Kompresor LIDL Parkside PKO 270 B2, spálený stator

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#121 Příspěvek od radovanhlavacek »

Zase o krok blíže finále. zavázal sem "prdelku" statoru.
Přílohy
P_20160614_124414.jpg
babičky vychytávka z navijárny. Klíšťky na odizolování vodičů
(107.28 KiB) Staženo 35 x
P_20160614_124202.jpg
(177.95 KiB) Staženo 34 x
P_20160614_124131.jpg
(184.07 KiB) Staženo 39 x

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#122 Příspěvek od stasek »

Moc pěkný, už se těším, až to poběží.

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#123 Příspěvek od radovanhlavacek »

To se těší více lidí, kupříkladu i moje žena..:) Aby nemusela foukat kolo pumpičkou. :) A taky, by byla ráda abychom nemuseli kupovat nový kompresor..:)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#124 Příspěvek od Celeron »

Obdivuju tvoji výdrž a odhodlání. :) Já když mám namotat cívku s pár závitama, tak je mi zle. Jenou jsem převíjel blbý jednoduchý cívky do 6 ks stykačů, drát 0,15 mm, 2400 závitů každá a to mi do konce života stačilo. A to jsem měl navíječku s počítadlem a pokládací převodovkou pro vedení drátu. Přerval jsem to asi 3x.
Jenou jsem se nechal uvrtat do převinutí modelářský oběžky motoru cca 24V/500W. Cívky měly pouze 3 závity ale dvanácti dráty 0,3 mm najednou paralelně. Vůbec jsem naštěstí nemusel izolovat, na plechách byla "skleněná polytůra". Nakonec se drážky zablemtaly epoxydem.
Chodil, ale měl znatelně menší výkon než původně. Asi dostaly nafrak i samárium kobaltový magnety. Taky již nikdy více.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#125 Příspěvek od radovanhlavacek »

Tak to seš šikovnej. když sem převíjel motor z ventilátoru, tak sem neřešil závity, ale vzal sem to na sílu zaplnění kostřičky.. nechtělo se mi to počítat. Hele a chodilo to v poho..:)
Dnes sem zapojil vinutí, dle toho, jak mi bylo poraděno. Chtěl sem koupit silikonové bužírky (ty co mám mají jako na potvoru malý průměr) v GME HK, ale neměli. Vzhledem k tepelné pojistce 135st C použiju klasickou smršťovací bužírku (125stC) a přes to převléknu původní použitelné kusy skelné. Dráty pro připojení použiju 1,5mm2 se silikonovou izolací. Pokračování zítra.
Doufám, že se bude motor točit správným směrem. Resp. doufám, že je jedno, na jakou stranu se kompresor točí....

ještě doplňuji měření indukce pomocí půjčeného RLC měřáku BM655
(http://www.radiohistoria.cz/Oldradio/ma ... id/0004851):
Vinutí jsou spojena dle již uvedeného schématu, tedy obě cívky hlavního vinutí sériově a pomocného vinutí taktéž. L(hlavního vinutí)= 9,5mH a L(pomocného vinutí)=15,1mH, při frekvenci f=100Hz a stř. napětí U=1V (bez vloženého rotoru). Samozřejmě předpokládám, že na 230V to bude mít jiné hodnoty, protože zdroj asi nebyl tvrdý a sycení statoru bude na 230V/50Hz jiné. Tyto hodnoty použiju pro porovnání se zdravím statorem, co mám možnost o víkendu změřit.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#126 Příspěvek od Atlan »

Radsej by som smer dodrzal, ojnica moze mat naberak oleja aby sa mazalo ojnicne lozisko. Opacnym smerom to nebude dobre mazat.

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#127 Příspěvek od radovanhlavacek »

Ok, to mě nenapadlo.. Ještě musím řádně zjistit vztah kondenzátoru a orientace zapojení pomocného vinutí. Směr točení kompresoru je dle jiného kusu, proti směru hodinových ručiček z pohledu na zadek motoru.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#128 Příspěvek od Celeron »

Atlan píše:Radsej by som smer dodrzal, ojnica moze mat naberak oleja aby sa mazalo ojnicne lozisko. Opacnym smerom to nebude dobre mazat.
Ojnice s lopatkou se dá v nejhorším otočit, pokud je kompresor dobře vyůhlovaný tak by to nemělo vadit. Samozřejmě, pokud je z obou stran stejná. Pokud je ale odvzdušnění karteru / nalévací otvor na straně karteru, tak to nejde, ojnice by vyhazovala do něho olej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#129 Příspěvek od danhard »

Safra chlape, ty nás napínáš :lol:

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#130 Příspěvek od radovanhlavacek »

Já vím, sem želva.. :( Navíc mám na práci na motoru velice omezenej čas. Jsou bohužel důležitější úkoly.
Nic méně dneska jsem domotal druhou stranu, přiletoval vývody, tepelnou pojistku..
Studoval sem na internetu směr otáčení rotoru vs. správná strana připojení pomocného vinutí ke kondenzátoru... Jestli sem to celé dobře pochopil tak na té straně pomocného vinutí co je připojen kondenzátor, tam se to točí, dodrží-li se stejný směr vkládání/namotání cívek. Zda to je skutečně tak, to uvidíme zítra večer. Dnes to nezvládnu už vyzkoušet...
Všem děkuju, co mi radí....
Přílohy
P_20160616_103503.jpg
(241.68 KiB) Staženo 25 x
P_20160616_103427.jpg
(267.97 KiB) Staženo 23 x

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#131 Příspěvek od danhard »

My jsme rychlí, ale zase to nikam nedotáhnem :lol:
Tohle je paráda, jen škoda, že si nedal na mé rady, jeden tenčí drát.
Při druhém kusu by jsi poznal, jak dobré rady by to byly.
Optimalizací výroby se živím už asi 40 let :)

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#132 Příspěvek od radovanhlavacek »

Napoprvé sem se chtěl co nejvíce přiblížit originálu. Až mi to zčudne, navinu to tenčím = dám na tvé rady..:) Nebo-li jestli mi to teď zčudne, navinu to ještě jednou tak jak říkáš...

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#133 Příspěvek od PeteBurns »

Danharde, noze sa nam teda priznaj, kolko kurvitiek mas na svedomi :twisted:

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#134 Příspěvek od sis2 »

Máš to pěkně proložené a zabandážované! ... na udělení mazácké pochvaly!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#135 Příspěvek od danhard »

PeteBurns píše:Danharde, noze sa nam teda priznaj, kolko kurvitiek mas na svedomi :twisted:
Přiznávám se, že co jsem v životě udělal, tak jsem pohnojil :lol:
U transformátorů snad první kousek, bylo mi asi 8 a byl jsem hloupej, z tý tisícovky traf, který jsem v životě ručně navinul, bych asi 100 vylepšil, ale byly to kosmetický změny. Všechny jsem kontroloval vyýpočtem, jen u toho prvního jsem myslel, že se to tam nějak narve :)
V poslední době jsem dělal spíše indukčnosti pro spínané zdroje, po zkušenostech s renomovanými firmami, jejichž produkty byly nepoužitelné (planární transformátory), jsem se spolehl na vlastní zkušenosti.
Lítá to v ve vojenských letadlech. Jinak "no coment".

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“