arduino, pohyblivý laser - poplach

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
qdj
Příspěvky: 50
Registrován: 07 bře 2016, 01:00

arduino, pohyblivý laser - poplach

#1 Příspěvek od qdj »

Zdravím, chtěl bych si vyrobit alarm z laserové závory (na arduinu) s podmínkou, že se laser bude pohybovat. Na netu jsem v podstatě nenašel nic kloudného. Mám teoretické návrhy řešení a potřebuji potvrdit, nebo vyvrátit funkčnost:

Var. 1: Na servomotoru je umístěné laserové měřící zařízení, které měří každých 50 ms. Rovná zeď je ve vzdálenosti 3 m od zařízení. Servo se pohybuje v rozsahu 45° rychlostí 15°/s. Pokud bude naměřená vzdálenost v následujícím měření o více než 10 cm převyšovat předchozí měření, tak se spustí alarm.

Otázka zní, zda je 50 ms realizovatelných a zda to není naprostá utopie :)

Var. 2: Pro nerovné povrchy - v prvním cyklu provedu měření vzdálenosti každých 50 ms tam a zpět. Další cykly budou porovnávat vzdálenost s prvním cyklem a pokud se vyskytne odchylka větší než 10 cm (počítám s možnou chybou měření) spustí se alarm.

Prosím o postřehy, zatím se nebavím o zpracování kódu, ale jen o tom zda neplácám nesmysly. Děkuji

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

Interval 50ms je 20 meraní za sekundu. To arduino v pohode zvládne. Otázne je, či to zvládne to laserové meracie zariadenie. Je to nejaký komerčný laserový dĺžkomer s výstupom na seriovú linku?

Uživatelský avatar
qdj
Příspěvky: 50
Registrován: 07 bře 2016, 01:00

#3 Příspěvek od qdj »


Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#4 Příspěvek od hobbyrobot »

qdj píše:Rovná zeď je ve vzdálenosti 3 m od zařízení.
S tím mi nejde dohromady poznámka: "It can measure distance up to 125 cm quite accurate. (Přesně měří do vzdálenosti 125 cm).
Podle mých zkušeností je ale tenhle laser přesný nejvýše do 40 cm...

Uživatelský avatar
qdj
Příspěvky: 50
Registrován: 07 bře 2016, 01:00

#5 Příspěvek od qdj »

To je jedna varianta, kterou jsem viděl na netu, ale jak tak koukám dál, tak více než 2 m to nedá, aniž by to stálo do 1000 Kč.

Uživatelský avatar
Kofo
Příspěvky: 47
Registrován: 25 zář 2008, 02:00

#6 Příspěvek od Kofo »

1000kc teda nie je nejak velky rozpocet.

Napadol mi este ultrazvuk, ale bude tam problem s tym, ak prekazka nebude kolmo k vysielacu.

Neskusis prezradit trosku viac o tom vojenskom tajomstve? Mozno nam napadne nieco uplne ine.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

a co radarové čidlo , pokud jde o zabezpečení pohybu , přijde mi jako nejspolehlivější

Uživatelský avatar
qdj
Příspěvky: 50
Registrován: 07 bře 2016, 01:00

#8 Příspěvek od qdj »

Kofo píše:1000kc teda nie je nejak velky rozpocet.



Neskusis prezradit trosku viac o tom vojenskom tajomstve? Mozno nam napadne nieco uplne ine.
Chtěl bych pro děcka postavit laserové bludiště. Takže cokoli krom laseru nepřipadá v úvahu:) Můžu samozřejmě použít jen stacionární lasery, ale tohle mi přišlo trochu lepší a zábavnější.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Toto je zaujímavé
https://youtu.be/MUdro-6u2Zg

Odpovědět

Zpět na „Poradna“