Spínaný adaptér jako zdroj napájení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bgdgts
Příspěvky: 39
Registrován: 03 čer 2018, 02:00

Spínaný adaptér jako zdroj napájení

#1 Příspěvek od bgdgts »

Zdravím,

měl bych dotaz, zda se dá spolehnout na běžně dostupné spínané zdroje pro napájení obvodů (mikroprocesor, AD převodníky atd.)? Když bych si zakoupil adaptér s výstupem 5V/1A a přímo z něj napájel součástky, mohl bych vynechat v "napájecí části" stabilizátory / DC-DC měniče a tak. A nebo je nutné si pořídit adaptér s výstupem 12V/1A a na desce mít lineární/spínanou stabilizaci na 5V? Je na dnešní spínané adaptéry spolehnutí? Bude z adaptéru 5V na výstupu vždy, nezávislé na odběru?

Díky za názory.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Pokud je zdroj slušně udělaný, tak těch 5V v rozsahu specifikované zatižitelnosti dávat bude. Na bastl by to tak šlo, na seriózí zařízení, zejména, pokud bude zdroj připojený běžným souosým konektorem, bych ale volil ochrannou diodu proti přepólování, vratnou pojistku, transil a vlastní stabilizátor, nikdy nevíš, co ti do toho kdo připojí. Pokud zařízení nemá velký odběr, není s tím problém.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
bgdgts
Příspěvky: 39
Registrován: 03 čer 2018, 02:00

#3 Příspěvek od bgdgts »

Ten stabilizátor i v případě LDO bude vyžadovat vyšší vstupní napětí ne? Navíc se bude hřát. Když bych dal za vstup 5V z adaptéru diodu a např. 9V zenerku, tak by měla být ochrana spolehlivá ne?

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od patrikvarga »

Nechcem radiť, chcem sa len opýtať, nestačil by ako ochrana proti prepätiu 5V transil?
Napr:
Přílohy
1N5908.jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Stačil, slušné výrobky ho i používají. Jde jen o to, jaké napětí zvolit. 6-ti Voltový je pro 5V málo, 8,5 který se ti nabízí bude pro MCU vražda.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Běžnej 5V8 transil se probouzí k životu někde kolem 7V, takže je v pohodě. Čistých 5V snad ani neznám.

Horší jsou 3V3 transily, ty jsou ještě línější.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Na bastleni tohle neni moc dobre. Pri prvni chybe v zapojeni oddelas bud ten adapter, pripojene zarizeni nebo oboji. Potrebujes zdroj s proudovym omezovacem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já dávám všude schottky + SMD odpor pár ohmů do serie a něco typu BZW06-5V8 a nejsou problémy. Už jsem si taky zakouřil, elektronika přežila.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od robo »

Lepší zdroje zkrat přežíjou. Co jsem si koupil z číny zařízení kde byl součástí 5V adaptér tak ten vždy zůstal v krabici. V Brně je firma co vyrábí a prodává zdroje. Na velikosti a i váze 5V adaptéru jde znát že to nebude 0jeb. Koupil jsem tam 3 zdroje a spokojenost.

https://www.sunny-euro.com/cs

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Tie ich zdroje sa vyrabaju tiez v Cine. Ale je pravda, ze nie su uplne najhorsie. Kupovali sme ich vo velkom pre Raspberry, ale potom bol problem s dodanim, tak odvtedy kupujeme "originalne" Stontronics.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“