Permanentní magnet

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#106 Příspěvek od Cust »

Tomu říkám poznávání fyziky! :lol:

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#107 Příspěvek od Olchor »

Fotony( a potažmo elmag. pole) mají vždycky nějakou frekvenci. Jakou mají podle tebe frekvenci fotony od stacionárního magnetického pole?
Nehledě na to, že fotony prakticky nezprostředkovávají silovou interakci. Aby vyvinuly tlak třeba 1g, musel bys mít pořádnou elektrárnu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#108 Příspěvek od Cust »

ad odstavec 1) nevím co napsat, snad jen že jsi mě nějak nepochopil
ad odstavec 2) to je také hloupost, nebo myslíš, že když položíš hrnek na stůl, že se tam objímají elektrony nebo snad jádra atomů? Vše je jen elmag interakce - vše je to o předávání fotonů - žádný elektron s elektronem se nemačkají. Když ti dám pohlavek, pouze si "vyměníme" fotony, když ti dám větší, zapojí se do toho i gravitace a upadneš. :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#109 Příspěvek od Cust »

Omlouvám se adminům za vyvolání tohoto paskvilu. Původně jsem napsal příspěvek k zamyšlení - tohle je ale na hvjezdnou pjechotu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#110 Příspěvek od Bernard »

Od biblického "marnost nad marnost, všechno je jen marnost" věda urazila notný kus cesty a dochází k poznání, že "pohyb nad pohyb, všechno je jen pohyb". Pokud tě chápu dobře, Čuste, tak jsi tu myšlenku chtěl demonstrovat na šamponka nehybném magnetu. :wink:

Koho by to zaujalo, šest dílů učebnice o pohybu od Christopha Schillera je zdarma k dispozici na tomto webu:
http://www.motionmountain.net/index.html

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#111 Příspěvek od danhard »

Cust píše: Hliník taky nemá µr = 1. Fotony snad hliníkem normálně procházejí (samozřejmě interagovat s Al můžou). Kolem 1 eV mají trošku rezonanci s hmotou a to ještě ne s každou.
Hliník má µr = 1.000023 to myslíš, že nějak zásadně ovlivní silové působení mag. pole ? A jak to ovlivní ty fotony, co lítají sem a tam ?
Kolem 1eV má infračervená světlo 1300nm, kolem 2eV červené světlo ve viditelné oblasti, to nemá žádnou interakci s hliníkovou fólií ?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#112 Příspěvek od danhard »

Cust píše:Danharde, udělal jsem právě pokus s fotonama o energii 8 meV a v klidu prošli hliníkem. Zkus to taky. Zabal si telefon do alobalu a zavolej manželce. není to problém. :-)
To nevím, jak bych udělal :D foton s energií 8 milielektronvolt odpovídá frekvenci cca 2000 GHz. To mobilní telefon poněkud nestihá a na sálavé teplo je to zase málo.
Samozřejmě potlačení -40dB na mobilu nemusím poznat, protože ten musí umět pracovat se signálem v širokém dynamickém rozsahu.
Zkus si to s mikrovlnkou, zabal si řízek do alobalu a uvidíme, jestli se Ti upeče.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#113 Příspěvek od Jimmi2 »

Custe, i když nepočítáš, pořád se snažíš simulovat jistou situaci. A to je kvalitativně stejné, jen kvantitativní vyjádření chybí.
Kromě toho foton vždy reprezentuje vlnu, tedy změnu pole. U statického pole tudíž žádné fotony lítat nemohou. I když uznávám, že dokonale statické pole je jen theoreťytská konstrukce, v praxi nedostižná.

Šamponku, nám kdysi fyzikář říkal krásný příklad na pochopení konání práce. Že když budeš celý den běhat po stavbě s jednou cihlou v ruce, můžeš být večer utahaný jako pes, ale z fyzikálního hlediska jsi s tou cihlou žádnou práci nevykonal :)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#114 Příspěvek od Cust »

Danharde, ano mělo tam být napsáno přibližně 8 µeV - překlep.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#115 Příspěvek od danhard »

Za chybu v řádech vyhazuju od zkoušky :D
Kdybys chtěl problematiku vysvětlit, tak choď na přednášky :lol:
Prober si ještě ty energie kolem 1eV.
Naposledy upravil(a) danhard dne 08 čer 2016, 15:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#116 Příspěvek od Olchor »

Je to nesmysl, perm. magnety si žádné fotony nevyměňují. Jak bys vysvětlil, že mag. pole prakticky neodstíní ani metr olova, mědi? Kdežto feromagnetikum ( třeba železo) ano?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#117 Příspěvek od danhard »

Feromagnetikum mag. pole neodstíní, pouze deformuje prostředí :D
A ještě jedna preambule : Linenární časoprostor neexistuje :lol:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#118 Příspěvek od danhard »

Já jsem se zabýval fyzikou na této úrovni někdy před 40-ti lety a taky jsem doučoval absolventky střední školy zdravotní, gymnázií a tak podobně, zde to lepší úroveň nemá.
Od nich jsem přijímal zase jiné znalosti, jim vlastní.
Všechny uspěly, tak to musely umět :lol:
Zkoušku z teorie mag. pole jsem dělal u doc. Coufalové na ČVUT 19.5.76 výborný, z písemného testu jsem měl sice 3- , ale okouzlil jsem jí svým šarmem :lol: řekl jsem jí, že mě tato aplikovaná fyzika moc nezajímá, že si vystačím s aplikovanou matematikou.
Už jsem viděl jak letím, ani jsem s prvním termínem nepočítal.
Tak mě nechala odvodit nějaký operátor, na který jsem v testu ani neťuk.
Za 10 minut jsem jí to tam z voleje vysekl bez chyb na 3. stránkách a dostal jsem za 1 :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#119 Příspěvek od ZdenekHQ »

Fix BUG...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#120 Příspěvek od ZdenekHQ »

danhard píše:Ne, já jsem se zabýval fyzikou na této úrovni někdy před 40-ti lety a taky jsem doučoval absolventky střední školy zdravotní, gymnázií a tak podobně, zde to lepší úroveň nemá.
EB skutečně není prostor pro provozování hromadného sexu za účelem získání lepší známky... 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“