Osvětlení dílny

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

Osvětlení dílny

#1 Příspěvek od Hrnous »

Hezký den všem.
Řeším osvětlení nové dílny. Problém je v tom, že strop je vysoký 220cm. Tudíž Klasické zářivky usazené v plechovém "zrcadle" nejsou průchozí - kužel by svítil nízko a polovina prostoru by byla nedosvětlená. Jak to řešíte vy ? Ledkové moduly řekněme 25x25 vedle sebe, nebo průmyslové zářivky, které jsou "odkryté" po stranách ? Něco za rozumnou cenu..

Díky

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Mám v garážo-dieľni tiež strop asi 2,2m a zavesil som tam 4 dvojité žiarivkové telesá. Sú ale v prachotesnom prevedení a plastový kryt časť svetla zrejme rozptyľuje i do strán. Telesá sú na strope, každé asi 0,6m od steny. Na ploche 25m² nieje možné vyvolať tieň, teda pokiaľ svietia všetky.
Žiarivky sú obyčajné, z miestneho elektra. Led imitácie žiariviek by som nebral, účinnosť, životnosť ani kvalita podania spektra a linearity nebudú lepšie.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Já mám taky nízký strop a všude mám pověšena starší dvouzářivková tělesa s krytem na 3 strany (spodek a dva (delší) boky). Vypínač mám na jednom z dvou bočních krytů a je dosažitelný bez problémů rukou.
Výhodou mých těles je nízká cena (0 Kč vč. DPH) a svítí i do boků.

Petr
Přílohy
Tělesa.jpg

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Řešil jsem to tímto sice nejsou zadarmo (lze najít totéž za levnější peníz), ve stropě vysokém 2650mm spokojenost, až na to, že některé světlo ruší VKV. Samozřejmě všechno Made in PRC... Doporučená montážní výška 2 - 3m
Naposledy upravil(a) Jodr dne 07 lis 2018, 13:59, celkem upraveno 1 x.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#5 Příspěvek od jirka5 »

To jodr: Šíleně převařená cena, kdo má zájem, zkuste hledat třeba tady: https://www.hadex.cz/m120b-podhledove-s ... prisazene/,
ale do dílny bych si to nedal, tam prostě patří klasika, zářivkové těleso 2x36W, vyřazené odněkud z fabriky..... Že by nějaký prostor byl nedosvětlený, netřeba mít obavy. Svítidla s klasickou tlumivkou ruší jen příjem AM, zatímco ty s elektronickým předřadníkem či ledková, zaruší spolehlivě všechna rozhlasová pásma.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

Vždyť jsem napsal: ... lze najít totéž za levnější peníz ... :D stačí hledat.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

V dílně o výšce 190cm mám stejné zářivky jako petrfilipi, umístěné pouze nad ponkem a soustruhem. Navíc 2 kloubové lampy plus jedna u vrtačky jako místní osvětlení. V zářivce nad ponkem je ze strany pohledu zastíněný kryt, aby světlo nerazilo přímo do očí. V průchozím prostoru nemůže být nic - při postavě 189cm už není místo ani na čepici. :)

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#8 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, já mám ve své malé elektro dílně samostatné LED trubice bez tělesa na koncích patice, a po dva plechové úchyty, mám je v rozích z důvodu nízkého stropu. Tady je odkaz: https://www.t-led.cz/p/led-trubice-icd-90cm-14w-1203 , úchyty https://www.t-led.cz/p/spona-drzak-trubice-114242 , patice https://www.t-led.cz/p/objimka-g13-nast ... ice-114241

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#9 Příspěvek od SMITH »

V garáži mám 4x 2 trubicpvé neonky + osvetlenie ponku nastavite¾nou lampou s 18W led žiarovkou .

Inak na 150cm 58W neonovej trubici je uvedená svietivos￾ 5200 lm . Myslím , že to hovorí za všetko ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

U Vás na Slovensku se říká zářivkám neonová trubice? U nás je neonová trubice reklamní zakázkově natvarovaná trubka hlavně pro reklamu, která se plní podle požadovaný barvy světla různou směsí plynu hlavně neon/argon. Na rozdíl od zářivek to k provozu potřebuje trvale VN zdroj.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Jj, Jirko - říká. Česká "zářivka" je slovensky "žiarivka" ANEBO "neónová trubica". Stejně tak česká "doutnavka" může bejt slovensky jak "tlejivka", tak i "neónka".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Je to nespravny nazov.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

ACDC píše:...mám samostatné LED trubice bez tělesa na koncích patice, a dva plechové úchyty. Tady je odkaz: patice...
Patice není určená k montáži bez krytu - má volně přístupné vodiče s pouze základní izolací. Výška umístění nekrytých trubic má být v běžných vnitřních prostorách minimálně 2,5m. V prostorách, kde je zvýšené nebezpečí mechanického poškození (například manipulace s rozměrnými předměty), může být požadovaná vzdálenost větší.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

když jste tu nakousli svítidla na nekryté trubice:
jaké je systémové řešení pro svítidla kdysi osazovaná v průmyslu, 2x 65W trubice v bakelitových koncovkách, utěsněněné převlečnou bakelitovou manžetou s těsnicí gumou na těch 36 mm průměr trubice. Těleso mělo ve střední části tlakově litou hliníkovou skříň s tlumivkami, průchozí svorkovnicí na 3x220 V, koncovky držely na rozpěrných hliníkových trubkách.
Dnešní 28 mm trubice 58 W nejsou v koncovkách těsné, jeden čas byly těsnicí silikonové mezikruží - vložky ale nevím odkud.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#15 Příspěvek od SMITH »

rnbw píše:Je to nespravny nazov.
Áno , je to nespisovný názov (neónka) . Správne je žiarivková trubica , žiarivkové svietidlo .
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“