Olejový radiátor/přímotop na 400V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tmvitek
Příspěvky: 10
Registrován: 12 úno 2014, 01:00

Olejový radiátor/přímotop na 400V

#1 Příspěvek od tmvitek »

Ahoj, nutně bych na stavbě potřeboval pár dní zatopit, než mi zapojí kotel k radiátorům...

Nicméně nemám ještě na stavbě elektriku, pouze nataženou prodlužku od sousedů 230V a 400 V.

Pokud zapojím přenosný přímotop, tak to prodlužka na 230V nezvládá a u souseda se velmi hřeje v zásuvce - proto je to nepoužitelné.

Nicméně ještě mám v záloze olejový radiátor, který je sice na 230 V, ale byl by problém, pokud bych jej zapojil mezi dvě fáze (na 400V). Neprovozoval bych ho samozřejmě na plný výkon, ale pouze na nejmenší výkon.

Jedná se jen o dočasné řešení, mrazy mě nějak zaskočili a nechci vyhazovat 6 tisíc za přímotop na 400V, který využiju snad max 14 dní.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Na 400V radiátor připojit nelze, shoří těleso.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ta 400V predlzovacka nema nulak?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Ono si stačí trochu započítat a hned jde vidět, že při změně napětí z 230V na 400V se zvýší výkon cca 3x - což je na rozumné provozování moc.

Možná by bylo zajímavé sledovat jestli dřív shoří těleso nebo exploduje radiátor, ale já bych u toho nechtěl být (už jsem si s tím užil svoje).


Asi bude potřeba udělat redukci z 400V na 230V - to by se už hřát nemělo.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Stačí opravit zásuvku 230V u souseda, případně prodlužku, nebo oboje. Nejspíš hřeje kvůli přechodovému odporu (oxidace kontaktů nebo vadné spoje).

Uživatelský avatar
tmvitek
Příspěvky: 10
Registrován: 12 úno 2014, 01:00

#6 Příspěvek od tmvitek »

400 V nulák nemá, proto to řeším.

S nárůstem výkonu počítám, ale myslel jsem, že pokud má radiátor možnost zapojit výkon 600 W, 900 W, 1500 W, tak pokud bych jej zapojil pouze na "600 W spirálu" tak by to výkonově mohl pobrat.

Výměna zásuvky (+ případně prodlužek by měla stačit)? - Myslel jsem, že je spíš problém v tom, že prodlužka má všeho všudy asi 30 m, tudíž to prostě nestačí....

Každopádně díky - proto se ptám, než abych si nechal bouchnout radiátor :)

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#7 Příspěvek od misocko »

otazne je ako je riesena zmena vykonu, ak sa napriklad spiraly urcene na 240 zapoja do serie pre znizenie vykonu , tak by sa to dalo zapojit aj na vyssie napetie

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

V radiátoru je pravděpodobně topná část 600W/230V a 900W/230V. Zapíná se jedna, druhá, nebo na plný výkon obě paralelně.
I když by teoreticky šlo zapojit tělesa do série (zásahem do zařízení), nelze to doporučit, protože ostatní komponenty nebudou dimenzované na vyšší napětí než 250Vef. Porušení řady předpisů snad ani nemá cenu zmiňovat...

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#9 Příspěvek od warp »

3-fáze v prodlužováku a bez N/PE-PEN ?, vyžhavená 230V zásuvka? co to je za souseda, co má za elektrorozvody!? Na to bych se bál pøipojit cokoliv. 3x400V bez PE/N se snad používá jen ve VN distribuci a pøipojení stacionárních motorù velkých pøíkonù, v prodlužce (bùh ví jaké kvality) je to snad nepøípustný. Bìžný domácí pøímotop toto zapojení (400V) urèitì nevydrží, nehledì na to aby nebylo toho tepla moc - v celé stavbì!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Pozicaj si plynovy ohrievac na PB.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od petrfilipi »

Jak tu již mnozí psali - prodlužovací přívod bez N vodiče je zvláštní. Ale to je Tvoje věc.
Co takhle zapojit do série s radiátorem nějakou starší žehličku (a k ní nějaký ventilátorek na 230V prodložovací přívod). Kdyby měla žehlička stejný příkon jako radiátor, napětí se rozdělí na polovinu na každý spotřebič, tzn. bylo by na ní něco málo přes 200V - to je tak akorát. A že bude hřát nevadí, od toho tam ta celá sestava je. Jen to chce změřit napětí na žehličce i na radiátoru při všech režimech radiátoru. A žehlička má termostat, ten by asi bylo nutné vyřadit, aby zbytečně nezapínal. Pokud je to novostavba, tak tam snad nemá co vyhořet.

Petr

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

prodlužovačka topidlo a sousedovi hřeje zásuvka? To znamená , že je v zásuvce přechoďák. Tak že ošmirglovat kolíky v zástrčce s tím bych začal a zkontrolovat zástrčku, jestli nejsou zoxidované spoje. Chápu, že se ti do výměny zásuvky asi nebude chtít.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Alebo dva radiatory do serie. Ale to je tiez prasacina.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od rezis »

To by mě zajímalo v čem je 3f prodlužovačka bez N zvláštní?
Doporučuji kvalitní prodlužovačku obsahující opravdové měděné vodiče a opravit zásuvku u souseda. Cokoliv jiného smrdí průserem. Navíc pokud je komín volil bych nějaký kotlík.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Na stavbách RD jsem jinou trojfázovou prodlužku než 3+PE snad ani neviděl. Pokud je v tomto případě k dispozici prodlužka 230V, je zbytečné vymýšlet blbosti. Při délce 30m sice bude určitá ztráta, ale dočasně to lze akceptovat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“