Na čem přehrát staré pásky?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#106 Příspěvek od elektrosvit »

Je to tak. Původně byly plechové kryty i mřížky. Později začaly být kryty lisovány z plastu a po zavedení Sonetu B3 do výroby byly na oba magnetofony shodně montovány plastové mřížky. S nimi se změnil i kufřík, do starších kufříků plastové mřížky nepasují.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#107 Příspěvek od jade »

Crifodo: Ten pásek je v papírové krabičce a žádného potisku jsem si na něm nevšiml.
Přílohy
P1170343.JPG
P1170341.JPG

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#108 Příspěvek od konosuke »

poslední mutace sonetu byla be trojka, zčásti již tranzistorovej stroj co dovolil použít tenčí pásy Agfa PE41 25 µm (DP) tenkrát běžně dostupné - v modré papundeklové krabici, Basf špínil, Scotch vytahoval, co zbylo ? no Agfa, Emgeton nebo Orwo, nic jiného nebylo
Přílohy
PE 41.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#109 Příspěvek od Crifodo »

jade píše:Ten pásek je v papírové krabičce a žádného potisku jsem si na něm nevšiml.
Jo, tenhle starej emgeton mohl být +- ze šedesátých let. Potisk byl na těch dederonských acetátech.
Scotch vytahoval
to jsem si nějak nevšíml, na Schotch 220 superlife jsem odehrál celý mládí a drží dodnes. Dokonce i ten typickej smrad tam docela zůstal. Je zajímavé, že každá značka smrděla jinak a nezaměnitelně.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#110 Příspěvek od konosuke »

jo, fakt se vlnil, deformoval tahem k nepoužitelnosti a syčel - obsahoval v aktívní vrstvě stopy kobaltu
šlo o jakost 220 dynarange na podložce polyester u nás dostupný na cívkách Φ150mm zprvu jsem myslel že zásluhou magiče Unitra ale ne, také na Sony TC366 kde tenzi pásku řídí komparátory
závěrem, asi jsme oba narazili v krámu na jinou výrobní šarži viz Tvoje poznámka o čichových vjemech
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#111 Příspěvek od ok1hga »

já mám zase několik pásků na cívkách 15cm a tam mi místy odpadává aktivní vrstva ve velkých kusech a zůstává jen průhledný podklad . . .
ty cívky jsou asi z poloviny sedmdesátých let.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#112 Příspěvek od konosuke »

pásky měly svůj nezaměnitelný aroma a bezpečně jsem poznal (čichometricky) značku Maxell, tu se asi shodnem že lepšího u nás nebylo
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#113 Příspěvek od elektrosvit »

Se Scotch 220 jsem nikdy problém neměl, a to jej používám docela často. Nevlní se, nesyčí, ani z něj nic neopadává. Trochu špiní některé cívky Basf DP26 a loupala se jedna Agfa PE41, tak jsem ji vyhodil. Zatímco jiné jsou OK (Basf i Agfa). Vše je z minimálně druhé ruky, takže nemůžu vědět, kdo jak s pásky zacházel a kde je skladoval.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#114 Příspěvek od xsc »

konosuke píše:pásky měly svůj nezaměnitelný aroma a bezpečně jsem poznal (čichometricky) značku Maxell, tu se asi shodnem že lepšího u nás nebylo
Jo, ta Maxellka byla nezaměnitelná a smrdí dodnes :-)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#115 Příspěvek od sinclair »

Pásky cítit nejsou. Je cítit rozdílný druh plastu jejich cívek.
Pokud vybalím třeba PEM468 na kilometrový středovce, tak i po vytažení nového balení z PE sáčku ničím cítit není. A že to je něco hmoty. Krabice s LGR50 to samý, nesmrdí, nemají cívku, ale jen plechovou středovku.
Kvízová otázka:
Myslíte, že ta středovka je magnetická?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#116 Příspěvek od elektrosvit »

Zajímavé. A proč tedy, když si přičichnu k prázdné cívce libovolného výrobce, není cítit nic? Kdežto když přičichnu k pásku, je cítit různý smrad. Jak je to možné? :wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#117 Příspěvek od sinclair »

To nevím. Buď už mám tak tupý nos, anebo u mých zbylých LP pásků nic nesmrdí. Z DP skoro nic už nemám, možná pár Maxellů UD. A ty nesmrděly ani nové. Nemůžou smrdět krabičky? Ty 50um jsou všechny v kartonu a ten nesmrdí, ani potisk na nich.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#118 Příspěvek od Crifodo »

konosuke píše:jo, fakt se vlnil, deformoval tahem k nepoužitelnosti a syčel - obsahoval v aktívní vrstvě stopy kobaltu
šlo o jakost 220 dynarange na podložce polyester u nás dostupný na cívkách Φ150mm
nemůžu si pomoct, ale Scotch 220, 540m cívky, fakt bezproblémové, od B3 přes B43 až k B73 žádný problém s vytahováním, nějaké zvlnění, otěr aktivní vrstvy - nic. Jak starší provedení na cívce s typickými scotchovými třemi otvory ve středovce, tak pozdější plné bočnice.
Na těch různých vůních až tak nezáleží pochopitelně, jen si to tak člověk pamatuje ty staré asociace. Basf smrděl jinak a tak jakoby biologicky, Agfa taky jinak a slabě, Maxell LN skoro vůbec, Emgeton nový LHD v asi nejlepších krabicích co kdy kotoučáky měly, taky slabě. A smrdí jednoznačně pásek, nikoliv ten čirý polystyren cívek.
To staré ORWO a WEB Filmfabrik a podobné vykopávky občas smrdí jak ras po původních majitelích, dehtem a nikotinem jak u magiče pálili zobák, kuřáci jsou děsná verbež...
Přílohy
scotch 001.jpg

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#119 Příspěvek od sinclair »

Tak dokonce ani já, poměrně pravidelný kuřák nehulím v místnosti, kde mám STM-ko, pásy, stůl, R12-ky a všecko ostatní.
Cigaretový kouř je zákeřná sviňa, co sice jde z panelů přístrojů snadno umýt lihem, ale z drah útlumových článků ve stole, ani z pásů a mechaniky STM to už dostat nepůjde. Proto tam od instalace nehulím.
Dokonce se to umí usadit a působit problémy i na drahách jinak uzavřených potenciometrů, vč. drátových.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#120 Příspěvek od konosuke »

char. vůně maxellu šla i z audio kazet téže značky pásků (LN, UD) ne tedy z plastových cívek, Scotch mohl být přijatelná alternativa, vůbec nešpinil hlavy, páskovou dráhu, šetrný k hlavám a pokud se na cívku navíjel rovně bylo vše ok, Emgeton a Stilon (lic.Agfa) čichově zcela neutrální
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“