Nefunkční gramofon HYUNDAI , nespouští se motůrek desky

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Aha, můj předpoklad se potvrdil - je tam fakt motorek s interním stabilizátorem otáček, co bývá v kazeťácích a ještě k tomu má externě vyvedený "porty" na změnu otáček.
netuším, jak je zrovna ten Tvůj stroj řešen. Osobně jsem žádný tento typ výrobků nevlastnil. Jeden podobný jsem opravoval, závada se ale gramofonní části netýkala a navíc pohon gramofonu fungoval při jakýmkoliv módu.. (nejspíš šel vypnout vypínačem a vyklopením ramínka přenosky ke středu desky - standartně, jako když dohraje deska.) Takže v cestě motorku byly jen spínač a koncák ty přenosky. Jestli je u toho Tvýho stroje pohon spřažen z navolenou funkcí, zaměřil bych se na:
1. jestli je fakt nesepnutý spínací trand doopravdy jedinou překážkou funkce.
ověřit zkratem kolektor -emitor (u SMD malých verzí je kolektor nahoře - jediný vývod a emitor vpravo dole).
2. Pokud tímhle motorek rozjedeš, změřil bych napětí mezi bází a emitorem (cca 0.6V) v případě předpokládané aktivace tranzistoru. Pokud do báze neleze signál, jít po vývodu - šlusmetricky - a vystopovat, co ho krmí.
Pozor: může to být buď standartní bipolární tranzistor obou vodivostí, MOSFET, nebo digitální tranzistor (obyč bipolár obou vodivostí s integrovaným bázovým a bázovo-emitorovým odporem)

Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

#17 Příspěvek od Jarda-406 »

Tak po dlouhé cestě nečitelným obvodem asi přes 8 tranzistorů, jsem se dostal až na začátek na čelní panel, kde je řídící obvod pro volbu funkcí, zasilování a stlumování hlasitosti plus ovládání displeje apod. Závada byla hned na prvním rezistoru za zmiňovaným řídícím obvodem, který neotevřel bázi prvního tranzistoru pro spuštění gramofonu. Smd rezistor 10k vyměněn za nový a vše ok. Všem děkuji za rady :-)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“