to jistě fungovat i bez jakýchkoliv úprav, ale asi ne optimálně.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od jade »

Jakou výhodu přináší zapojení všech katod na společný odpor pro bias a připojení ukostření přímo na katody?
Hlavní filtrační kondenzátor musí být tím pádem izolovaný od kostry.
V knížce to tak má Pacák zapojené.
Díky

Edit: obrázek se mi nepovedl z PDF vyexportovat, nejsou čitelné hodnoty součástek, ale způsob zapojení katod patrný je.
Přílohy
Schéma 3lampovky.jpg

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Milan »

Přínos to nemá žádný, je to řešení /koncepce převzaté z obvodů AVC rádií.
Osobně to tedy nemiluji, vadná či slabá konc.pentoda nebo její obvody, hlavně kvalita C v g1, ovlivňuje poměry ostatních elektronek a vada se hůře hledá. Dej to pryč , žádné AVC tady nepotřebuješ, do katody EBL dej odpor 150 Ω paralelně s elytem třeba 47u a pro EF22 bys měl optimálně mít Ug1 tak asi - 2V , takže podle stavu elektronky vyber katodový odpor a zablokuj jej také kondem .
Pak můžeš mít minusy filt.elytů na kostře. Pozor na odpor R13 -záp.zpětná vazba - anoda EBL má dost vysoké napětí a drát od ní by ti neměl procházet v blízkosti g1 EF22 a vůbec ne kolem první pentody a cívek. R13 můžeš klidně vynechat , stejně to asi hifi nebude :D .

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od jade »

Díky za odpovědi, lampy EF22 nahradím EF80-tkami, protože se mi nedostává lamp ani loktalových patic. Trochu mě zlobí, že to nebude tak nějak dobově čisté, budou tam dvě novalové lampy a jeden loktal. Ale u retro bastlu se to snad snese :-), ono tam víc součástek nebude dobově odpovídající.
Původně mi šlo o napodobení amatérského bastlu padesátých let, ovšem ten noval mi to posunuje do elektronického "novověku".

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Milan »

Mám tu pár změřených EF22 s emisí tak mezi 60-70 %, pokud by ti stačily
na první pokusy , můžeš zdarma dvě mít včetně patic, které by sis ale musel vyčistit. Tu EF 80 tam pak můžeš na zkoušku strčit ( používám v takovém případě malé dutinky na kabely na nakontaktování), ale lepší by asi byla EF89 (případně EBF89) , už i kvůli rozložení vývodů . Když tak pošli SZ.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od jade »

Díky za nabídku, už mám ale udělané šásko na noval včetně nanýtovaných lišt. Díry 30mm už tam teď neudělám.
Když budu spokojen s funkcí, postavím to znovu na loktalech, ovšem mým snem je trojlampovka s nožičkovými lampami. :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“