Tesla SM 260

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#121 Příspěvek od ronoda »

elektrosvit*** jen rychle od ruky
Přílohy
setrvačník261.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#122 Příspěvek od elektrosvit »

Skvělé, děkuji. Moc jsi mi pomohl! :prst:

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#123 Příspěvek od Monogatari »

A co takhle ho udělat z plastu? To je teď v módě :D
Já dělám setrvačníky z bronzu. Ten mi přijde ideální jako náhrada za původní materiál. Maďaři dávali do kazeťáků duralový setrvačníky a kvůli tomu je nemám rád.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#124 Příspěvek od elektrosvit »

Maďaři hlavně dávali do kazeťáků plastové ložisko. Po jeho vymačkání na materiálu setrvačníku už moc nezáleželo. :) Ještě mě napadla mosaz, jenže pán těžko bude mít vhodný polotovar. Zkusím se ho ještě zeptat. Plast mě vážně nenapadl. :)

EDIT: Setrvačník je hotový, viz obrázky. Foceno mobilem, omlouvám se za kvalitu. Ještě dotaz: Kolik mm má vyčnívat oblá (kratší) část tónového hřídele nad pouzdro s tisícihranem? Při lisování se nám posunul hřídel vůči pouzdru. Pouzdro jsme pak zalisovali do setrvačníku pomocí kovové trubičky tak, aby na zadní straně bylo v rovině s výstupkem, a ze strany ložiska vyčnívalo o necelý 1 mm- tak to bylo i původně. Hřídel jsme pak od oka poklepáváním posunuli zpět. Vím, že se dá případná odchylka kompenzovat opěrným šroubem v úhelníku, ale nechci všechno povolovat. Díky.
Přílohy
05122018077.jpg
05122018076.jpg

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#125 Příspěvek od ronoda »

Změřím, zítra dám vědět
Edit: Hřídelka kouká 1mm. Výška s hřídelkou je 26mm . (25 + 1)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#126 Příspěvek od elektrosvit »

Setrvačník pasuje, hřídel jsme posunuli správně. Akorát jsem chytil nějakého bacila, takže na sestavování magnetofonu nemám náladu, radši to půjdu vyležet. Ještě jednou moc díky za pomoc !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#127 Příspěvek od elektrosvit »

Magnetofon jsem konečně sestavil a nyní běží v testovacím provozu. Paměť 74188 z Hadexu funguje. Rychlost posuvu drží, chvílemi se mi zdá, že slyším tremolo, možná je to kazetou. Setrvačník trošku hází, pouzdro se nepodařilo nalisovat zcela přesně. Dále jsem vyměnil blokovací keramiky okolo stabilizátoru 7812. Teplota chladiče se nijak nezmenšila. Co však topí brutálně, jsou tranzistory KF ve zdroji +12 V pro silovou část, ve zdroji pro přivíjecí motorek a v regulátoru otáček. Na posledně jmenovaném se nedá udržet prst ani sekundu. Nevím, proč mu nedali chladič a nechápu, jak takovou teplotu ta součástka mohla přes 30 let vydržet.

EDIT: Přehrány dvě kazety C-90, zatím v pořádku.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#128 Příspěvek od sinclair »

Káefko, pracující se ztrátou 800mW neudržíš ani sekundu a přitom je to povolený...Fakt je, že v tom zdroji 12V by tak topit nemusely, to kádéčko zas tolik proudu nepotřebuje.
Nejde-li tak úplně o historickou původnost, tak určitě budeš vědět, jak to upravit. Jde o několik odporů a dvě diody, jestli si to pamatuju správně.
Ty verze 12V byly tuším dvě.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#129 Příspěvek od EKKAR »

Anebo tam bez ohledu na historickou věrnost šoupnout něco z řady KD135 - 140 s chladicím křídlem - použito například v gramci MC600Q.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#130 Příspěvek od Vla »

elektrosvit píše:....a v regulátoru otáček. Na posledně jmenovaném se nedá udržet prst ani sekundu. Nevím, proč mu nedali chladič
Nebo jestli se ti ten chladič někam nezatoulal,já ho tam měl :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#131 Příspěvek od EKKAR »

Musel bych vytáhnout svoji "esemku" ze skříně a vzít na ni šroubovák, abych to s tím chladičem na káefku moh potvrdit nebo rozporovat. Možný to je, na káefko se dával (v jinejch aplikacích) kulatej samosvornej hnilíkovej vějířek, kterýho existovaly dokonce dvě verze odlišný vejškou, ale jestli byl taky použitej na to zdrojový káefko v SM260/261, toť otázka pro větší znalce.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#132 Příspěvek od Vla »

Fotka nic moc,ale je tam vidět
Přílohy
sm260.jpg

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#133 Příspěvek od Vla »

A tady ve zdroji
Přílohy
Tesla SM 26O 013.JPG

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#134 Příspěvek od elektrosvit »

Asi tam nikdy nebyl, tranzistor má příliš krátké nohy a okolní součástky by chladiči zavazely. Na desce DE má chladič jen levý tranzistor (napájení motorku). Přístroj, který jsem opravoval známému, měl chladiče na obou tranzistorech, ale na desce DR ne. Zřejmě byly zaváděny postupně. Tranzistory KD byly dávány až do pozdějších SM261 a SP210. Až někde ta sluníčka, či vějířky najdu, doplním je tam. Zapojení nijak předělávat nechci, ať je vše původní.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#135 Příspěvek od Osmdesat »

elektrosvit píše:Rychlost posuvu drží, chvílemi se mi zdá, že slyším tremolo, možná je to kazetou. Setrvačník trošku hází, pouzdro se nepodařilo nalisovat zcela přesně.
Setrvačníky se dynamicky vyvažovaly odvrtáváním materiálu v "těžším" místě. To jsi zřejmě neudělal. Materiál není nikdy zcela homogenní.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“